Naslovnica Poljoprivredne grane Zaštita i ishrana biljaka Đubrenje preko lista: Sve što niste znali o folijarnoj prihrani

Đubrenje preko lista: Sve što niste znali o folijarnoj prihrani

Ilustracija

Đubrenje preko lista ili folijarno đubrenje podrazumjeva unošenje hraniva preko lisne ploče. Folijarna prihrana se primjenjuje kada biljka ima formiranu dovoljno veliku lisnu površinu koja će prihvatiti tu količinu hrane.

Ishrana biljaka preko lista lakši je način prehrane, ali on ne može da zamjeni klasično unošenje nutritiva preko korijenovog sistema. Folijarna ishrana važna je za mikroelemente, koji se na ovaj način unose u manjim količinama.

Veliki broj faktora

Prihrana preko lista zavisi od velikog broja faktora. Zavisi od vlažnosti površine lista i njegove starosti, ali i od uticaja faktora, kao što su temperatura, vlažnosti, strujanje vazduha i sunčevo zračenje. Bitno utiče i sastav rastvora koji se primjenjuje, odnosno njegova hemijska forma i PH vrijednost.

Folijarna prihrana ili đubrenje preko lista može biti koristan vid unosa hraniva iz nekoliko razloga:

  • Đubrivo se lako nanosi;
  • Biljka brže unosi hranu preko lista nego preko korijena;
  • Može se lako intervenisati u svim vegetativnim fazama razvoja biljke;
  • Đubrenje preko lista je dobar dodatak kada unošenje đubriva preko korijena nije dovoljno za prehranu biljke;
  • Prihrana preko lista korisna je i zbog toga što omogućava biljci da prebrodi situacije koje su nastale usljed stresnih vremenskih promjena u prirodi;
  • Đubrenje preko lista omogućava nanošenje optimalne količine hraniva i bez zagađenja životne sredine;
  • Folijarna prihrana može djelovati i na kvalitativna svojstva biljaka, kao što su boja i čvrstina ploda;
  • Utiče na opstajanje voća i povrća na duži vremenski period.

Đubrenje ne bi trebalo da se primjenjuje previše često, jer ono biljkama ne zamjenjuje hranu. Prava hrana za biljke su voda, sunce, ugljen-dioksid, kiseonik i mineralni elementi. Đubrenje obezbeđuje samo elemente koji su potrebni za normalno obavljanje hemijskih procesa u biljci.

Dodavanje određene količine đubriva može dovesti do toga da se biljka pravilno razvija i raste, ili pak može izazvati oštećenja i smrt biljke ako se pretjera sa količinom. Najbolji način da se utvrdi količina i tip đubriva koji je biljkama potreban je ispitivanje zemljišta i to na svake tri godine.

PROČITAJTE:
Kada prskati povrće protiv bolesti: Prije ili poslije kiše?
Pepelnica krastavca: Kako je prepoznati i kako je suzbiti
ANTRAKNOZA: Najopasnija bolest pasulja i boranije

 

Exit mobile version