Za uspjeลกnu proizvodnju paprike i postizanje visokih prinosa potrebno je pridrลพavati se odreฤenih agrotehniฤkih mjera. Njega paprike ukljuฤuje niz aktivnosti koje osiguravaju optimalne uslove za rast i razvoj biljaka.
Priprema tla i sadnja
Paprika se rasaฤuje na otvorenom kada se srednja dnevna temperatura zemljiลกta i vazduha ustali na 15 โฐC i kada prestane opasnost od kasnih proljeฤnih mrazeva. Rano rasaฤivanje moลพe rezultirati slabim razvojem korijena i ลพutim listovima. Kasnija sadnja skraฤuje vegetacijski period, a visoke temperature i nedostatak vlage oteลพavaju primanje biljaka. Sadnja se moลพe obaviti na ravnu povrลกinu ili na gredice, a razmak izmeฤu biljaka zavisi od kultivara.
Kultivacija i okopavanje
Kultivacija ili meฤuredna obrada poboljลกava vodno-vazduลกni reลพim zemljiลกta i uniลกtava korov. Prva meฤuredna obrada se obavlja dvije nedjelje nakon rasaฤivanja, a kasnije nakon svake jaฤe kiลกe ili navodnjavanja. Prva dva kultiviranja se obavljaju na dubinu od 3-5 cm, a kasnija na dubinu do 7 cm. Okopavanje povoljno utiฤe na razvoj paprike jer rastresa zemljiลกte oko korijenovog sistema.
Navodnjavanje
Navodnjavanje je kljuฤno za uspjeลกan uzgoj paprike. Nakon rasaฤivanja, paprika se zaliva dva do tri puta sa 10-15 l/mยฒ. Nakon ukorijenjavanja, zalivanje se obavlja sa 20-30 l/mยฒ. Navodnjavanje se ponavlja tokom vegetacije, posebno u fazama cvjetanja i razvoja plodova.
Prihranjivanje
Prihranjivanje paprike se obavlja u nekoliko faza:
- Nakon ลกto us se biljke primile: 2-3 nedjelje nakon sadnje.
- U fazi punog cvjetanja i zametanja plodova.
Poslije svakog prihranjivanja obavezno je navodnjavanje i kultivacija. Pravilna prihrana zavisi od vrste ฤubriva, vremena i naฤina primjene, ลกto treba raditi po preporuci struฤnjaka nakon agrohemijske analize tla.
Folijarna prihrana
Tokom vegetacije, preporuฤuje se i folijarna prihrana kako bi biljke bile bolje razvijene. Pravilno hranjena biljka sa dobro razvijenim korijenovim sistemom biฤe otpornija na stresove izazvane temperaturnim razlikama, visokim temperaturama i nedostatkom vlage.
Suzbijanje bolesti
Bolesti poput plamenjaฤe (Phytophthora capsici) i pepelnice (Leveillula taurica) mogu ozbiljno ugroziti prinos paprike. Agrotehniฤke mjere, promjena plodoreda, pravilno odvodnjavanje, dezinfekcija tla i sjemena, kao i primjena fungicida, kljuฤni su za suzbijanje ovih bolesti.
Redovno praฤenje stanja biljaka i brza reakcija na simptome bolesti od suลกtinskog su znaฤaja za odrลพavanje zdravog usjeva. Kombinacijom agrotehniฤkih mjera, primjenom fungicida i prirodnih sredstava poput sode bikarbone, uzgajivaฤi mogu osigurati obilnu berbu paprike.
Pridrลพavanje ovih savjeta pomoฤi ฤe vam da dobijete zdravu i obilnu berbu paprike, osiguravajuฤi kvalitetne i ukusne plodove, piลกe agrosavjet.com