Borovnica je žbunasta biljka koja raste od 50 cm do 1 metar u visinu, ima sočne glatke listove i oštre grančice. Upravo je i prepoznatljiva po jajolikim listovima, sitnom bobičastom plodu koji je na početku zelen, kasnije crven, a pred samo branje tamno teget ili crne boje.
Raste obično u kolonijama, jedna pored druge, na obroncima – padinama planina ili brda. Voli sunce ali je i vrlo otporna biljka pa uspijeva da odoli suši, mrazu i vetru.
Sazrijeva od kraja jula do početka septembra, a plod je vrlo privlačan po svom ukusu i izgledu. Obzirom da je žbun borovnice prilično nepristupačan za branje, bere se na specifičan način uglavnom ručno uz pomoć specijalno pripremljenih „češljeva“ kako bi se bobice lakše svukle sa stabljike.
U svim oblicima bilo da je cijeđena, sušena ili svježa, čaj ili oblog, borovnica ima izuzetna ljekovita svojstva. Obično je samonikla žbunasta biljka koja raste u planinskim i brdskim krajevima na zemljištu koje je bogato silicijumom. Međutim, danas se borovnica može saditi i u vrtovima, voćnjacima i plantažama i tako biva dostupnija i jeftinija.
Nutritivni sastav borovnice
Borovnica je jedan od najvećih prirodnih antioksidanata i u svom sastavu sadrži veliku količinu vitamina, minerala i oligoelemenata. Kao voće bogato antioksidantima, borovnica usporava starenje celog tela. Razna medicinska istraživanja pokazala su da je borovnica izuzetan borac protiv slobodnih radikala u organizmu, pa joj se prepisuju i antitumorna dejstva.
Pročitajte: Borovnica – kraljica zdravlja
Svakako da su količina i broj različitih vitamina i menerala kojima obiluje, borovnicu svrstale u jednu od najljekovitijih voćnih vrsta.
Kada su u pitanju vitamini i minerali u borovnici možemo pronaći sljedeće na 100 grama svježeg voća:
- Vitamin C: 9,7mg
- Vitamin A: 54 IU
- Vitamin E: 0,6mg
- Vitamin K: 19,3mcg
- Vitamin B6: 0,1mg
- Vitamin B3 (Niacin): 0,42 mg;
- Vitamin B1 (Tiamin): 0,4 mg;
- Vitamin B2 (Riboflavin): 0,4 mg;
- Pantenonska kiselina: 0,12 mg
- Gvožđe: 0,3mg
- Kalijum: 77,0 mg
- Bakar: 0,1mg
- Mangan: 0,3mg
- Folna kiselina14 µg
- Ugljeni hidrati23 g
- Vlakna1 g
- Cink: 0,16 mg
- Selen: 0,1 mcg;
- Natrijum: 0,1 mg
Kada su u pitanju hranjiva svojstva i kalorije, borovnica ima vrlo nisku kalorijsku vrednost. Zato je preporučljiva osobama koje su na dijeti, a posebno šećerašima, jer je naučno dokazano da borovnica snižava povišen šećer u krvi. Na 100 grama svježe borovnice možemo pronaći:
- Masti: 0g
- Holesterol: 0g
- Soli: 1mg
- Ugljeni hidrati: 23g
- Vlakna: 1g
- Šećeri: 10g
- Proteini: 1g
Borovnica kao voćna vrsta koristi se u kulinarstvu pa se od svježeg voća mogu praviti vrlo ukusni kolači, sladoledi, kremovi i napitci. Sok od borovnice, po ispitivanju javnog mnjenja spada u najukusnije voćne sokove. Dobija se cijeđenjem svježih plodova uz dodatak šećera, a često možemo u prodavnicama zdrave hrane pronaći i sok bez šećera koji je svakako zdraviji. Od borovnice se pravi slatko i marmelada, a čaj od borovnice je posebno ljekovit i može se pripremati od lista, ploda i korijena. Za čaj se uglavnom koristi sušen plod borovnice.
Pročitajte: SUVA BOROVNICA – Kako se koristi i za šta je dobra?
Čaj od lista borovnice ima antiseptično dejstvo. Diuretik je pa pomaže izmokravanje. Djeluje ljekovito na bešiku i bubrege. Listovi borovnice su antidijabetični, smanjuju procenat šećera u krvi pa se preporučuju ljudima koji boluju od dijabetesa. Čajem od lista borovnica liječi se još i kašalj, bolovi u želucu, mučnina, povraćanje, lenja crijeva i upala mokraćne bešike.
Čaj od ploda borovnice koristi se za poboljšanje vida pošto je plod bogat karotinom. Takođe se koristi kod poremećaja funkcije crijeva, parazita u crijevima, povišenog šećera u krvi i kao antiseptik.
Čaj od korijena se koristi za dezinfekciju rana, kožnih čireva i opekotina.
Ljekovita svojstva borovnice
Borovnica se može koristiti kao terapija kod velikog broja oboljenja i poremećaja. Kao sok ili kao čaj, svježa ili sušena borovnica ima efikasnu terapijsku osnovu i kao takva pomaže u borbi protiv različitih patoloških stanja.
Borovnica uspješno jača imunitet i sprečava stanja koja nastaju kao posljedica narušenog imuniteta. Bogata je vitaminima A, C i E, što je čini odličnim antioksidantom i borcem protiv slobodnih radikala.
