Ozbiljan poljoprivredni proizvođač bi trebao da sve uredno planira, jer ukoliko radi napamet, uspjeh nije zagarantovan. Prema tome, da bi se uspješno bavio poljoprivrednom proizvodnjom, današnji farmer mora da bude i preduzetnik i menadžer, tj. trebao bi da ima jasan biznis plan. Da li će ga raditi sam ili će taj posao povjeriti nekom stručnjaku iz oblasti agroekonomije, zavisi od veličine domaćinstva, raznovrsnosti proizvodnje, dostignutog nivoa tehnologije na imanju, kao i planiranih ciljeva. Međutimi i kada taj posao povjeri agroekonomisti, farmer ne može ostati potpuno po strani.
Svaki biznis plan je poseban na svoj način i ne može se prekopirati sa jednog domaćinstva na drugo, pa makar se radilo o istoj ili sličnoj vrsti proizvodnje. Svaki biznis plan bi trebao da se sastoji od tri dijela, a to su: plan proizvodnje, finansijski plan i marketing plan. U dijelu biznis plana koji se odnosi na plan proizvodnje, trebalo bi obuhvatiti sve faze i aktivnosti vezane za tehnologiju poljoprivredne proizvodnje, rokove, sredstva, reproduktivne materijale, radnu snagu i dr.
Pročitajte: BIZNIS IDEJA: Znate li za potencijal poljoprivredno-prehrambenih NUSPROIZVODA?
Što se tiče finansijskog plana on bi trebao da se odnosi na novčane tokove po mjesecima. Planira se priliv odnosno odliv novčanih sredstava i to na taj način da uvijek može da se obezbjedi podmirivanje stvorenih obaveza. U ovom dijelu biznis plana poseban akcenat mora da se stavi na ekonomisanje sa obrtnim sredstvima. To jeste čitava nauka, ali ukratko, mora se voditi računa da se raspoloživa novčana sredstva ne ulože u gradnju objekata ili nabavku opreme u tolikoj mjeri da domaćinstvo ne može normalno funkcionisati tj. da ne mogu da se nabave dovoljne količine mineralnih đubriva, sjemenskog materijala, sredstava za zaštitu, stočne hrane i dr. U koliko se ne vodi računa o tim stvarima, neminovno je uzimanje pozajmnica, što je po pravilu dosta skupo i rizično.
Kada je riječ o marketing planu, on treba da evidentira kupce, da se zna ukupna količina i vrijednost poljoprivrednih proizvoda koja će bit isporučena svakom kupcu, kao i da se izračuna učešće svakog kupca u ukupnom prometu. To nam govori da nije svaki kupac podjednako važan, tako da po pravilu oni krupniji kupci koji davaju avans, zaslužuju veću pažnju.
Danas je svako veće poljoprivredno gazdinstvo gotovo nezamisljivo bez računara odnosno adekvatanog programa za knjigovodstvo na farmi.
Izvor: pssrs.net