NaslovnicaPoljoprivredne graneZemljiลกteEvo kako da napravite dobar supstrat za sjetvu i pikiranje paradajza

Evo kako da napravite dobar supstrat za sjetvu i pikiranje paradajza

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Zemljiลกni supstrat u kojem se sije i pikira ima presudan znaฤaj u proizvodnji zdravog i dobro razvijenog rasada. Postoje mnogobrojni recepti za pripremanje zemljiลกnih smjeลกa. U zemljama gdje ima bogatih nalaziลกta dobrog treseta taj materijal predstavlja osnovnu komponentu svih supstrata.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Tamo gdje nema dovoljno treseta zemljiลกne smjeลกe se prave od svuda dostupnih komponenata – dobre zemlje, dobro zgorelog stajnjaka i pijeska.

Za sjetvu paradajza, na primjer, dobar supstrat predstavlja mjeลกavina oko 70% slabo razloลพenog treseta, 20% baลกtenske zemlje i 10% dobro zgorelog stajnjaka. Dobra smjeลกa za sjetvu spravlja se, isto tako, od 2 dijela glinovite zemlje, 1 dijela treseta i 1 dijela peska, ili samo od jednakih dijelova treseta i zemlje. Smjeลกama se dodaju mineralna ฤ‘ubriva i mljeveni kreฤnjak ako je treset kisele reakcije.

U naลกim prilikama pogodan supstrat za sjetvu paradajza moลพe se napraviti od 2 dijela nezaraลพene strukturne zemlje, 1 dijela dobro zgorelog stajnjaka i 1 dijela rijeฤnog pijeska. Smjeลกu valja pripremiti oko mjesec dana prije sjetve. Poslije dezinfekcije ovoj smjeลกi se dodaje 2โ€”3 k g / nr superfosfata.

Zemljiลกni supstrat treba da je dobre strukture, da dobro drลพi vlagu, da ima dovoljno humusa i hranljivih elemenata. Dobar supstrat (bez treseta) za paradajz spravlja se od jednakih dijelova dobro zgorelog stajnjaka i dobre
baลกtenske zemlje i neลกto pijeska; za krastavac je bolje da zapreminski odnos stajnjaka i zemlje bude 2 : 1.

Za paradajz se spravlja smjeลกa od jednog dijela dobro zgorelog stajnjaka i jednog dijela dobre strukturne zemlje, a za krastavac od 2 dijela stajnjaka i 1 dijela zemlje. Pokazalo se da dodavanje mineralnih ฤ‘ubriva ovim smjeลกama ne utiฤe u znatnoj mjeri na razvoj biljaka u rasadnoj fazi, niti kasnije.

Smjeลกe sa tresetom

Meฤ‘utim, mnoga istraลพivanja su pokazala da su smjeลกe sa tresetom znatno bolje. Biljke odgajene na smjeลกama u kojima je osnovna komponenta treset, imaju bolji vegetativni razvoj ne samo u fazi rasada nego i kasnije, u toku 2-3 mjeseca poslije rasaฤ‘ivanja. Takvi usjevi ranije sazrijevaju u poreฤ‘enju sa onima ฤije su rasadnice odgajene na smjeลกi zemlje i pregoiclog stajnjaka. Na osnovu toga moลพe se izvesti zakljuฤak da odgajanje rasada stakleniฤkih kultura treba koristiti u prvom redu supstrat sa tresetom kao osnovnom komponentom, a smjeลกe sastavljene od zemlje i zgorelog stajnjaka samo u sluยญฤaju nuลพde.

Treset ima znatna preimuฤ‡stva. On ne sadrลพi uzroฤnike biljnih bolesti niti skeme korova, te nije potrebno da se dezinfikuje parenjem ili hemikalijama. To je srazmjerno lak mateijal, ลกto olakลกava njegovu obradu, transport i prenoลกenje saksija.

Najvaลพnija preimuฤ‡stva treseta su dobra struktura i sposobnost zadrลพavanja vlage. Rastresit je, ima dobre vazduลกne osobine i nikad se ne ovlaลพi previลกe. Pri tome treba imati u vidu da znatnu koliฤinu vode iz treseta biljka ne moลพe da usisa. Poลกto se isuลกeni treset sporo ponovo vlazi, mora neprekidno da se odrลพava u dovoljno vlaลพnom stanju. Zbog toga je neophodno da se prilikom gajenja biljaka na supstratu sa tresetom kao osnovnom komponentom stalno kontroliลกe vodni reลพim. U protivnom moลพe doฤ‡i do ozbiljnih poremeฤ‡aja u razvoju biljaka.

Treset sadrลพi malo hranljivih elemenata i u tom pogledu ne postoje znatne razlike izmeฤ‘u treseta iz raznih nalaziยญลกta. Zbog toga je neophodno da se tresetni supstrat obogati unoลกenjem mineralnih ฤ‘ubriva.

Jedna dobra tresetna smjeลกa moลพe se napraviti, na primjer, od 6-8 zapreminskih dijelova treseta, 1-2 dijela zgorelog stajnjaka i 1-2 dijela rijeฤnog pijeska (sa ฤesticama do 3 mm ). Prije mijeลกanja tresetu se dodaje 2-3 kg mljevenog kreฤnjaka na 1 m3, a poslije mijeลกanja sa stajnjakom i pijeskom 100 g azota, 250 g fosforaย i 200 g kalijuma po 1 m3. Stajnjak se dodaje uglavnom kao izvor mikroelemenata, mada se treset moลพe obogatiti mikroelementima i na drugi naฤin.

Tresetni supstrati se obiฤno spravljaju na industrijski naฤin (u blizini tresetnih nalaziลกta) i kao gotov proizvod prodaju odgajivaฤima. U raznim zemljama koriste se tresetno-zemljiลกne smjeลกe. U Engleskoj se koristi poznata smjeลกa „John Innes“, sljedeฤ‡eg sastava:

U Njemaฤkoj se u novije vrijeme propagira specijalni tresetni supstrat tzv. TKS. Rijeฤ je o nerazloลพenom tresetu sa dodatkom mljevenog kreฤnjaka, oligoelemenata i mineralnih ฤ‘ubriva u dvije razliฤite doze: TKS-1 sadrลพi 0,15% N, 0,15%
P2O5 i 0,20% K2O , a TKS-2 dvostruko viลกe. Novije formulacije ovog supstrata obogaฤ‡ene su manganom, bakrom i gvoลพฤ‘em, a odnos NPK je neลกto izmijenjen – 1:0:1,4. Poznati holandski zemljiลกni supstrat koji se koristi za presovane kocke spravlja se od treseta, mulja dobijenog ฤiลกฤ‡enjem jarkova, kanala i bara, od pijeska i mineralnih ฤ‘ubriva (ponekad i stajskog ฤ‘ubriva).

Izvor: agrosavjet.com

PROฤŒITAJTE:

Naฤini za unoลกenje stajnjaka u zemljiลกte kod povrtarskih biljaka

Umorno zemljiลกte? Savjeti kako da ga odmorimo

Plodored je vaลพan uslov za uspjeลกan uzgoj paradajza

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI