Cvekla se sije od polovine marta do kraja maja u nekoliko navrata, što omogućava neprekidno pristizanje mladih proizvoda.
Za jesenju i zimsku potrošnju i za konzerviranje, cvekla se sije u junu.
Sjetva se obavlja na dubini oko 2 cm, a dublja sjetva otežava nicanje i nepovoljno utiče na gustinu usjeva. Sjetvu obaviti na međurednom razmaku od 40-50 cm i rastojanju u redu od 10-15 cm.
Ako se sije nedorađeno, klupčasto sjeme potrebno je 15-20 kg/ha, dorađenog sjemena koje se nalazi u prodaji u nekoliko različitih dimenzija potrebno je 6-8 kg/ha, a monokličnog piliranog oko 3 kg.
Pilirano sjeme sije se na rastojanju u redu od 10-50 cm.
U početku sjeme cvekle sporije niče, pa je potrebno da zemljište bude rastresito i nezakorovljeno. To se postiže hemijskim tretiranjem, međurednim kultiviranjem i okopavanjem.
Prvo međuredno kultiviranje se obavlja čim se ukažu redovi usjeva, plitko na dubini od 4-5 cm. Vrijeme za drugo kultiviranje je poslije prorjeđivanja cvekle i obavlja se na dubini od 5-6 cm, a treće i eventualno četvrto još dublje.
Ako usjev nije tretiran herbicidima potrebno ga je okopati najmanje dva puta.
Sa prorjeđivanjem cvekle treba otpočeti kada izbije prvi par pravih listića, a završiti pri kraju faze drugog para.
Cveklu treba navodnjavati u toku ljetnjih mjeseci, a naročito kod postrne sjetve. Zalivanje je neophodno čim se primjeti da lišće u podnevnim časovima vene i pada po zemlji. Broj navodnjavanja zavisi od vremenskih uslova i kreće se od 3-5 puta u toku ljeta.
Autor: Ljiljana Vuksanović.
Izvor: psss.rs
PROČITAJTE:
Cvekla se deformisala ili je suviše mala – Evo zbog čega se to dešava
5 grešaka zbog kojih vam je cvekla loša
CVEKLA, ZLATNI RUDNIK ZDRAVLJA: JAČA SRCE, POMAŽE JETRI