Među poljoprivrednim proizvođačima često se vodi rasprava o tome da li je moguće koristiti zemlju koju krtice iznesu na površinu za uzgoj rasada?
Nasipi rastresitog tla iznad prolaza krtica često prekrivaju bašte i voćnjake, livade i pašnjake. A što je tlo plodnije, to je više krtičnjaka na njemu, jer ove životinje žive tamo gdje ima mnogo crva, a zemlja je bogata humusom. Primamljivo je ovu krtičinu zemlju skupiti s ovih humki i pripremiti za buduće sadnice. Ali da li je to moguće učiniti? Hajde da to vidimo.
Kako živi krtica i šta jede
Krtice su sisari mesožderi koji se nalaze svuda osim u područjima sa visokim nivoom podzemnih voda. Krtice jedu ogromnu količinu glista, puževa, mrava, žičara i larvi majskih buba. Krtica se hrani gotovo neprekidno i jede približno istu količinu žive hrane dnevno koliko je sama teška.
Snažne prednje šape krtice su pogodne za kopanje. U potrazi za hranom, ova životinja polaže dugačke višeslojne lavirintne prolaze, koji se nalaze na dubini od 5 do 60 cm. Što je plodni sloj tanji, to će prolazi biti pri površniji i duži. Takvi se “hodnici” protežu stotinama metara i služe kao zamke za beskičmenjake u tlu. Odnosno, što je više crva u tlu, to će životinja manje morati kopati da bi dobila hranu za sebe.
Napomena:
Krtica ne grize korijenje biljaka ali kao rezultat njenog kopanja korijenje mnogih usijeva može postati ogoljeno i osušiti se!
Da li i kako koristiti krtičnjak?
Krtičnjak, kao i svaka baštenska zemlja ili busen se ne koristi za uzgoj rasada u čistom obliku, jer je najčešće prilično gusta. Obično se takvo tlo miješa sa humusom od lišća , kompostom , tresetom, pijeskom itd. Poželjno je da krtičnjaci ne čine više od 30% vaše mješavine tla.
Ne zaboravite da se svo zemljište koje sami sakupite mora dezinfikovati (na primjer, popariti u mikrovalnoj pećnici ili proliti kipućom vodom) kako biste se riješili sjemena korova, štetočina, patogenih gljivica i bakterija. Nakon dezinfekcije i miješanja tla, potrebno ga je proliti otopinom biološkog proizvoda koji sadrži žive korisne mikroorganizme zemljišta.
Uglavnom , ako imate dovoljno komposta, biohumusa , treseta i humusa od listova, možete potpuno bez krtičnjaka. Uostalom, njegov sastav je nepredvidiv i može biti apsolutno bilo šta. Stoga je ponekad bolje ne dirati krtičnjake.
Naravno, krtice nisu najpoželjniji gosti u vrtovima i voćnjacima: životinje kvare travnjak i uništavaju crve – naše glavne pomagače. Stoga je u svakom slučaju bolje da nemate krtičnjak u svojoj bašti, a ako je pak tu evo kako da se riješitie krtica na prirodan način. Pročitajtje na linku ispod:
Kako se riješiti krtice u dvorištu i bašti