Pripremite se za branje čička, jer se to radi u avgustu. Sjeme zrelog čička mora se sakupljati krajem avgusta, najkasnije početkom septembra. Osušenu biljku treba čuvati na dobro prozračenom mjestu u papirnim kesama ili vrećicama. Rok trajanja sjemena i lista je jedna, a korijena dvije godine.
Čičak je dobar za multipla sklerozu
I ruska zvanična i tradicionalna medicina u jednom su složne: multipla skleroza, jedna od najozbiljnijih autoimunih bolesti, može da se liječi čičkom.
Podatke da običan čičak usporava razvoj ove bolesti i donekle uklanja njene posljedice, objavila je još 1960. godine N.P. Dornikova, koja je radila na Odeljenju bolničke terapije Medicinskog instituta Kalinin (danas Tverska medicinska akademija).
– Pacijenti koji uzimaju čičak imaju manju drhtavicu”, navodi Dornikova. “Biljka normalizuje mišicni tonus, djelimično vraca izgubljene motoričke funkcije i poboljšava opšte dobro pacijenata sa multipla sklerozom.
Pročitajte: Čičak – Ljekovita biljka koja povećava otpornost na infekcije!
Kažu da ako upotrebite čičak protiv glavobolja samo jednom, sva je prilika da će ona rjeđe dolazi. Čičak se uspješno nosi sa bolovima u zglobovima i ukočenošću.
Čičak proučavaju više od pola vijeka
List, korijen, sjeme i cvijet
Gdje raste?
Običan čičak raste po stepama na jugu evropskog dijela Rusije, i u zapadnom Sibiru. Ima ga na Kavkazu, u Ukrajini, Maloj Aziji, Kini, Avganistanu, Iranu, sjevernoj Africi. Raste po padinama, u stepi, na pustošima, duž obala rijeka, po nasipima. Biljka je otporna na sušu i nije zahtevna.
Vodite računa da je čičak u velikim dozama otrovna biljka. Samo tako će on biti čovječji prijatelj za ceo život.
Pročitajte: ČIČAK: Za neke je ova biljka nepoželjan KOROV, a drugima hrana i LIJEK