Crna trulež kupusa je je bolest koju izaziva bakterija Xanthomonas campestris pv campestris, koja može da dovede do značajnih šteta na kupusu.
Osim kupusa, koga parazit najčešće napada, kao domaćini ove bakterije do sada su zabilježene mnoge vrste roda Brassica, kao i neke iz rodova Matthiola i Raphanus. Pored već pomenutog kupusa, često se sreće na kelerabi i karfiolu.
Prvi simptomi bakterijske crne truleži kupusa se prepoznaju u formi blijedožućkastih promjena lista, obično od ivice lista prema središnjem delu u obliku latiničnog slova „V“. Središnji dio takvih hlorotičnih zona odumire, poprima smeđu boju, a lisne žile postaju crne. Ovo je oboljenje sudovnog tkiva. Patogen se žilama širi do stabljike, pa biljke slabije rastu, često dolazi do sušenja, ne formiraju glavicu očekivane veličine i čvrstoće. Na presjeku stabljike vide se tamne promjene u sprovodnom tkivu.
Kad se bolest jednom pojavi na polju, zadržava vitalnost na zaostalim zaraženim biljnim dijelovima 2-3 godine. Razvoju bolesti pogoduje vlažno i toplo vrijeme.
Preventivne mjere borbe su najznačajnije. Preporučuje se uklanjanje i uništavanje zaraženih biljnih ostataka, dezinfekcija zemljišta u toplim lejama, setva zdravog sjemena i plodored. Koriste se i preparati na bazi bakra.
Izvor: PSSS Kraljevo
PROČITAJTE:
Đubrenje kupusa obećava dobar prinos na jesen
BUVAČI napadaju kupus tokom juna – SAPUNICA može pomoći u zaštiti!