Brusnica je viลกegodiลกnja grmolika biljka koja naraste do 25 cm u visinu i ima jarko crvene sitne plodove, bobice, kiselog ukusa. Plod brusnice se smatra ljekovitim. Prisutne vrste kod nas su Evropska brusnica (Vaccinium vitis-idaea) i Ameriฤka brusnica (Vaccinium Macrocarpon โ Cranberry).
Agroekoloลกki uslovi za gajenje brusnice
Brusnica podnosi mraz i niske temperature do -40 stepeni C.ย Odgovaraju joj humidna, hladnija podruฤja. Zemljiลกe treba biti lako, pjeskovito do polupjeskovito. Optimalna kiselost zemljiลกta je pH 4-5,5 (dakle, kisela zemljiลกta). Odgovaraju joj sunฤane i suve pozicije. Navodnjavanje je potrebno u toku cijele prve godine, najbolje kiลกnicom. Prigodni su sistemi za navodnjavanje kap po kap ili povrลกinski, prskalicama. Moลพe uspjevati do 1500 m nadmorske visine.
Proizvodnja brusnice
Priprema zemljiลกta i sadnja brusnice
Treba izabrati osvjetljen poloลพaj, bez zadrลพavanja hladnog vazduha i ocjedno zemljiลกte. U jesen treba obaviti duboko oranje i eliminisati viลกegodiลกnje korove. Eventualo, moลพe se unijeti ลกumski treset da bi se popravilo zemljiลกte, ako je potrebno. Pripremu pred sadnju obaviti tanjiranjem i frezanjem. Onda se pripremaju gredice, kopaju rupe, unosi u njih pripremljeni supstrat. Na pripremljenoj gredici visine 30 cm vrลกi se sadnja.
Sadi se na dubinu 5-7 cm. Sadnja se obavlja ili u jesen (izdanci moraju biti dovoljno drvenasti) ili u proljeฤe (joลก u fazi mirovanja izdanaka). Sadi se sredinom gredice na 30-40 cm meฤurednog razmaka ako je meฤuredni razmak 80-90 cm ili na 25 x 100 cm. Dubina jarka za sadnice je 20-25 cm. Treba sadnicu posaditi zajedno sa zemljom iz posude u ravni sa povrลกinom gredice. Oko biljke staviti humus debljine 2 cm. Ovo je jednoredni naฤin sadnje. Kada sadnja nije na gredici biljke treba posaditi 2-3 cm dublje nego u rasadniku. Sadnja u pantljikama podrazumjeva da razmak izmeฤu pantljika bude 40-60 cm. U njima treba biti meฤuredni razmak 30-40 cm, a 20-30 cm od biljke do biljke u redu.
Jednoredni naฤin sadnje je pogodniji za mehanizovanu obradu. Sadnice treba odabrati kvalitetne, dobro razvijene, starosti jedne do dvije godine. Kontejnerske sadnice se mogu saditi cijele godine, a prednost im je i dobar prijem pri sadnji. Optimalno vrijeme sadnje je od marta do maja. Nakon sadnje potrebno je zalivanje sadnica. Za jedan hektar zasada treba obezbjediti 30-40 000 sadnica. Cijena sadnice je oko 3 eura po komadu.
Brusnica se moลพe uzgojiti i u saksijiย i drลพati u stanu.ย Saksija za sadnju treba biti duplo veฤaย od one u kojoj je sadnica bila. U saksiju treba prvo staviti kompost do polovine i dodati ลกaku kore od drveta. Sve treba dobro pomjeลกati i biljku staviti odozgo, jerย osnova biljke treba biti u ravni sa rubom saksije. Nakon sadnje biljku treba zaliti.
Razmnoลพavanje brusnice
Razmnoลพava se vegetativnim putem, podzemnim izdancima, koje se zakorjenjavaju i razvijaju nadzemne ganฤice puzavice (lasteri). Biljka tokom rasta puลกta izdanke. Na taj naฤin ona se sama dalje razmnoลพava. Kada se ti djelovi izdanka ukorjene, mogu se odsjeฤi od majke biljke i tako dobijemo novu biljku. Nju moลพemo samostalno posaditi.
ฤubrenje
Obavezno je da svake godine stavimo oko biljke treset ili piljevinu. ฤubriva koja su adekvatna za brusnicu trebaju biti samo ona koja su kisele reakcije, koja ฤe se razgraฤivati 8-9 meseci. Najprikladnija su bio i organska ฤubriva.
Njega zasada
Meฤuredni prostor treba kositi i malฤirati (borove iglice, kiseli treset piljevina) sa debljinom 2-5 cm malฤa. Dobro je koristiti crnu malฤ foliju na hladnim zemljiลกtima. Orezujemo biljke nakon dvije godine, tj. proreฤujemo grane i ostavljamo samo 4-5 novih izdanaka. Stare i suve izdanke potpuno orezujemo, a slabo rodne oreลพemo na ฤetvrtinu visine grma. Postoje neke preporuke da se ne orezuje do pete godine. Ameriฤka brusnica je krupnija, veฤeg grma sa duลพim izdancima i za nju je potrebno ostaviti viลกe prostora, tj. posaditi na veฤe razmake. Izdanci koji nastanu mogu se ostaviti da polegle po zemlji ili ih podiฤi i priฤvrstiti vertikalno za nosaฤe.
Zaลกtita
Brusnica je otporna na bolesti i ลกtetoฤine i to je njena velika prednost. Samim tim zaลกtita je nepotrebna, ali se moลพe preventivno prskati bakarnim preparatima u zimskom periodu u fazi mirovanja. Korove uniลกtavamo okopavanjem, frezanjem, plijevljenjem, a u sluฤaju nuลพde, i herbicidima.
Berba i skladiลกtenje brusnice
U septembru sazrijevaju plodovi brusnice. Treba dobro odrediti vrijeme berbe, kada su plodovi svijetlo crveni ili tamno crveni. Nedozreli plodovi su gorki, ali plodovi mogu dozreti i u skladiลกtu. Branje moลพe biti ruฤno ili grabljama.
Brusnice se nakon branja mogu ฤuvati 3 โ 5 nedelja na temperaturi od 0 do -7. Mogu se viลกe mjeseci ฤuvati zamrznute, a mogu se i suลกiti. Osuลกeni plodovi ne gube niลกta od svojih vrijednih sastojaka. Dugovjeฤnost zasada brusnice je 30 godina.
Na svjetskom trลพiลกtu brusnicu otkupljujuย za oko 1,5- 2 eura/ kg. Na naลกim pijacama postiลพe maloprodajnu cijenu od 3-5 eura/kg.