Četvrtak, 2 Maja, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito bilje20 NARODNIH LIJEKOVA ZA 20 BOLESTI KOJE LIJEČI BOKVICA: Priroda se za...

20 NARODNIH LIJEKOVA ZA 20 BOLESTI KOJE LIJEČI BOKVICA: Priroda se za sve postarala!

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Bokvica je jedna od najsvestranijih i najdostupnijih ljekovitih biljaka. Ženska bokvica (Plantago major) i muška bokvica (Plantago lanceolata) imaju gotovo isto ljekovito dejstvo koje je poznato već hiljadama godina. Koristili su ih drevni grčki i kineski doktori, a u srednjovekovnim knjigama o ljekovitom bilju ta vrlo cijenjena biljka se preporučivala za čak 24 različite bolesti.

Obe vrste bokvice koriste se u narodnoj medicini kao losioni i napici za rješavanje problema na koži, na primjer, svrbež i ispucala koža, posjekotina ili drugih površinskih povreda, ugriza insekata ili upale očiju. U unutarašnjoj upotrebi bokvica djeluje kao blago sredstvo za iskašljavanje, a sluzi koje sadrži ublažavaju upale sluznice, pa je izvanredan lijek protiv kašlja i bronhitisa. Takođe, može da olakša stanje kod astme, upale sluzokože disajnih puteva, laringitisa, faringitisa i različitih alergijskih reakcija koje izazivaju probleme sa disanjem.

Čini se da bokvica ima i antibakterijska svojstva jer novija istraživanja pokazuju da ekstrakt bokvice uspješno djeluje kod plućnih infekcija. Zbog tanina djeluje kao adstringens, a zbog sluzi ublažava upale. Upotrebljava se kod katara gornjih disajnih puteva, kod upale sluznice usne duplje i ždrela i kod sindroma nervoznih crijeva. U narodnoj medicini koristi se za liječenje rana, često u mješavini s kamilicom, za ispiranje ili obloga.

Smrvljeni listovi i njihov sok sprječavaju nastanak oteklina i svraba kod uboda insekata. Lišće bokvice stavljalo se u cipele da ublaži žuljeve nastale dugim hodanjem. Svježi sok preporučljiv je i za proljećni umor, za “čišćenje krvi” i podsticanje metabolizma. Zahvaljujući velikoj količini kalijuma deluje i diuretički. Mladi i nježni proljećni listovi muške bokvice, ubrani u martu i aprilu, mogu da se upotrebljavaju za supu, miješane salate ili se kuvaju kao spanać. Kuvanjem listovi poprime prijatan, slabo aromatičan miris i ukus koji podsjeća na vrganje. Gorkast ukus može se ukloniti potapanjem usitnjenih listova u mlakoj vodi tokom 30 minuta. Kod nešto starijih listova mogu se prethodno s donje strane izvući vlaknaste žile.

Muška bokvica može da služi kao zdravo proljećno povrće. Jedu se sasvim mladi listovi, nabrani prije razvoja cvijeta, od marta do juna. Dodaju se u supu, a nakon kuvanja od 10 do 15 minuta mogu se poslužiti kao salata ili varivo slično spanaću. Najbolje ih je miješati s drugim lisnatim povrćem.

U Njemačkoj ove listove prže na masti s jajima, šećerom i cimetom, a na Kavkazu i Dalekom istoku stavljaju ih u supe. Listovi se beru od juna do oktobra, po mogućnosti prije nego što biljke procvjetaju. Nakon svakog košenja bokvica ponovno naraste. Treba da se suši brzo, jer listovi inače pocrne.

Srodna vrsta ove biljke je indijska bokvica. Uprkos nazivu, on raste i u našim južnijim krajevima – na pješćanim mjestima, uz puteve i na krovovima. Indijska bokvica takođe je poznata kao psyllium, psilium ili buhačica (Plantago ovata). Vrlo slično djelovanje imaju biljke Plantago psyllium i Plantago indica. Ova biljka sadrži vlakna, lipide, nezasićene masne kiseline, iridoide (aukubozid) i mnogo sluzi. Indijska bokvica ima mogućnost povećanja volumena i do 15 puta, a to osigurava olakšano pražnjenje crijeva i stvaranje osjećaja sitosti. Iako je prvenstveno laksativ, može povoljno da djeluje i na smirenje dijareje. Takođe se koristi kod sindroma iritabilnog crijeva, ulceroznog kolitisa, Kronove bolesti, povišenog holesterola povezanog s hroničnim zatvorom i sindroma lijenjih crijeva.

