Iako je jesen idealno vrijeme za sadnju lukovica, i posljednji dani zime su pogodan trenutak za to. Moguฤe je da ฤe prvi kvalitet cvjetanja biti neลกto loลกiji, ali ฤete imati ลกarenilo u baลกti, dvoriลกtu ili na terasi i sjajnu bazu za naredne godine.
Ukoliko je vaลก izbor pao na ljiljane i narcise, ovo su kljuฤni savjeti za njihovu njegu.
Najvaลพnija stvar na koju treba pripaziti je da su lukovice zdrave. Ukoliko ih sadite u vrtu, pobrinite se da su mjesta za sadnju dobro pripremljena, obogaฤena hranjivim sastojcima kako bi biljke bile ลกto kvalitetnije, zdravije i davale ลกto veฤe i ฤvrลกฤe cvjetove.
Ista priprema vaลพi i za sadnju u saksijama koje ฤe stajati na balkonu.
Narcisi su priliฤno nezahtijevni za njegu i odrลพavanje, ali uz paลพljivu njegu moลพete postiฤi ลพeljeni efekat. Boja cvjetova kreฤe se u rasponu od bijele do ลพute iako pojedini varijeteti mogu imati bijele, ลพute, narandลพaste i ruลพiฤaste cvjetove.
Otpornost na mraz varira kod ovih lukovica, ali sve toleriลกu laganu poledicu i najbolje uspijevaju u hladnijim podruฤjima. U hladnijim predjelima vole potpuno sunฤane poloลพaje, dok u toplijim preferiraju sjenovita mjesta. Sade se na dubinu od 10 do 15 centimetara, u bogato i dobro drenirano tlo.
Tokom rasta ih treba obilno zalijevati, a kada liลกฤe ugine, pustite ga da se osuลกi. Uvele i precvjetale cvjetove uklonite.
Ako u vrtu viลกe volite ljiljane, pokuลกajte da ih razmnoลพite sami. Najbrลพi i najjednostavniji naฤin razmnoลพavanja ljiljana je dijeljenje lukovica. Da ne bi bilo zabune, nije dovoljno kupiti jednu lukovicu i oฤekivati da ฤe ona donijeti zadovoljavajuฤi razultat.
Uvijek koristite svjeลพe lukovice, tek izvaฤene iz tla.
Lukovica ljijana sastoji se od dvadesetak ili viลกe pojedinaฤnih lukovica koje izgledaju poput glavice artiฤoke. Iako se one mogu odmah staviti u supstrat za sadnju, sadite ih sljedeฤeg dana kako bi preko noฤi zatvorile „rane“ i mogle da se razviju u zaseban cvijet.
Prije sadnje obezbijedite dobro pripremljeno tlo, sa kvalitetnim supstratom koji ฤe osigurati rastresitost i vlagu.
Ako kao sobnu biljku biljku imate moฤvarni ljiljan, tada ga drลพite na temperaturi od 18 do 22 stepeni dok zimi moลพe biti i za tri do ฤetiri stepena niลพa temepratura. Ako je posaฤena u dvoriลกtu, tada moลพe da izdrลพi i napolju u zimskim mjesecima. Ovo je vrlo otporna i veoma zahvalna biljka, tako da neฤe biti mnogo problema i brige oko nje.
Najbolje ju je presaditi poฤetkom proljeฤa, a ako ลพelite da je razmnoลพite, uฤinite to u toku proljeฤa.