Mrkva potiฤe iz Centralnog dijela Sredozemlja i Azije. Mrkva se koristi u domaฤinstvu, prehrmbenoj i kozmetiฤkoj industriji. Zahvaljujuฤi moguฤnostima dugog ฤuvanja, u domaฤinstvu se moลพe koristiti tokom cijele godine.ย
Uslovi uspijevanja mrkve
Toplota
Klijanje, nicanje, kao i ostale faze rasta i razviฤa umnogome zavise od temperature. Mrkva dobro podnosi niske temperature. Sjeme klija veฤ na 3-6ยฐC. Na temperaturi od 8ยฐC klija za oko 30 dana, na 18ยฐC niฤe za 8-17 dana, na 26ยฐC za 6-11, a na 30ยฐC za 5-8 dana.
Mlade, tek nikle, biljฤice izdrลพavaju niske temperature do -5ยฐC. Liลกฤe izmrzava na -8ยฐC. Korijen pri dugotrajnim zahlaฤenjima podnosi temperature do -3ยฐC. Optimalna temperatura za rast i razviฤe kreฤe se u granicama 15-25ยฐC. Mrkva posijana u rano proljeฤe, us luฤaju niskih temperatura moลพe u znatnom procentu da proฤe fazu jarovizacije i prelazi u reproduktivnu fazu, ฤime se smanjuje prinos i kvalitet korijena.
Proฤitajte: Mrkva โ Plodored, sjetva, uzgoj i vaฤenje sa polja
Vlaga
Potrebe mrkve za vodom su visoke u toku ฤitave vegetacije. A naroฤito su izraลพene u periodu klijanja i nicanja, formiranja 3-6 listova i u fazi formiranja zadebljalog korijena.
Potrebe za vodom su velike i u drugoj polovini ลพivota sve do fazemlijeฤno-voลกtane i voลกtane zrelosti.
Svjetlost
Neophodna je tokom cijele vegetacije, posebno u fazi nicanja. Mrkva je kultura dugog dana. Ako se sorte i juลพnih krajeva gaje na sjeveru, nastaje cvjetanje u prvoj godini ลพivota. U uslovima kratkog dana, sorte dugog dana formiraju viลกe listova u rozeti. Najbolji prinos korijena dobijen je gajenjem mrkve na danu duลพine 9-12 ฤasova.
Proฤitajte: Bolesti mrkve, celera i paลกtrnjaka
Zemljiลกte i hranljive materije
Najpogodnija su laka, rastresita i hranom bogata zemljiลกta, kao ลกto su ฤernozem, aluvijalni rijeฤni nanosi, ilovaฤasta pjeskuลกa. Pjeskuลกa je, uz obilno ฤubrenje organskim ฤubrivom i navodnjavanje, takoฤe pogodno zemljiลกte. Optimalna reakcija zemljiลกta je pH 5-7.
Mrkvu ne treba gajiti na plitkom, teลกkom, zbijenom ili podvodnom zemljiลกtu. Na ovakvim zemljiลกtima, korijen je blijede boje, ลพilav, raฤva se, prinosi su niski, a na podvodnim terenima usjev propada.
Pri proizvodnji 10 tona korijena po hektaru, mrkva iznosi iz zemljiลกta 32 kg azota, 15 kg fosfora, 60 kg kalijuma ili oko 40 kg kalcijuma. Ove koliฤine hranljive materije se ne usvajaju ravnomjero tokom vegetacije. Najveฤe usvajanje je u drugoj polovini vegetacije.
Nedostatak azota dovodi do usporavanja rasta, izaziva ลพutilo liลกฤa, a u duลพem periodu i opadanje liลกฤa. Viลกak azota podstiฤe bujan razvoj lisne mase, na raฤun rasta korijena. Fosfor utiฤe na poveฤanje sadrลพaja ugljenih hidrata. U nedostatku fosfora liลกฤe dobija crvenkastu nijansu. Kalijum utiฤe na finu strukturu i njeลพnu konzistenciju korijena. Nedostatak kalijuma se odraลพava na smanjenu apsorpciju kiseonika, zbog ฤega liลกฤe ima pjegavo ลพutu boju.
Pored navedenih makroelemenata, za normalan rast i razviฤe korijena, potrebno je da zemljiลกte bude snabdjeveno sa dovoljno gvoลพฤa, sumpora, mangana, cinka, bora, i ostalih mikroelemenata.
Navodi se u knjizi Gajenje povrฤa โ Centar za povrtarstvo Smederevska Palanka โ Autori:ย Mr ลฝivomir Miladinoviฤ; Dr Milan Damjanoviฤ; Dipl.inลพ.Stevan Brkiฤ; Dr ลฝivoslav Markoviฤ; Dr Duลกan Stevanoviฤ; Mr Tatjana Sretenoviฤ โ Rajiฤiฤ; Mr Boguljub Zeฤeviฤ; Mr Radiลกa ฤorฤeviฤ; Mr Dragoljub ฤorokalo; Dipl. inลพ. Ljiljana Stankoviฤ; Mr Milan Zdravkoviฤ; Mr Jasmina Zdravkoviฤ; Dr Nebojลกa Marinkoviฤ; Dr Mirjana Mijatoviฤ; Mr Aleksa obradoviฤ; Dipl.inลพ. Milivoje Starฤeviฤ; Dipl.inลพ. Branislav Miliฤ; Dipl.inลพ. Vesna Todoroviฤ.