1. Protiv akni i mitisera

15-20 grama svježe iscijeđenog soka od bokvice pomiješati s 10-15 gr masne kreme i dodati nekoliko kapi ružinog ulja i kašičicu nevenove masti pa dobro izmiješajte. Mješavina se koristi protiv akni i gnojnih mitisera.

2. Protiv žučnog kamenca

Sjeme bokvice koristi se i za uništavanje parazita, ameba i glista. Preporučuje se kao laksativ, naročito za djecu, i kod upalnih stanja sluznice. Dnevno konzumiranje osam grama sjemena pomaže u sprječavanju stvaranje žučnog kamenaca.

3. Svježi sok

Potrebno vam je 500 g svežih listova bokvice. Sok je najlakše pripraviti u sokovniku ili ga dobro usitnite štapnim mikserompa procedite kroz gazu. Nekoliko puta na dan popijte po kašiku soka pomešanog s pola kašike tople vode. Uzima se u prolećnim tegobama za čišćenje i podsticanje metabolizma, a koristan je i protiv plućnih bolesti, čak i tuberkuloze.

4. Mješavina protiv gripa

Pomiješajte 30 g listova bokvice, 30 g iglica smreke, 20 g listova podbjela i 20 g biljke dan-noć. Za čaj dve kašičice mješavine prelijte s 250 ml vruće vode i ostavite da odstoji deset minuta. Procijedite. Zasladite medom ili dodajte sok od zove ili višanja.

5. Infekcije zuba i desni

Bokvica je odlična za brzo liječenje rana na licu i u ustima. Sprječava gnojenje i podstiče zaceljivanje, što duguje aukubinu. Sažvakano lišće bokvice postavljeno kao obloga na zub i desni može da spriječi infekciju zuba u ranim fazama.

6. Za kućne ljubimce

Bokvicu dobro podnose psi i mačke, tako da im jakim čajem možete ispirati osipe ili rane. Ako životinja ne liže povređeno područje, možete koristiti i mast, ali poželjno im je staviti elizabetanski okovratnik.

7. Tegobe s kožom

Popularna je upotreba bokvice kod svih vrsta kožnih tegoba, kao što su rane, čirevi, posekotine, razderotine, modrice, podlivi, opekotine, plihovi, žuljevi, zanoktice, ubodi insekata i osipi raznih uzroka. Za liječenje kožnih tegoba operite svježi list i napravite kašu od njega pa ga nanesite na oboljelo mjesto. Zbog lake dostupnosti bokvica je izvrsna prva pomoć kod uboda.

8. Opekotine

Nakon što ih isperete hladnom vodom, stavite na njih list bokvice koji ćete učvrstiti flasterom.

9. Brzi sirup

Potrebno vam je 4 šake svježe bokvice, 300 g šećera i 250 g meda. Opranu bokvicu sameljite u stroju za mljeveno meso. Dolijte malo vode, šećer i med pa polako zagrijte da lagano proključa. Neprekidno miješajte dok ne dobijete gusti sirup. Vruć sirup ulijte u tegle i čuvajte u frižideru. Kod kašlja i bronhitisa nekoliko puta na dan popijte po kašiku.

10. Maska za lice

Na gazi izrežite rupe za usta, oči i nos. Lišće mlade bokvice sameljite i zalijte proključalom vodom (promer 1:3). Neka voda ponovno proključa i kipi 3 minuta. Natopite gazu ohlađenom tečnošću i držite na licu oko 15 minuta. Isperite.

11. Čaj od bokvice

Narezane ili razmrvljene listove bokvice (2 kašičice) prelijte šoljicom vruće vode i ostavite da odstoji deset minuta. Procijedite i zasladite medom. Čaj ima prijatan miris i ukus, pa je pogodan i za djecu. Popijte dvije, tri šoljice na dan.

12. Čaj protiv kašlja

Pomiješajte 25 g listova bokvice, 25 g listova podbela, 25 g listova žalfije i 25 g korijena omana. Za čaj dvije kašičice mješavine polijte s 250 ml vruće vode i ostavite da odstoji deset minuta. Procijedite. Pijte od dvije do tri šoljice na dan uvijek svježe spremljenog čaja.

