Kada brati dunju je pitanje koje ฤesto muฤi voฤare. Pravi trenutak odluฤuje o zaradi koju ฤete ostvariti.
Pravi savjet ฤete dobiti od struฤnjaka PSSS Srbija โ Radomir Buลกatoviฤ, dipl. inลพ.
Dunja se kao voฤna vrsta u mnogim zemljama svijeta gaji od davnina. Sortiment dunje je mali, a kod nas se najviลกe gaje: Leskovaฤka, Vranjska, ล ampion, Trijumf, Hemus, Asenica, Pazarฤiska. Plod dunje moลพe biti okruglast, jabuฤast, kruลกkast, zvonast. Plodovi dunje beru se tokom septembra mjeseca pa sve do kraja oktobra.
Vrijeme berbe presudno utiฤe na kvalitet i tehnoloลกka svojstva plodova dunje. Kako dunja kao voฤna vrsta dugo vegetira i raste, zato prerana berba moลพe uzorkovati veliki gubitak u teลพini i kvalitetu, dok ukoliko doฤe do kaลกnjenja postoji opasnost od prekomjernog opadanja plodova i pojave skladiลกtenih bolesti. Dunja se bere dok su plodovi manje-viลกe na odreฤenom stupnju zrelosti koja se ne moลพe uvijek lako i pravilno odrediti.
Proฤitajte: KINESKA DUNJA โ Nepoznata voฤka, ukrasna i korisna
U principu kao i kod ostalih voฤaka postoje dva stepena zrelosti ploda:
fizioloลกka (botaniฤka) i
potpuna ili konzumna zrelost.
Kada ฤemo odrediti optimalno vrijeme berbe zavisiฤe u mnogome i od namjene plodova, da li ฤe se koristiti za konzumnu upotrebu ili pak za preraฤivaฤke kapacitete.
Kada brati dunju?
Botaniฤka zrelost plodova dunje moลพe se odrediti na viลกe naฤina. Pri tome se najฤeลกฤe uzima broj dana od punog cvjetanja do prestanka rastenja tj. berbe. Za razvitak plodova dunje potrebno je 120-150 dana.
U praksi se botaniฤka zrelost utvrฤuje sljedeฤim pokazateljima: odvajanje peteljke plodova od granฤica, promjena osnovne boje pokoลพice (dobijanje ลพuฤkaste ili ลพute boje), promjena boje sjemenke, konzistencija mesnatog dijela. Kao jedan od pokazatelja moลพe posluลพiti i lakoฤa odvajanja malja sa pokoลพice ploda, jer kod nezrelih plodova malje se znatno teลพe ฤupaju.
Proฤitajte: Slatko od dunja sa orasima โ Najbrลพa priprema starinske poslastice
Plodovi dunje namijenjeni preradi beru se u punoj zrelosti. Prije berbe poลพeljno je pokupiti otpale plodove i oฤistiti korov. Pri berbi treba voditi raฤuna da se ne lome granฤice koje nose plodove, jer ฤe one nositi rodne pupoljke za narednu godinu.
Prema kvalitetu, dunje se stavljaju u promet kao dunje I i II kvaliteta. Dunje I kvaliteta moraju biti pravilno razvijene preฤnika najmanje oko 70 mm, meso ploda mora biti svijetloลพute boje i bez mrkih mrlja, a pokoลพica ne sme imati crne mrlje. Dunje II kvaliteta mogu imati 5% plodova sa mrkim mrljama i manjim oลกteฤenjima, preฤnik ploda mora biti preko 50 mm.