Dragoljub je starinsko cvijeće vatreno narandžastih cvijetova koga se sjećamo iz dvorišta naših baka odličan je biljni antibiotik, ali i veoma ukusan sastojak vaše salate.
Dragoljub (Tropaeoleum majus) je biljka porijeklom iz Meksika koja se odomaćila na našim prostorima. Dokaz za to je poetično, pomalo staromodno ime. Ova biljka sadrži sumporne heterozide, enzim mirozin, tanine, sluzi i zavidnu količinu vitamina C. Jovan Tucakov, vjerovatno najveći stručnjak za liječenje biljem koga smo imali, smatrao je da list, cvijet i sjeme dragoljuba, kao i njegovi rođaci iz iste porodice kupusnjača, ren i slačica, sadrže fitoncide, supstance koje se efikasno bore protiv bakterija. Sumporno etarsko ulje dobijeno iz dragoljuba, koje se komercijalno zove tromalit, djeluje bakteriostatički na gramnegativne i baktericidno na grampozitivne bakterije.
Ljekoviti dragoljub
Dragoljub je odlično, a malo korišćeno biljno sredstvo za liječenje infekcija disajnih organa: upale pluća, emfizema, bronhitisa i astme. Najbolje ga je koristiti svakodnevno kao ukusnu, pikantnu salatu od listova a i cvijetovi dragoljuba su jestivi, ljekoviti i veoma dekorativni.
Dragoljub pomaže i onima koji pate od urinarnih infekcija posebno u kombinaciji sa selenom (Levisticum officinale). Ova biljka utiče i na libido, pa se propručuje kao biljna varijanta vijagre koju mogu da koriste i oni koji pate od viskokog krvnog pritiska. U ovu svrhu najbolje je pomješati celer i dragoljub.
Zahvaljujući sumpornim jedinjenjima dragoljub podstiče rast kose pa ulazi u sastav losiona za jačanje korijena dlake, protiv opadanja i peruti.
Ljekovita salata od dragoljuba
Šaku svježih listova dragoljuba isjeckati, pomješati sa šakom rukole i preliti dresingom koji se dobija na ovaj način: u suvu teglicu sipajte malo soli, sok od pola limuna, dvije kašike hladno cijeđenog maslinovog ulja i pola kafene kašičice ljutog senfa. Sve dobro promućkajte i prelijte salatu. Na kraju salatu ukrasite svježim cvijetovima dragoljuba.
Losion protiv opdanja kose
100g svježih listova dragoljuba
100g korijena koprive
100g isjeckane ljute papričice
Sve biljke pomješajte, sipajte u čistu, suvu teglu, prelijte sa pola litra apotekarskog alkohola. Promućkajte i ostavite da stoji 15 dana. Procijedite i koristite za masažu korijena kose. Vodite računa da tečnost nikako ne dođe u kontakt sa očima ili sluzokožom.
Izvor: snagabilja.rs
PROČITAJTE:
LAZARKINJA – ČAJ I PRIRODNI LIJEKOVI
Kunica, hajdučka trava, stolisnik: Spas za sve tegobe