Vinogradari znaju za legendu koja kaลพe da je koza brsteฤi prva โorezalaโ vinovu lozu. Naredne godine ljudi su primjetili da su te loze dale bolji i kvalitetniji rod.
Osnovni cilj i zadatak zimske rezidbe vinove loze je obezbjeฤivanje planiranog prinosa i kvaliteta groลพฤa. Takoฤe, stvara se i odrลพava odgovarajuฤi uzgojni oblik i odbacuju se suvi dijelovi ฤokota. Zimska rezidba doprinosi uspostavljanju povoljnog odnosa izmeฤu rasta i razviฤa pojedinih organa vinove loze.
Kod vinove loze, rodna loza je jednogodiลกnji lastar koji se nalazi na dvogodiลกnjoj lozi. U osnovi jednogodiลกnjeg lastara primjeฤuju se kruลพni nabori, ova vrsta nabora se naziva spavajuฤa okca. Spavajuฤa okca su nerodna i ne uzimaju se u obzir pri redovnoj rezidbi. Iznad spavajuฤih okaca, pri osnovi lastara nalaze se jedno ili dva okca koja su neลกto krupnija od njih i nazivaju se crna okca. Po pravilu crna okca su nerodna i ne uzimaju se u obzir pri planiranju prinosa. Prava ili zimska okca su rodna okca, ona se nalaze na jednogodiลกnjem lastaru na svakom koljencu, i to iznad oลพiljka od otpale lisne drลกke. Oลพiljak od otpale lisne drลกke sluลพi kao orijentir prilikom redovne rezidbe i odreฤivanja koliko okaca ฤemo ostaviti na lastaru.
Pri obavljanju rezidbe uvijek moramo razmiลกljati o rezidbi sljedeฤe godine, ostavljajuฤi odgovarajuฤe elemente na ฤokotu. Kakva ฤe biti rezidba zavisi od sorte, odnosno gdje sorta formira najveฤi broj rodnih okaca po duลพini lastara, dakle rezidba vinove loze je sortno specifiฤna. Tako npr. sorte sa Balkana i iz bazena Crnog mora formiraju okca bliลพe osnovi, pa se kod njih se veฤinom primjenjuje kratka rezidba.
Duga i mjeลกovita rezidba se primjenjuje kod sorti ฤija su donja okca slabije rodnosti, a to je sluฤaj sa veฤinom zapadno โ evropskih sorti. U godinama sa manje padavina tokom proljeฤa i ljeta, rodna okca smjeลกtena su bliลพe osnovi lastara i treba primjeniti kraฤu rezidbu. U kiลกnim godinama rodna okca se razvijaju dalje od osnove, pa treba primijeniti neลกto duลพu rezidbu.
Rezidba jednogodiลกnjeg lastara se obavlja tako da se on oreลพe 1 do 2 cm iznad okca, i to ukoso na suprotnu stranu od okca. Na taj naฤin se spreฤava curenje vode i soka od suzenja po okcu, koji bi se zbog toga mogao smrznuti ili istrunuti.
Kod nas su zastupljena uglavnom dva uzgojna oblika.
Kordunica (Cordon), preporuฤuje se za sorte koje zahtjevaju kratku rezidbu, odnosno za one sorte koje imaju donja okca visoke rodnosti. Kordunica je uzgojni oblik koji se sastoji od stabla , jednog ili dva kraka na kojima su rasporeฤeni rodni ฤvorovi, u kojima se vrลกi rezidba na kondire. U svakom rodnom ฤvoru se ostavlja po jedan ili dva kondira od po 2-3 okca.
Gijov uzgoj (Guyot), sastoji se od luka i kondira. Proลกlogodiลกnji luk koji je donio rod se uklanja do osnove, a sa proลกlogodiลกnjeg kondira donji lastar reลพemo na kondir od 2 okca, a lastar koji je u viลกem poloลพaju reลพemo na luk 8-12 okaca, koji kasnije veลพemo za ลพicu.
Rezidbu treba obaviti u periodu potpunog mirovanja vinove loze. Istraลพivanja su pokazala da rezidba izvedena neposredno posle opadanja liลกฤa ili neposredno prije kretanja vegetacije utiฤe na kasnije sazrijevanje groลพฤa, kao i slabiji porast lastara. U agroekoloลกkim i klimatskim uslovima juga Hercegovine, rezidba vinove loze se obavlja od decembra do kraja februara mjeseca. U sjevernijim, odnosno kontinentalnim podruฤjima, rezidba se obavlja od kraja februara i tokom marta mjeseca.