Kurkuma je superhrana i ima brojna ljekovita dejstva. Gajenje kurkume u saksiji nije teško ako postupate po uputstvima iz ovog vodiča.
Napor – Lako do umjereno teško.
Kiselost zemlje – Slabo kisela do blago alkalna (idealan pH između 4,5 – 7,5).
Začin kurkuma (Curcuma longa) se dobija iz podzemnih tubera (krtola, gomolja) ili rizoma. Porijeklom je iz Indije, a danas se gaji u svim tropskim dijelovima Azije i u manjoj mjeri u suptropskim i tropskim dijelovima svijeta.
Kao što već možda znate, kurkuma raste iz rizoma, kao đumbir. Najlakši način da dođete do svježeg rizoma je da ga potražite u prodavnicama zdrave hrane. Pokušajte i u lokalnim rasadnicima ili sjemenarama. Postoji mogućnost i da ga kupite onlajn (Kupindo, Limundo).
Za uzgoj kurkume u bašti slijedite iste savjete – Kurkumu zasadite u saksije obložene najlonskom kesom ili plastične kontejnere. Kada prođe opasnost od mrazeva presadite je u baštu vadeći je sa najlonskom kesom i svom zemljom da ne dođe do oštećenja. Trebaće joj do 8 do 10 mjeseci da bi sazrela, zato je za uspiješan uzgoj bolja rana sadnja u toploj prostoriji.
Izbor saksije
Za uzgoj kurkume u saksiji, izaberite veliku jer ova divna biljka lako može da izraste oko 1m. Saksija bi trebalo da bude najmanje 30 cm duboka i 30 – 45 cm široka da bi biljka mogla slobodno da širi svoje tubere. U svaku takvu saksiju posadite 1 ili 2 rizoma.
Sadnja kurkume
Najbolje vrijeme za sadnju kurkume je proljeće kada temperatura ne pada ispod 12 stepeni Celzijusa.
Kada nabavite rizome, slijedite sljedeća uputstva za sadnju:
- Veliki rizom podijelite na manje komade, od kojih bi svaki trebalo da ima bar 2 ili 3 zametka.
- Saksiju napunite vlažnim i dobro procijeđenim obogaćenim organskim supstratom.
- Rizome stavite na dubinu od oko 5 cm ispod površine zemlje, a zametke okrenite gore.
- Dobro zalijte zemlju.
Zahtjevi za uzgoj kurkume u saksijama
Gajenje kurkume je slično gajenju đumbira, zahtjeva toplu i vlažnu klimu da bi napredovala. Ako živite u hladnijim klimatskim područjima ili nemate dovoljno prostora, a želite sami da uzgajate rizome kurkume, onda saznajte kako da gajite kurkumu u saksiji.
Položaj
Biljke bi trebalo da se nalaze na mjestu zaklonjenom od vjetra. U područjima sa umjerenom klimom saksije stavite na mjesto gdje će imati sunca čitavog dana jer će tako najbolje napredovati, obezbijedite im malo sjenke u toku popodneva i sve će biti u redu.
Zemlja
Kurkumu posadite u rastresitu zemlju bogatu organskim materijama. Zemlja mora da bude dobro proceđena jer će, u suprotnom, biljka bolovati.
Zalivanje
Zalivanje je slično đumbiru. Zemlja mora da bude vlažna tokom perioda rasta, od proljeća do jeseni, a u slučaju sušnih perioda slobodno orošavajte listove da bi nivo vlažnosti vazduha oko biljke bio dovoljan.
Temperatura
Idealan raspon temperature za uzgoj kurkume je između 20 – 35 stepeni Celzijusa. Kada je temperatura niža od 10 stepeni, biljka boluje.
Njega kurkume
Održavanje kurkume zimi
Pošto kurkumu gajite u saksiji, unesite biljku u zatvoren prostor čak i kada je izvor svjetlosti veoma slab. Zapravo, vama je bitno da rizomi prezime. Za uzgoj kurkume u zatvorenom prostoru veoma je važno da održavate konstantnu temperaturu od približno 18 stepeni.Zato je najbolje da držite kurkumu u sobi sa grijanjem.
Đubrivo
Kurkumu, u toku perioda rasta, prihranjujte svakog mjeseca univerzalnim tečnim đubrivom. Od pomoći je i organsko đubrivo, kao i kompost.
Orezivanje
Biljka kurkume se ne orezuje. Dovoljno je da uklonite suve listove, s vremena na vrijeme.
Štetočine i bolesti
Kurkuma nije podložna ozbiljnim štetočinama i bolestima. Međutim, crvene pauk grinje i štitaste vaši mogu da budu problem. Što se tiče bolesti, kurkuma jedino pati od truljenja rizoma i pegavosti lista. Trulež rizoma se javlja kada se biljka gaji u zemlji koja zadržava vodu. Zato je veoma važno da kurkumu gajite u zemlji koja se dobro procijeđuje.
Berba
Biljka kurkuma sazrijeva za 8 do 10 mjeseci. Berba počinje kada lišće požuti, a stabljike počnu da se suše. Berba kurkume nije uopšte komplikovana, jednostavno iskopajte cijelu biljku zajedno sa rizomima.
Odsijecite onoliko rizoma koliko vam je potrebno, a ostatak presadite da biste imali nove biljke.
Kada odsiječete rizome, pratite sljedeće korake za njihovu obradu:
- Prokuvajte rizome.
- Pažljivo oljuštite koru sa rizoma.
- Oljuštene rizome stavite na poslužavnik.
- Osušite ih na suncu.
Kada su rizomi suvi, sameljite ih i čuvajte vaš svježi, organski prah kurkume u hermetički zatvorenoj posudi.
Kurkuma – upotreba i korisna svojstva
Prah kurkume ima brojna ljekovita svojstva koja su odavno poznata u Indiji i Kini. Kurkumu zovu superhranom zato što je to vjerovatno najmoćniji prirodni antiinflamator i antioksidant. Koristi se i kao antidepresiv, a ima i zaštitnu ulogu protiv Alchajmerove bolesti i protiv različitih vrsta karcinoma. Kurkuma u prahu je najkorišćeniji začin u skoro svim vrstama recepata za kari, prstohvat ovog praha je dovoljna količina za lijepu narandžastu boju. I lišće kurkume je korisno. Mladi izdanci i cvijet se koriste u tajlandskoj kuhinji, dok se lišće koristi za bogatiji ukus ribe u Indoneziji.
Nešto što vjerovatno ne znate, i što će vas iznenaditi, je da bi uz kurkumu trebalo da koristite i biber, a to iz razloga što on sadrži piperin koji pospješuje apsorpciju kurkume. Ovo se posebno odnosi na crni biber koji može da udesetostruči korisna svojstva ove superhrane.
Izvor: prirodnoizdravo.com
PROČITAJTE:
Zašto je kurkuma najzdraviji začin Bliskog istoka
Tri začina koja poboljšavaju zdravlje i “čiste” pluća