Gusti rastvor od koprive
Taj rastvor ima vrlo neprijatan miris koji odbija štetočine kao što su lisne vaši, trips, grinje (pregalj) i smeđa trulež. Za pravljenje rastvora beru se samo nadzemni dijelovi biljke. Potopite 1 kilogram koprive bez korijena u 10 litara vode. Ostavite je tako da odstoji 10-15 dana u hladovini (najbolje na oko 18°C).
Svakog dana je promešajte. Rastvor će se vremenom zgušnjavati i promijeniti boju u smeđu. Na kraju biće spreman za upotrebu kada se više ne budu stvarali mjehurići vazduha uslijed vrenja. Kada se smjesa dovoljno zgusne, procijedite je i odstranite dijelove biljke koje ćete kompostirati.
Pročitajte: ZA BUJNIJE I OTPORNIJE BILJKE napravite prirodno đubrivo od koprive
Rastvor od koprive prihranjuje biljke kiseonikom i štiti je od bolesti. Najbolje ih je koristiti u vegetacionom periodu, na svake tri nedelje. Rastvor čuvajte na tamnom mjestu u zatvorenoj posudi, najduže 12 mjeseci. Prilikom upotrebe razredite rastvor vodom. Vodite računa da odnos vode i rastvora bude 7:1. Sipajte razređeni rastvor u flašu sa rasprskivačem. Taj rastvor možete posuti na onim područjima gde štetočine nanose štetu.
Rastvor protiv lisnih vaši i celerove muve
Za taj rastvor potrebno je skupiti 250 grama mlade koprive i natopiti je u kanti vode na nedelju dana, a zatim ga procijediti i takvog ga upotrebljavati. Navedeni rastvor može se koristiti na povrću, voću i ružama. On odbija neke vrste insekata, a istovremeno jača biljku kroz folijarnu prihranu.
Kopriva je biljka koja pozitivno djeluje na rast i razmnožavanje velikog broja kultura. Možete zasejati koprivu uz povrće, u odnosu 1:100. Neki insekti, kao što su mrkvina mušica i lisne vaši, u tom slučaju će se prije hraniti koprivom nego šargarepom i na taj način ćete zaštititi svoj usjev.
Iako se mnogi insekti hrane koprivama, ova biljka odbija mušice, tako da se svježe nabrana kopriva može okačiti u kuhinji. Time ćete odbiti mušice i moljce.