Pepelnica krastavca (Erysiphe cichoracearum) najčešće se javlja u plastenicima, dok se na otvorenom prostoru može pojaviti kasno. Javlja se kada je vrijeme suvo i toplo. Tretiranje je potrebno obaviti čim se pojave simptomi.
SIMPTOMI
Ova bolest napada najviše krastavce, često i tikvice, bundeve dok se rjedje javlja na lubenicama. Simptomi bolesti se ispoljavaju u obliku pepeljastih fleka na licu lista. Sa starenjem lišća, ova pepeljasta navlaka se naglo širi i zahvata cijelu površinu. Jače zaražene biljke izgledaju kao posute pepelom. Bolest se može proširiti i na vrežu, ali nikada ne napada plodove.
RAZVOJ BOLESTI
Bolest se razvija isključivo na poršini lista. Toplo i umjereno vlažno vreme potpomaže razvoju bolesti. Lako se prenosi vjetrom i kišnim kapima.
ŠTETNOST
U staklenicima i plastenicima skoro redovno se pojavljuje a na polju veće štete nanosi prostranim usjevima. Napadnute biljke zaostaju u razvoju, a lišće počinje da se sasušuje i vene. Sve ovo utiče na smanjenje prinosa i kvaliteta ploda.
MjERE BORBE
Prskanje fungicidima predstavlja jedinu efikasnu mjeru protiv pepelnice.
Od preparta se mogu koristiti fungicidi na bazi: Dinokapa (Katathane gold 350 EC), Miklobutanila (Foton)…
NAPOMENA
Pepelnicu suzbijamo preventivno ili najkasnije sa pojavom prvih simptoma. Kod primjene fungicida treba striktno voditi računa o karenci.
Izvor: agrotopvsg.rs
PROČITAJTE:
ANTRAKNOZA: Najopasnija bolest pasulja i boranije
Borba protiv korova u krompiru