Povrtarske vrste u naลกim baลกtama i na njivama gaji se, ili iz rasada, ili iz direktne sjetve, ili se koriste oba naฤina. Paradajz je povrฤe koje se gaji i iz rasada, i iz direktne sjetve. A koja ฤe se metoda koristiti odreฤuju sorta, namijena i prostor.
Proizvodnja rasada i njega posaฤenih biljaka nije lak posao, i mali baลกtovani se najฤeลกฤe odluฤuju za to da gotov rasad kupe na pijaci ili od provjerenih proizvoฤaฤa. Nerijetko se โopekuโ, jer biljke koje kupe ne odgovaraju, ni po kvalitetu, ni po sorti, pa se sljedeฤeg proljeฤa upuste u proizvodnju sopstvenog rasada. Tek tada shvate koliko je teลกko dobiti biljku ลพeljenog kvaliteta. I tada rijeลกe da ovo povrฤe siju pod motiku, kako su radile i majke, i bake. A tada se na prve zrele plodove ฤeka dugo, i opet, proizvodnja je daleko od idealne.
Proฤitajte: Sjeme paradajza odluฤuje o prinosu i kvalitetu
Baลกtovani uglavnom znaju da svaka proizvodnja ima i prednosti i mane. Koje su prednosti i mane jednog, a ลกta treba oฤekivati od drugog naฤina proizvodnje saznali smo od diplomiranog inลพenjera Dragomira Radiฤa, savjetodavca u Poljoprivrednoj savjetodavnoj struฤnoj sluลพbi u Smederevu. Svoja zapaลพanja objavio je i na sajtu Ministarstva poljoprivrede.
Paradajz je toploljubiva biljka sa dugom vegetacijom, pa se zato i proizvodi iz rasada, kako bi se skratilo vrijeme od iznoลกenja na otvoreno polje do prve berbe. To u prosjeku iznosi 45 do 50 dana od nicanja do rasaฤivanja i prvog cvjetanja, i joลก 45 dana od cvjetanja do prve berbe. Dakle, ฤitava tri mjeseca. U plasteniku bez grijanja sjeme se sije od 15. do 20. marta, nikne za 7 do 10 dana, a na otvoreno se iznosi kada proฤe opasnost od poznih proljeฤnih mrazeva, ลกto je obiฤno poslije ฤurdevdana. Tako se prvi zreli plodovi beru veฤ krajem juna.