Subota, 4 Maja, 2024
spot_img

Kako da njegujete narcise i ljiljane

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Iako je jesen idealno vrijeme za sadnju lukovica, i posljednji dani zime su pogodan trenutak za to. Moguće je da će prvi kvalitet cvjetanja biti nešto lošiji, ali ćete imati šarenilo u bašti, dvorištu ili na terasi i sjajnu bazu za naredne godine.

Ukoliko je vaš izbor pao na ljiljane i narcise, ovo su ključni savjeti za njihovu njegu.

Najvažnija stvar na koju treba pripaziti je da su lukovice zdrave. Ukoliko ih sadite u vrtu, pobrinite se da su mjesta za sadnju dobro pripremljena, obogaćena hranjivim sastojcima kako bi biljke bile što kvalitetnije, zdravije i davale što veće i čvršće cvjetove.

Ista priprema važi i za sadnju u saksijama koje će stajati na balkonu.

Narcisi su prilično nezahtijevni za njegu i održavanje, ali uz pažljivu njegu možete postići željeni efekat. Boja cvjetova kreće se u rasponu od bijele do žute iako pojedini varijeteti mogu imati bijele, žute, narandžaste i ružičaste cvjetove.

Otpornost na mraz varira kod ovih lukovica, ali sve tolerišu laganu poledicu i najbolje uspijevaju u hladnijim područjima. U hladnijim predjelima vole potpuno sunčane položaje, dok u toplijim preferiraju sjenovita mjesta. Sade se na dubinu od 10 do 15 centimetara, u bogato i dobro drenirano tlo.

Tokom rasta ih treba obilno zalijevati, a kada lišće ugine, pustite ga da se osuši. Uvele i precvjetale cvjetove uklonite.

Ako u vrtu više volite ljiljane, pokušajte da ih razmnožite sami. Najbrži i najjednostavniji način razmnožavanja ljiljana je dijeljenje lukovica. Da ne bi bilo zabune, nije dovoljno kupiti jednu lukovicu i očekivati da će ona donijeti zadovoljavajući razultat.

Uvijek koristite svježe lukovice, tek izvađene iz tla.

Lukovica ljijana sastoji se od dvadesetak ili više pojedinačnih lukovica koje izgledaju poput glavice artičoke. Iako se one mogu odmah staviti u supstrat za sadnju, sadite ih sljedećeg dana kako bi preko noći zatvorile “rane” i mogle da se razviju u zaseban cvijet.

Prije sadnje obezbijedite dobro pripremljeno tlo, sa kvalitetnim supstratom koji će osigurati rastresitost i vlagu.

Ako kao sobnu biljku biljku imate močvarni ljiljan, tada ga držite na temperaturi od 18 do 22 stepeni dok zimi može biti i za tri do četiri stepena niža temepratura. Ako je posađena u dvorištu, tada može da izdrži i napolju u zimskim mjesecima. Ovo je vrlo otporna i veoma zahvalna biljka, tako da neće biti mnogo problema i brige oko nje.

Najbolje ju je presaditi početkom proljeća, a ako želite da je razmnožite, učinite to u toku proljeća.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI