Savremena proizvodnja povrฤa u zaลกtiฤenom prostoru podrazumjeva proizvodnju zdravstveno bezbijednog povrฤa tokom cijele godine, nevezano za klimatske uslove izvan samog staklenika ili plastenika.
S obzirom na to da je proizvodnja u zaลกtiฤenom prostoruย jedna od najsavremenijih proizvodnji, gdje se primjenjuju najnovija dostignuฤa u oblasti poljoprivrede, javilo se jedno reลกenje koje podrazumjeva zaลกtitu biljaka, ali ne
Ova tehnologija pojavila se 2005. godine, a u staklenicima je poฤela da se koristi od 2008 godine. Koriลกฤenje ove tehnologije, po zvaniฤnim podacima, smanjuje se upotreba fungicida za 50%, posebno kada je rijeฤ o bolestima kao ลกto su pepelnica i botritis. Smanjen broj tretiranja biljaka, kao i dnevno tretiranje biljaka ovim naฤinom zaลกtite dovodi do jaฤanja samih biljaka, njihove odbrambene sposobnosti, kao i poboljลกanje kvaliteta proizvoda. Ovim naฤinom zaลกtite biljaka je moguฤe treirati biljke neograniฤen broj puta, a sigurno se obezbjeฤuje smanjenje rezidua (ostataka) pesticida u proizvodu, poลกto se oni ovde ni ne koriste.
Ono ลกto je veoma bitno za shvatanje ove tehnologije jeste da da tretiranje svjetloลกฤu utiฤe na gljive, bakterije i viruse koji su prisutni na samim biljkama. Kada udju unutar biljaka, svjetlost viลกe nema nikakvog efekta. Inaฤe, doza svjetlosti za uniลกtenje virusa i bakterija je znaฤajno manja u odnosu na gljive pa ฤe se biljeke istovremeno oฤistiti i od ovih bolesti. Zbog svih navedenih razloga veoma je bitno pravovremeno odrediti vrijeme tretiranja, da ne bi bolesti uลกle unutar biljaka.