Savremeni način uzgoja voća zahtijeva adekvatno navodnjavanje voćnjaka. Pri izvođenju navodnjavanja voćnjaka i vinograda značajno je pitanje doziranja vode. Optimalna vlažnost u zemljištu može se postići i održavati samo ako se stručno postupa sa vodom u zoni rizosfere.
Ako se navodnjava češće nego što je potrebno, dolazi do većeg doziranja vode i do problema. Ako se rjeđe navodnjava i time dodaje manja količina vode od potrebne, ne može se postići visok i kvalitetan prinos u voćarstvu.
Dubina zemljišta koju treba navodnjavati zavisi od dubine korijenovog sistema i fazi razvoja biljke. Dubina navodnjavanja za jabuku, breskvu, krušku, iznosi 0.40-0.55 m.
U praksi se navodnjavanje najčešće koristi prema kritičnim periodima u odnosu na vodu. Voćke najviše troše vodu od završetka cvjetanja do kraja intenzivnog porasta plodova.
Pročitajte: Podizanje zasada LIJESKE na pravi način!
Kritične faze razvoja u odnosu na vodu su:
- cvjetanje,
- porast lišća i mladara ,
- formiranje zametaka
- porast plodova.
Prvo navodnjavanje trebalo bi obaviti deset dana poslije cvjetanja, ukoliko je proljeće sušno.
Drugo navodnjavanje se obavlja početkom jula mjeseca, u periodu najvećeg porasta vegetativnih organa, kada se formiraju cvjetni pupoljci za narednu godinu i rastu plodovi. Tada je najveća i evapotranspiracija, pa stabla voćaka najviše troše vodu.
Treće navodnjavanje se obavlja početkom avgusta mjeseca, za porast plodova, koji stižu za berbu krajem istog mjeseca i tokom sljedećeg.
Četvrto navodnjavanje primjenjuje se samo kod sorti jabuka i krušaka za zimsku potrošnju, ali se obavlja 25-30 dana prije berbe.
Pročitajte: Kaolin glina u organskoj zaštiti biljaka!
Navodnjavanje voćnjaka
Vrsta biljke Godišnja potreba za vodom (mm)
Jabučasto voće 500-600
V. loza 520-600
Koštičavo voće 450-550
Jagodičasto voće 450-600
Zalivne norme za većinu voćnih vrsta po mjesecima iznose :
- april 40-60 mm
- maj 70-100 mm
- jun 90-120 mm
- jul 110-130 mm
- avgust 100-130 mm
- septembar 50-60 mm.
Izvor: psss.rs