Bobiฤasti plodovi brusnice, latinskog naziva Vaccinum macrocarpon, neizostavni su na piacama tokom ljetnog i rano jesenjeg razdoblja.
Treba znati kako je brusnica svojim osobinama i uslovima dospijevanja najsliฤnija borovnici. Dakle, gdje god se uzgaja borovnica, moลพe se bez veฤih poteลกkoฤa uzgajati i brusnica.
Postavlja se pitanje zaลกto je potraลพnja za brusnicom aktuelna tokom cijele godine. Moลพda bi nam na to najbolje odgovorili svi oni koje muฤi upala mokraฤnih kanala. Jer treba znati kako se kod navedenih tegoba upravo preporuฤa svakodnevna uporaba brusnice.
Proฤitajte: Brusnica โ Savjeti za sadnju i njegu
Naime, flavonoidi iz brusnice, zahvaljujuฤi posebnim receptorima, imaju posebno antibakterijsko djelovanje upravo u tom dijelu tijela. Na taj naฤin brusnica sprjeฤava nastanak urinarnih infekcija, a ako se infekcija pak razvila, drastiฤno sniลพava broj bakterija (posebice E. koli) u urinu.
Istraลพivanja su pokazala da sastojci iz brusnice uniลกtavaju i Helicobacter pylori, bakteriju uzroฤnika ฤira na ลพelucu. Osim toga, njene djelatne materije uniลกtavaju i bakterije naseljene u ustima, koji inaฤe s vremenom dovode do raznih bolesti zuba i zubnog mesa.
Brusnica je zimzeleni grmiฤ visok do 25 cm koji najbolje uspijeva u planinskim krajevima, po suvim i svijetlim crnogoriฤnim ลกumama. Listovi su ovalni, sitni, koลพasti, cjelovitog ruba, na rubu previnuti, sjajni i s kratkom peteljkom. S donje strane imaju tamne taฤkaste ลพlijezde koje se vide golim okom. Bijeli i ruลพiฤasti cvjetovi zvonastog oblika razvijaju se u grozdastim cvatovima.
Biljka cvate od maja do jula, a plodovi dozrijevaju u avgustu i septembru. U poฤetku su to bijele, a tek poslije crvene bobe promjera 6-8 cm s ostatkom ฤaลกke na vrhu. Iznutra su ยซbraลกnjaviยป pa otud ponegdje za brusnicu i naziv braลกnjaฤa. U ljekovite pak svrhe skupljaju se listovi brusnice koji sadrลพavaju arbutin, hidrohinon, erikolin, ericinol, treslovine i druge tvari.
Proฤitajte: Moฤna brusnica, prirodni antibiotik: Evo za ลกta je dobra i kako se konzumira!
Ali, bobe brusnice se rabe, pored ranije opisanih ljekovitih svojstava, i kao zaฤin jelima od divljaฤi ili za pripremanje voฤnih sokova, vina, pekmeza i rakija. Meฤutim, iako se o ljekovitim uฤincima brusnice manje-viลกe sve zna, relativno je nepoznata ฤinjenica kako se ipak ne preporuฤa dugotrajnija uporaba njenih veฤih koliฤina iz razloga ลกto moลพe dovesti do oลกteฤenja jetre i hemolitiฤke anemije.