Ako ste ovaj divni cvijet dobili na poklon, uradite sve da ga sačuvate u životu kako bi cvjetao i bujao.
Teško je povjerovati da postoji cvijet koji tako malo voli sunce, a tako puno vodu. Ipak postoji i zove se Božićni kaktus ili Decembar upravo zbog sklonosti da puni cvat doživi u novembru i decembru.
Ukoliko želite da ovaj cvijet krasi i vaš dom, evo kako da ga njegujete kao pravi cvjećari:
1. Zapamtite da decembar obožava indirektno svjetlo. Temperatura vazduha mora da bude najmanje 15 stepeni Celzijusa.
2. Kad dođe ljeto, ovaj cvijet stavite na balkon ili terasu, jer mu treba vazduh. I ne zaboravite da ga svaki dan zalivate.
3. Decembar spada u kapriciozni cvijet koji ne smije da se dira u sezoni cvjetanja: ako tokom cvjetanja premestite saksiju ili je čak okrenete, on će zaustaviti cvjetanje.
4. Kad dođe proljeće, decembar opskrbite sa đubrivom za cvijeće. Biljka će najviše da raste i lista tokom ljeta, pa je tada đubrite dva puta mjesečno. Prestanite da je prihranjujete u septembru.
5. Nikad ne sijecite makazama ili nožem višak mladica, već ih otkinite rukom. Biljke koje se ovako formiraju, ljepše i bogatije cvjetaju.
6. Decembar se presađuje krajem februara, kada konačno prestaje da cvjeta.
Važna napomena: mlade biljke presadite jednom godišnje, a starije bilje jednom u 5 godina. Neka saksija za decebar bude plitka i široka. Neka trećina saksije bude napunjena drenažnom zemljom, dok ostatak može biti ispunjen domaćom zemljom pomešanom sa krupnim pijeskom ili usitnjenim ugljom.
7. Početkom decembra ovaj cvijet stavite u dobro osvetljenu prostoriju, ali nikako na direktnu sunčevu svjetlost. Tada će se probuditi i bujno cvjetati.
Savjet plus:
Kada decembar prestane da cvjeta, postepeno smanjite zalivanje, stavite ga na hladno i tamno mjesto do kraja marta. Pustite ga da se odmori od cvjetanja. Krajem marta biljka započinje vegetativni period, pa cvijet možete da prebacite na njegovo uobičajeno mjesto.