Sve češća istraživanja pokazuju značajno antikancerogeno dejstvo borovnice pa se preporučuje kao dodatak ishrani osobama oboljelima od malignih bolesti. Anticijan koji se nalazi u borovnicama štiti naš organizam u ovom smislu tako što se aktivno bori protiv ćelija raka, napada ih i uništava.
Borovnica je odličan saveznik u borbi protiv karidovaskularnih bolesti. Zbog svog specifičnog sastava u kojem se nalazi i polifenol, borovnica uspješno snižava loš LDL holesterol, spriječava zakrečavanje krvnih sudova i pojavu tromba. Reguliše pritisak i spriječava moždani i srčani udar.
Pročitajte: Izbor najbolje sadnice borovnice
Uspješno održava crijevnu floru zdravom pa se koristi kod različitih poremećaja funkcije crijeva ali i cijelog digestivnog sistema, uključujući želudac, jetru i pankreas. Bogata je vlaknima kojima se hrane dobre bakterije u crijevima pa je borovnica odličan probiotik.
Obzirom da je odličan diuretik, pomaže kod izmokravanja a samim tim čisti mokraćnu bešiku, mokraćne kanale i bubrege.
Borovnica jača kosti, poboljšava vid, održava koncentraciju, jača mozak. Regeneriše kožu i snižava povišen šećer u krvi. Preporuka je dijabetičarima da redovno koriste čaj od lista borovnice. Možemo je bez preterivanja nazvati eliksirom zdravlja i mladosti.
Od borovnice se prave kolači, torte, pekmezi, želei, sirupi, marmelade, sokovi pa čak i vino. Vino od borovnice je pravi eleksir zdravlja.
RECEPTI SA BOROVNICAMA
Sok od borovnica
Sastojci:
- 1 kilogram borovnica
- 500 grama šećera
- 1 litar vode
- 1 kesica limuntusa
Priprema
Za pripremu soka biće vam potrebne fino zrele i zdrave borovnice. Birajte one krupnije i sočnije, jer ćete tako dobiti više soka. Operite ih pod mlazom hladne vode, zatim prebacite u odgovarajuću šerpu.
Borovnice sada dobro izgnječite pasirkom, tako da otpuste što više soka. Možete i štapnim mikserom da predjete, ali pazite da ih ne pretvorite u kašu, već da samo budu krupno mljevene. Zato i preporučujem stiskanje pasirkom.
Ispasiranim borovnicama zatim dodajte šećer i limuntus, pa dobro promješajte. Prekrijte šerpu čistom krpom ili poklopcem, pa ostavite da odstoji 24 sata. Tokom tih 24h promješajte par puta, kako bi se sav šećer sigurno otopio.
Pročitajte: Haskap ili sibirska borovnica – Evo po čemu se razlikuje od obične borovnice!
Nakon 24h u borovnice dodajte vodu, pa još jednom sve dobro promješajte. Stavite da se kuva na umjerenoj temperaturi. Od trenutka ključanja kuvajte do 15 minuta, ne više, uz povremeno mješanje. Sklonite sa ringle i ostavite da se prohladi.
Prohladjen sok (ne i hladan, dakle, samo da se smlači kako ne biste radili sa vrelim sokom) sada procijedite kroz gustu gazu, pa dobijeni čisti sirup sipajte u sterilisane flaše i dobro zatvorite.
Sok pasterizujte ako želite dodatnu zaštitu da se ne pokvari, ili odmah umotajte u ćebence i ostavite da se tako ohladi na dnevnoj temperaturi. Tek pošto se sok skroz ohladi, odložite ga u friz ili na mesto gde i inače držite vašu zimnicu. Jednom otvorenu flašu soka držite u frižideru.
Slatko od borovnica
Sastojci:
- 2 kg borovnica
- 2 kg šećera
- 1 kesica vanilin šećera
- 1 limun
Priprema
Borovnice očistiti od listića, oprati i osušiti. U šerpu ređati red voća, red šećera, pa završiti šećerom. Protresti sud da se svaka bobica obloži šećerom, pa ostaviti 24 sata da odstoji. Sledećeg dana, borovnice će pustiti sok, pa staviti šerpu da se kuva. Na polovini, dodati limun isječen na kolutove i vanilin šećer. Kuvati do željene gustine. Openiti slatko, pa pokriti vlažnom krpom. Ohladiti, pa razliti u tegle.
Džem od borovnica
Sastojci:
- 1 kg borovnica
- 1 kg šećera
Priprema
Borovnice koristiti od soka koji se pravi. Šećer staviti u šerpu i dodati 200 ml vode. Špinovati kao za slatko. Dodati borovnice i uz stalno miješanje kuvati do određene gustine. Gotov džem sipati u sterilisane tegle, i ostaviti da se ohladi. Hermetički zatvoriti i ostaviti na hladno i suvo mjesto.
Pekmez od borovnice
Sastojci:
- 1 kg borovnica
- sok od 1 limuna
- 1/4 kašičice mljevenog korijandera
- 1 kg šećera
Priprema
Očišćene borovnice izgnječite i pomješajte sa sokom od limuna, korijanderom i šećerom, pa ostavite poklopljeno oko četiri sata. Kuvajte stalno mješajući, a kad provri, ostavite na vatri još četiri minuta. Pekmez sipajte u tegle i odmah zatvorite.
Izvor: ordinacija.tv