Četvrtak, 28 Marta, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneVoćarstvoČuvanje sadnica do sadnje – Važna uputstva

Čuvanje sadnica do sadnje – Važna uputstva

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Trap je odličan čuvar za sadnice. Najveći neprijatelji sadnica su mraz, vjetar, sunce i glodari.

Poslije vađenja iz rastila, lozne i voćne sadnice trebalo bi što prije utrapiti, odnosno što manje ih izlagati uticaju sunca i vjetra. Zimsko trapljenje se vrši na otvorenom, u pijesku ili lakom pjeskovitom zemljištu.

Kod trapljenja voćnih sadnica zatrpavaju se korjenov sistem i korijenov vrat, a kod loznih kalemova pored korijena, podloge i prva okca od lastara.

Preko zime sadnice u trapu mogu da napadnu zečevi, miševi i drugi glodari, i da im nanesu velike štete. Ako su trapovi van naselja treba ih ograditi pletenom žicom, kako zečevi i glodari ne bi mogli da im priđu.

Ako se sadnice trape u naseljenim mjestima onda opasnost vreba od miševa, posebno ako su trapovi u blizini kuća, staja, kanala i vodotokova. U tom slučaju valja obavezno postaviti zamke za miševe i druge glodare.

Pročitajte: Kako odabrati sadnice ruža i ne pogriješiti pri kupovini

Na niskim temperaturama sadnice ne bi trebalo vaditi iz trapa zbog izmrzavanja

Transportovanje sadnica u udaljene krajeve, najbolje je obavljati frigo vozilima koji sadnice štite od visokih temparatura, ali i od izmrzavanja.

Pošto je takvih vozila još uvijek nedovoljno, a transport njima skup, transport se obavlja u običnim kamionima ili kombi vozilima. Na niskim temperaturama, treba ih zaštititi od sušenja, izmrzavanja i povreda, na taj način što će se žile i korjenov sistem obložiti vlažnom slamom, plevom ili piljevinom, a preko toga umotati plastična folija ili staviti u plastične džakove.

Na pijacama se ponekad prodaju sadnice bez ikakve zaštite korijena.  Pod uticajem sunca i vjetra sadnice dehidriraju pa se teže primaju.

Za nekoliko dana provedenih bez zaštite, a van trapa sadnice se mogu potpuno osušiti, posebno kod koštičavog voća. Zato pravi voćari i vinogradari posvećuju veliku pažnju čuvanju od sušenja, kako podloga i kalem grančica za kalemljenje, tako i gotovih sadnica, jer je dobra očuvanost sadnica osnovni uslov za dobar prijem.

Kupci, amaterski voćari i vinogradari, često traže da im prodavci kupljene sadnice odmah pripreme za sadnju, tako što skrate korijen i ljetorast kod voćnih sadnica, a kod loznih kalemova lastare i žile, što je sasvim pogrešno.

Po pravilu korijen treba skraćivati neposredno pred sadnju u jamiće kako bi se sačuvala svježina. Kod loze lastar se skraćuje neposredno pred polaganje kalema u jamiće poslije čega se pristupa sadnji kalema i zagrtanju (pokriva se petnaestak centimetara rastresitom zemljom kako bi se zaštitio od sušenja). Kod zasađenih voćnih sadnica prekraćivanje ljetorasta, na visinu na koju se želi formirati kruna, treba obaviti tek na proljeće pred kretanje vegetacije.

Pročitajte: Vrijeme sadnje je uskoro, pazite na kvalitet sadnice

Najgore je ako se orezane sadnice, bez ikakve zaštite dugo nose u ruci ili tako nezaštićene stave u prikolicu ili na prtljažnik automobila, što se, nažalost, u praksi često dešava.

Zato kada pođete u kupovinu sadnica sa sobom obavezno ponesite dovoljno plastičnih vreća kako biste kupljene sadnice adekvatno zaštitili.

Neposredno pred sadnju korijen sadnica trebalo bi obavezno potopiti u sud sa vodom, kako bi se korijen osvježio. Ako su i poslije nekoliko sati provedenih u vodi žile na presjeku tamno mrke boje, to je znak da je sadnica dosta prosušena ili čak suva, pa se ne preporučuje sadnja takvih sadnica.

Kod prosušenih loznih kalemova, pored tamne boje na presjeku žile su dosta krute i teško savitljive. Na presjeku gdje je lastar orezan boja je blijedo zelena ili čak mrka, umjesto jarko zelene boje kod svježih kalemova.

Zbog svega navedenog još jedan savjet!

Kupujte isključivo zdravstveno isparvne sadnice koje imaju deklaraciju na karantinske bolesti i štetočine i sertifikat. Takav sadni materijal je bezvirusni i kvalitetan.

To ćete postići samo ako kupujete kod registrovanih rasadnika koji imaju tradiciju i sve neophodne papire. Često se u praksi dešava da kupite recimo bijele kalemove loze, a da dobijete crne ili sortiment koji uopšte niste željeli da osnujete. Kada se to otkrije, često je kasno za reklmaciju, a štete su izuzetno velike. Bez obzira da li ste hobista ili profesionalac držite se ovih uputstava. Naravno greške su uvijek moguće ali se na ovaj način one svede na najmanju moguću mjeru.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI