Nedjelja, 24 Novembra, 2024
NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoKako se riješiti uporne krompirove zlatice? Isprobajte ove metode i osigurajte zdrav...

Kako se riješiti uporne krompirove zlatice? Isprobajte ove metode i osigurajte zdrav usjev

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Postoji nekoliko načina da se riješite ove uporne štetočine a potebno je samo da slijedite ove savjete.

Krompirova zlatica se kod nas razvija do tri generacije. Toliko je opasna da može uništiti cijo rod. U povoljnim uslovima se razvije do tri generacije dok na većim nadmorskim visinama razvija dvije.

Ženke ove štetočine je veoma plodna i može položiti i do 2000 jaja. Jaja su narandžasto obojena i odložena u grupama sa donje strane lista. Nažalost ima mali broj prirodnih neprijatelja, a za ishranu je mogu koristiti jež, krtica i fazan.

Pojava ovih štetočina je moguća tokom cijele sezone jer se one, kao i ostatak životinjskog svijeta razmnožavaju brže ukoliko ima povoljnih uslova. Takođe, ukoliko su prethodne sezone sprovedene neadekvatne mjere suzbijanja i najezda će biti znatno jača i broj generacija će se povećati.

Za suzbijanje krompirove zlatice treba na vrijeme koristiti različite mjere u zavisnosti od zemljišta i veličina parcela.

Pročitajte: Moćno oružje protiv KROMPIROVE ZLATICE: Efikasno mehaničko suzbijanje /VIDEO/

  • One ne mogu da podnesu miris trule lukovine crvenog luka. Prilikom sadnje pored krtola možete staviti i malo lukovine, ona će da truli i mirisom će tjerati zlatice.
  • Biljne vrste kao što su ren, kamilica i pasulj takođe svojim mirisom odbijaju ove štetočine. One ne podnose ni miris četinara, a naročito bora. Usitnjena borova kora može se rasuti između biljaka ili se može napraviti preparat od borovih iglica.
  • Biljke krompira takođe se mogu sačuvati pomoću koprive. Ta biljka, svojim žarećim dlačicama, sprečava zlatice da se uvuku u zemljište tokom najtoplijeg dela dana.
  • Plodored – izbjegavanje uzgoja krompira u monokulturi! Ovaj metod se pokazao kao najdelotvorniji. Pošto je štetočina koja napada najčešće krompir oduzeti joj izvor hrane na jednu sezonu garantuje izgladnjivanje i napuštanje parcele, ukoliko ima gdje da ode. Može se desiti da sprovedete plodored ali ukoliko plodored nije adekvatno sproveden na drugim, obližnjim parcelama opet može nastati problem. Savjetuje se poštuje plodored, odnosno da se krompir ne gaji na istom mjestu 4-5 godina.
  • Biološko suzbijanje – korišćenje preparata na bazi nekog živog organizma.
  • Rastvor pepela je takođe efikasan. Najpre se 2 kg pepela rastvori u 10 litara vode, a zatim 1 litar tog rastvora treba rastvoriti u 10 litara vode i tretirati biljke.
  • Za tretiranje krompira mogu da se koriste i preparati od listova duvana, odnosno topole.

Izvor: stil / Foto: agrosavjet.com

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI