Ostala vam je kafa od jutros, možda voda od tjestenine, ili gazirano piće od sinoć, pa mislite da ako malo pomiješate sa vodom i time zalijete biljke, to neće imati posljedice po njih. Ali, prevarili ste se! S druge strane, uzimajući u obzir koliko je voda dragocjen resurs i da je ne bi trebalo trošiti u velikim količinama, za vas smo istražili čime sve možete zalivati svoje kućne biljke, a šta bi trebalo izbjegavati po svaku cijenu.
Da bi biljke preživele, treba im voda, a ponekad su im potrebne baš velike količine. Ipak, činjenica je da voda postaje sve vrijedniji resurs u zemljama širom svijeta, posebno zbog čestih nestašica i suša. Upravo zbog toga trebalo bi da nađemo druge izvore koji će poslužiti za zalivanje naših biljaka, a da to nije samo voda sa česme. Postoje tečnosti koje su bolje od „česmovače“, ali i one koje su lošije od nje.
Pročitajte: Prihrana za krasulu od 2 prirodna sastojka – Savršena za rast i cvjetanje!
Čime sve možete zalivati vaše biljke
- Kišnica je „zlato“ kada je u pitanju voda za zalivanje, zato što je meka i sadrži nizak nivo soli. Problem je što kiše nema svaki put kada vam je potrebna tako da bi trebalo pronaći načine za sakupljanje i čuvanje kišnice. Ako imate krov ili nadstrešnicu gdje možete postaviti cisternu ili bure, onda je to idealno rješenje za čuvanje i sakupljanje ove dragocjene tečnosti.
- Voda u kojoj blanširate ili kuvate povrće često je bogata vitaminima i mineralima koji mogu pomoći biljkama. Ako ovu tečnost ne iskoristite za neku laganu supu ili čorbu, možete je koristiti za zalivanje. Vodite računa da u vodi kojom zalivate nema soli, šećera, ulja ili skroba. Tečnost bi trebalo iskoristi čim se ohladi da biste spriječili razvoj bakterija.
- Kada riješite da mijenjate vodu u akvarijumu, tu tečnost možete koristiti za zalivanje biljaka zato što je ova voda bogata mineralima koji će im koristiti. Nemojte koristiti onu vodu iz akvarijuma koja ima soli u sebi.
- Svaki izvor svježe vode kao što su ribnjak, jezero, jezero za navodnjavanje ili potok, odličan je izbor za biljke. Vodite računa o industrijskim izvorima zagađenja, ali ako ima biljaka i životinja, verovatno je dobra za zalivanje.
- Pokušajte da sačuvate vodu koju čekate da isteče sa slavine dok ne dobijete toplu ili hladnu. Postavite činiju u sudoperu i zadržavajte vodu koja bi inače otišla niz slivnik. Na ovaj način čuvate veliku količinu vode na duži vremenski period.
- Otopljen led je odličan izbor za vaše biljke. Sačekajte da se u potpunosti otopi prije zalivanja ili stavite komadiće leda u saksiju, ali tako da ne dodiruje biljku.
Pročitajte: Da li je svim biljkama potrebna prihrana?
Ovim stvarima nikako ne bi trebalo da zalivate vaše biljke
-
- Ostaci kafe sadrže određenu dozu kiselosti, što ih čini nepoželjnim za biljke. Dakle ostacima kafe nikako ne bi trebalo zalivati biljke, posebno ako sadrže mlijeko ili šećer.
- Kisela voda je loša za biljke, jer previše ugljen-dioksida koji se nalazi u njoj formira vrstu ugljene kiseline. Blaže gazirane vode sadrže niži nivo ugljen-dioksida, ali ni one nisu poželjne jer neke od njih sadrže visok nivo soli.
- Mlijeko je u suštini neutralno. Ipak, s obzirom na to da sadrži dosta šećera, proteina i masti, veoma je loš izbor za zalivanje biljaka.
- Sve što u sebi sadrži vještačke zaslađivače ne bi trebalo koristiti. U to spadaju gazirani, negazirani sokovi i sva energetska pića. Pored toga što sadrže velike količine šećera, mogu sadržati i dosta kiselina koje mogu škoditi biljkama.
- Voda iz bazena za kupanje nije poželjna jer sadrži mnogo hlora koji je veoma jak i koji se koristi za uništavanje gljivica i bakterija u bazenu.
- Morska voda sadrži veliku količinu soli što je čini lošim izborom za vaše biljke. Može se koristiti za biljke koje rastu pored mora ili na pješčanim područjima.