13. Sok od miješanog bilja

Pripremite 200 grama lišća bokvice, 100 grama koprive, 100 grama cvjetova maslačka i 100 g cvijeta hajdučke trave. Sve bilje se dobro izgnječi, istisne kroz čistu krpu, procijedi (može i u sokovniku), zatim prokuva uz skidanje pjene, koja se skuplja na površini. Soku se dodaju 2 kašike meda, pa se ponovno kuva dok se ne zgusne tako da postane končasto. Kad se ohladi, sipa se u čiste boce. Svakoj boci se doda čašica rakije. Prije upotrebe sok se miješa s vodom 1:1.

14. Medeni eliksir

Pola kilograma svježih i dobro opranih listova bokvice sameljite u mašini za mljevenje mesa ili u multipraktiku. Samljevene listove i sok koji je iz njih iscurijeo pomiješajte s kilogramom meda i 50 grama usitnjene smole propolisa. Dobro promiješajte i ostavite da odstoji tri dana uz povremeno miješanje drvenom ili plastičnom kašikom. Uzimajte ovaj eliksir tri puta na dan po jednu kašičicu (drvenu ili plastičnu, da izbegnete oksidaciju) desetak minuta prije obroka. Ovaj eliksir preporučuje se svima koji pate od bolesti disajnih organa, bronhitisa i upale pluća. Koristan je pušačima i svima koji žele da očiste disajne puteve. Dok uzimate ovaj eliksir, svaki dan popijte po šoljicu čaja od omana i majčine dušice.

15. Bombone protiv kašlja

Pripremite 200 listova bokvice, 500 ml vode, 500 g šećera, 25 g grožđanog šećera, 20 g maslaca, kašiku ulja i kašičicu mljevenih sjemenki komorača. Svježe listove bokvice isjeckajte, prelijte vodom, zakuvajte i lagano kuvajte 30 minuta. Tečnost procijedite, a listove pritisnite. Dodajte šećer, maslac i komorač pa lagano kuvajte 20-ak minuta dok ne nastane gust sirup. Pleh za pečenje obložite masnim papirom, premažite ga uljem i izlijte sirup. Ostavite da djelimično očvrsne i nasjeckajte na komade veličine bombona.

16. Sirup protiv kašlja

Svježe ubrane listove bokvice stavite u staklenu posudu u pet centimetara debelim, blago natisnutim slojevima. Svaki sloj pospite šećerom. Posudu prekrijte gazom ili pamučnom krpom i stavite na sunce. Ostavite od četiri do šest nedelja na osunčanom mjestu. Procedite i ulijte u tegle. Pijte nekoliko puta na dan po kašičicu. Pogodno je i za djecu.

17. Ulje od bokvice

Sterilizovanu teglu napunite naseckanim lišćem bokvice i prelijte maslinovim uljem tako da potpuno prekrije lišće. Zatvorite i odložite na tamno mjesto. Promućkajte jednom dnevno i nakon dvije nedjelje procijedite. Možete ga koristiti samostalno ili kao temelj za druge mješavine.

18. Alkoholna tinktura

Postupajte jednako kao i s uljem, ali umjesto ulja koristite vodku. Preporučena doza tinkture je od petnaest do dvadeset kapi triput na dan.

19. Čaj protiv teških bolesti

Čaj, naravno, nije samo za teže bolesnike, može se piti i preventivno. Da biste ga pripremili, izmiješajte list breze, hajdučku travu, bokvicu i list koprive. Čaj se priprema tako da se jedna šaka miješavine potopi u dva decilitra proključale vode i ostavi dva sata da odstoji. Kad se procijedi, spreman je za konzumaciju. Mješavinu čuvajte u staklenoj posudi.

20. Prolećna salata

Bokvica je zdrav dodatak salatama. U ishrani je najbolje koristiti meke proljećne listove.

Prirodni lijekovi na našem portalu su preporuke preventivnog karaktera za vođenje zdravog načina života. Ukoliko imate neki zdravstveni problem prvo što trebate uraditi jeste da se konsultujete sa ljekarom. Ni u kakvom slučaju se nemojte oslanjati na alternativnu medicinu bez stručnog mišljenja.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI