NaslovnicaPoljoprivredne graneVoฤ‡arstvoBrusnica - Savjeti za sadnju i njegu

Brusnica – Savjeti za sadnju i njegu

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Brusnica je viลกegodiลกnja grmolika biljka koja naraste do 25 cm u visinu i ima jarko crvene sitne plodove, bobice, kiselog ukusa. Plod brusnice se smatra ljekovitim. Prisutne vrste kod nas su Evropska brusnica (Vaccinium vitis-idaea) i Ameriฤka brusnica (Vaccinium Macrocarpon โ€“ Cranberry).

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Agroekoloลกki uslovi za gajenje brusnice

Brusnica podnosi mraz i niske temperature do -40 stepeni C.ย  Odgovaraju joj humidna, hladnija podruฤja. Zemljiลกe treba biti lako, pjeskovito do polupjeskovito. Optimalna kiselost zemljiลกta je pH 4-5,5 (dakle, kisela zemljiลกta). Odgovaraju joj sunฤane i suve pozicije. Navodnjavanje je potrebno u toku cijele prve godine, najbolje kiลกnicom. Prigodni su sistemi za navodnjavanje kap po kap ili povrลกinski, prskalicama. Moลพe uspjevati do 1500 m nadmorske visine.

Proizvodnja brusnice

Priprema zemljiลกta i sadnja brusnice

Treba izabrati osvjetljen poloลพaj, bez zadrลพavanja hladnog vazduha i ocjedno zemljiลกte. U jesen treba obaviti duboko oranje i eliminisati viลกegodiลกnje korove. Eventualo, moลพe se unijeti ลกumski treset da bi se popravilo zemljiลกte, ako je potrebno. Pripremu pred sadnju obaviti tanjiranjem i frezanjem. Onda se pripremaju gredice, kopaju rupe, unosi u njih pripremljeni supstrat. Na pripremljenoj gredici visine 30 cm vrลกi se sadnja.

Sadi se na dubinu 5-7 cm. Sadnja se obavlja ili u jesen (izdanci moraju biti dovoljno drvenasti) ili u proljeฤ‡e (joลก u fazi mirovanja izdanaka). Sadi se sredinom gredice na 30-40 cm meฤ‘urednog razmaka ako je meฤ‘uredni razmak 80-90 cm ili na 25 x 100 cm. Dubina jarka za sadnice je 20-25 cm. Treba sadnicu posaditi zajedno sa zemljom iz posude u ravni sa povrลกinom gredice. Oko biljke staviti humus debljine 2 cm. Ovo je jednoredni naฤin sadnje. Kada sadnja nije na gredici biljke treba posaditi 2-3 cm dublje nego u rasadniku. Sadnja u pantljikama podrazumjeva da razmak izmeฤ‘u pantljika bude 40-60 cm. U njima treba biti meฤ‘uredni razmak 30-40 cm, a 20-30 cm od biljke do biljke u redu.

Jednoredni naฤin sadnje je pogodniji za mehanizovanu obradu. Sadnice treba odabrati kvalitetne, dobro razvijene, starosti jedne do dvije godine. Kontejnerske sadnice se mogu saditi cijele godine, a prednost im je i dobar prijem pri sadnji. Optimalno vrijeme sadnje je od marta do maja. Nakon sadnje potrebno je zalivanje sadnica. Za jedan hektar zasada treba obezbjediti 30-40 000 sadnica. Cijena sadnice je oko 3 eura po komadu.

Brusnica se moลพe uzgojiti i u saksijiย  i drลพati u stanu.ย  Saksija za sadnju treba biti duplo veฤ‡aย  od one u kojoj je sadnica bila. U saksiju treba prvo staviti kompost do polovine i dodati ลกaku kore od drveta. Sve treba dobro pomjeลกati i biljku staviti odozgo, jerย  osnova biljke treba biti u ravni sa rubom saksije. Nakon sadnje biljku treba zaliti.

Razmnoลพavanje brusnice

Razmnoลพava se vegetativnim putem, podzemnim izdancima, koje se zakorjenjavaju i razvijaju nadzemne ganฤice puzavice (lasteri). Biljka tokom rasta puลกta izdanke. Na taj naฤin ona se sama dalje razmnoลพava. Kada se ti djelovi izdanka ukorjene, mogu se odsjeฤ‡i od majke biljke i tako dobijemo novu biljku. Nju moลพemo samostalno posaditi.

ฤubrenje

Obavezno je da svake godine stavimo oko biljke treset ili piljevinu. ฤubriva koja su adekvatna za brusnicu trebaju biti samo ona koja su kisele reakcije, koja ฤ‡e se razgraฤ‘ivati 8-9 meseci. Najprikladnija su bio i organska ฤ‘ubriva.

Njega zasada

Meฤ‘uredni prostor treba kositi i malฤirati (borove iglice, kiseli treset piljevina) sa debljinom 2-5 cm malฤa. Dobro je koristiti crnu malฤ foliju na hladnim zemljiลกtima. Orezujemo biljke nakon dvije godine, tj. proreฤ‘ujemo grane i ostavljamo samo 4-5 novih izdanaka. Stare i suve izdanke potpuno orezujemo, a slabo rodne oreลพemo na ฤetvrtinu visine grma. Postoje neke preporuke da se ne orezuje do pete godine. Ameriฤka brusnica je krupnija, veฤ‡eg grma sa duลพim izdancima i za nju je potrebno ostaviti viลกe prostora, tj. posaditi na veฤ‡e razmake. Izdanci koji nastanu mogu se ostaviti da polegle po zemlji ili ih podiฤ‡i i priฤvrstiti vertikalno za nosaฤe.

Zaลกtita

Brusnica je otporna na bolesti i ลกtetoฤine i to je njena velika prednost. Samim tim zaลกtita je nepotrebna, ali se moลพe preventivno prskati bakarnim preparatima u zimskom periodu u fazi mirovanja. Korove uniลกtavamo okopavanjem, frezanjem, plijevljenjem, a u sluฤaju nuลพde, i herbicidima.

Berba i skladiลกtenje brusnice

U septembru sazrijevaju plodovi brusnice. Treba dobro odrediti vrijeme berbe, kada su plodovi svijetlo crveni ili tamno crveni. Nedozreli plodovi su gorki, ali plodovi mogu dozreti i u skladiลกtu. Branje moลพe biti ruฤno ili grabljama.

Brusnice se nakon branja mogu ฤuvati 3 โ€“ 5 nedelja na temperaturi od 0 do -7. Mogu se viลกe mjeseci ฤuvati zamrznute, a mogu se i suลกiti. Osuลกeni plodovi ne gube niลกta od svojih vrijednih sastojaka. Dugovjeฤnost zasada brusnice je 30 godina.

Na svjetskom trลพiลกtu brusnicu otkupljujuย  za oko 1,5- 2 eura/ kg. Na naลกim pijacama postiลพe maloprodajnu cijenu od 3-5 eura/kg.

PROฤŒITAJTE:
POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI