NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeSkromna zelena biljka koju smatramo korovom, a travari kažu da je pravi rudnik...

Skromna zelena biljka koju smatramo korovom, a travari kažu da je pravi rudnik vitamina! Pomaže kod reume, zatvora, upala!

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

U astrologiji, sa Mjesecom se povezuju biljke koje umiruju, oslobađaju nas od viška vode i ublažavaju upale. Najjača “Mjesečeva biljka” je mišjakinja, skromna zelena biljka koju smatramo korovom, a travari kažu da je pravi rudnik vitamina!

Za nedovoljno poznatu biljku mišjakinju (Stellaria media), fitoterapeuti kažu da istovremeno liječi, krijepi i osvježava. Većina je, nažalost, smatra samo dosadnim korovom na njivama, baštama, voćnjacima i vinogradima.

Latinski naziv potiče od riječi stella, što znači zvezda, a takvi su joj baš cvijetovi.

Zovu je i crijevac, zato što starija biljka poseduje elastičnu končastu nit nalik crijevu, a tada je ne treba brati jer više nije ukusna za jelo.

Kao jestiva i puna minerala i vitamina, mišjakinja je bila izuzetno cjenjeno povrće još u starom Rimu.

Za proljećni umor (nastaje zbog višemesečne zimske vitaminske restrikcije), predstavlja pravi eliksir. Mišjakinja je posebno bogata vitaminom C, a od minerala kalijumom, kalcijumom, bakrom, magnezijumom, gvožđem.

Istovremeno, prava je riznica bjelančevina, ugljenih hidrata, masnoća, eteričnog ulja, oksalne kiseline.

Cvjeta od marta do oktobra, ali je dostupna tokom cijele godine, jer uspješno odoljeva mrazevima. Ipak, najbolje uspjeva u rano proljeće i kasnu jesen.

Ako je pomiješate sa ostalim samoniklim biljkama, možete da napravite izuzetno ukusnu i djelotvornu salatu u ovom periodu godine, dok je ponuda kvalitetnog povrća još oskudna.

Koristi se i za variva i čorbu, a najukusnija je pripremljena kao spanać.

Mladi izdanci podsjećaju ukusom i mirisom na mlade klipove kukuruza i samo njih treba koristiti. Stare djelove odstranite, jer nisu jestivi. Mišjakinja može da se koristi svježa, sušena ili u obliku praha od sjemenki kao začin, za posipanje hleba i peciva.

Ova biljka je izuzetan prirodni antiseptik, antireumatik, diuretik, laksativ, stimulans…

Djelotvorna je kod upala oka, zglobova i reume. Alfred Vogel, čuveni švajcarski terapeut tvrdio je da nema bolje biljke za otklanjanje dječijih grčeva.

Narodni ljekari ističu njenu uspešnost u liječenju bolesti pluća i disajnih organa – astme, tuberkuloze, bronhitisa, kašlja. Preporučuje se i za bolesti bubrega i mokraćne bešike, želuca i crijeva, kožnih osipa, čireva, povreda, rana, pa čak i psorijaze.

Za ovu biljku nisu otkrivene nikakve kontraindikacije, ali ipak ne treba pretjerivati. Jedna činijica salate dnevno dovoljna je da osveži tijelo.

Trudnicama se mišjakinja ne preporučuje.

KAKO SE SPREMA ČAJ OD MIŠJAKINJE

Univerzalni čaj – Supenu kašiku usitnjene mišjakinje preliti sa 2 decilitra vruće vode. Sadržaj poklopiti, ostaviti da odstoji 15 minuta, a zatim procediti. Dnevno treba piti dve do tri šolje u malim gutljajima. Čaj može da se koristi i u vidu obloga za bolna mjesta ili kože zahvaćene određenim promjenama.

Čaj sa medom – Spremiti 2 supene kašike mišjakinje, 3,5 decilitara vode, 1,5 decilitar vina i 2 supene kašike meda. Biljku zatim preliti vodom i vinom, u to dodati med i sve staviti da prokuva. Kada prokuva, skloniti sa ringle, ostaviti poklopljeno da stoji 15 minuta, ,a zatim procijediti. Čaj piti u gutljajima tokom cijelog dana.

Izvor: Novosti

PROČITAJTE:

Ljekovite biljke koje bi trebalo da probate

Kopriva kao hrana i uslovi gajenja ove ljekovite biljke!

Uz ove biljke pobijedite STRES

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI