Osim za domaći pekmez od šljiva, džem i marmeladu, najviše se koristi kao sirovina za pravljenje rakije šljivovice.
Popularni su i sušeni plodovi, odnosno suve šljive koje su odličan lek za opstipaciju. One sadrže čak i više dijetetskih vlakana i mineralnih materija povoljnih za probavu nego svježi plodovi. Upotrebljavaju se i za kolače, ili kao nadjev u knedlama.
Sastojci za pekmez od šljiva
- 4 kg šljiva – neto! (očišćenih od koštica)
- po želji:
- 1/2 kašičice cimeta
- 1/2 kašičice mljevenog karanfilića
- 2-3 kašike ruma (ili rum šećera)
Priprema
Oprane, osušene i od koštica očišćene šljive izručiti u duboku veliku šerpu (oko 5-6 l zapremine) i staviti na ringlu uključenu na najjače da se kuvaju. U početku povremeno promješati, dok masa samo “pućka”. Poslije prvih desetak minuta mješati češće, dok masa sasvim ne provri. Smanjiti jačinu vatre i nastaviti kuvanje uz stalno mješanje do željene gustine (od momenta kad provri, kuvati od prilike još jedan sat). Pred kraj kuvanja po želji dodati začine i rum.
Spremiti oprane i suve tegle sa metalnim poklopcem koji se šrafi. Ne moraju da se greju. Sipati pekmez kašikom do vrha tegle, dobro zašrafiti i ređati na pleh. Napunjene tegle staviti u rernu zagrejanu na 100°C i ostaviti oko jedan sat da se pekmez pasterizuje. Isključiti rernu i ne vaditi tegle dok se skroz ne ohlade, što traje desetak sati. Od ove količine dobije se 5 tegli pekmeza po 580 ml.
Odložiti ih na suvo i tamno mjesto. Ovako spremljen pekmez može da stoji godinama i da se ne pokvari.
Izvor: coolinarika.com
PROČITAJTE:
Domaći džem od kajsija bez konzervansa /VIDEO/
Kako napraviti domaći PELINKOVAC
Recept za liker od drenjina sa rakijom – Upotreba i ljekovita svojstva drenjka