Svi ponekad volimo da se dobro „zaljutimo“, mada se često nekad i iznenadimo koliko neka paprika može biti ljuta. Kada nam se to desi, ne možemo a da se ne zapitamo zbog čega je paprika ljuta i šta to utiče na njenu ljutinu.
Zbog čega je paprika ljuta?
Kapsaicin je prirodni alkaloid iz ljute paprike. Ovaj alkaloid je kriv što paprika ima karakterističan ljuti ukus. Različite vrste paprika i feferona sadrže različite količine kapsaicina.
Kapsaicin ili kapsacin je zapravo materija veoma složene građe. Ne otapa se u vodi, ali se lako otapa u alkoholu i uljima. Ukoliko se primjeni na kožu, izaziva osjećaj žarenja i hiperemiju (pojačanu cirkulaciju u tretiranom području), što pomaže u ublažavanju reumatskih bolova.
Šta utiče na ljutinu paprike?
Paprika može biti veoma ljuta, slaba ili može jednostavno da ne sadrži ljutinu. To zavisi od većeg ili manjeg prisustva kapsaicina u plodu. Sitne paprike su ljuće od krupnih, a zrele imaju više ljutine od zelenih. A one iz južnih i toplijih krajeva definitivno su ljuće od onih iz sjevernih i hladnijih.
Prilikom jednog istraživanja u Japanu, utvrđeno je da visoke noćne i dnevne temperature takođe mogu da utiču na povećanje sadržaja kapsaicina, zato je ljutina paprike u toplim područjima veća. Takođe, ljute papričice iz zimske proizvodnje u zaštićenom prostoru su slađe od ljetnjih.
Zašto je dobro jesti ljutu papriku?
Da bi se tijelo oslobodilo boli, mozak počinje da luči endogene opijate koji spadaju u porodicu morfina, takozvane endorfine. Oni su odgovorni za dobro raspoloženje i izazivanje osjećanja ugodnosti. Možda su upravo zbog kapsaicina iz čili paprike Meksikanci vrlo često nasmijanog lica i vedri, jer je čili paprika njihovo tradicionalno jelo i nacionalni začin.
Pored toga, kapsaicin podstiče lučenje probavnih sokova i reguliše ravnotežu između osjećanja gladi i sitosti. To se svojstvo u dijetama višestruko koristi kod ljudi koji su skloni prejedanju tokom obroka. Njima se kao predjelo preporučuje salata u kojoj je sadržana začinska paprika. Nakon takvog predjela u potpunosti može da se suzbije prejedanje i povećana želja za obilnim glavnim obrokom i desertom. Dobro je znati za taj mali trik, posebno onda kada pregladnili sjedamo za pun sto. Zato zapamtite da prvo treba da pojedete papriku, a zatim sve ostalo.
Koje su to najljuće paprike na svijetu?
U ljutoj paprici najljući je unutrašnji dio, zvani konac i sam perikarp, odnosno sočni dio ploda. Pa tako u mesu (spoljnom zidu) ploda sorte Halapenjo (meksička džinka) ima svega 0,12mg%, a u unutrašnjem koncu ima 18,37mg% kapsaicina.
U Americi se ljutina izražava u SU jedinicama (Scoville unit). Ovo su neke od najljućih paprikana svijetu mjerene u skovilima:
Slatka paprika – 0 jedinica
- Pepperoncini – 100-500 jedinica
- Halapenjo – 2 500-5 000 jedinica
- Kajenska paprika, tabasko, guntur čili – 30 000-50 000 jedinica
- Crvena savina habanera – 360 000-500 000 jedinica
- Naga viper, infinity čili – 855 000-1 500 000 jedinica
- Trinidad scorpion butch – 1.463.700 na skovilovoj listi bila je dugo rekorder
- Carolina reaper – sa 2.200.000 sadašnji je rekorder u ljutini
Izvo: agromedia.rs
PROČITAJTE: