Vilino sito, kravljak, kraljevac, pupava trava, bijeli trn, krmski korijen, veliko sito, šikavac, latinski Carlina acaulis na Staroj planini poznata je i kao šeremetka. To je višegodišnja zeljasta biljka najčešće bez stabla iz porodice glavočika. Biljka koja je oporavila vojsku Karla Velikog. Navodno je vojska Karla V-og, u XVI vijeku u Africi liječena od kuge vilinom sitom (po nekima, rod Carlina svoj naziv duguje upravo ovom imperatoru).
Stari Sloveni vjerovali su u magijske moći vilinog sita, pa su cvijet ove biljke koristili kao amajliju protiv ogovaranja i laganja. Po narodnom vjerovanju cvijet Vilinog sita nabada zlo na svoje bodlje. Istovremeo privlaci Božju blagodat, unosi u dom zdravlje, razumijevanje, bogatstvo i sreću. Ukoliko se nosi kao talisman donosi blagodet, zdravlje, smirenje, izobilje, uspijeh i sreću.
Opis biljke
Vilino sito je niska, sasvim uz tlo polegla biljka s vrlo kratkom stabljikom i jako rascijepljenim, bodljikavim listovima. Velike, sjajnobele i zvjezdaste cvijetne glavice razvijaju se pojedinačno.
Čim se sprema kišovito vrijeme ili gusta magla, srebrnobijeli i bodljikavi ovojni listovi se zatvaraju, pa se u to njeno svojstvo predskazivanja vremena možemo pouzdati. Duboki stubasti korijen svinje rado riju i jedu. Korijen je spolja smedj, iznutra svijetliji i raspucan, sladunjavog mirisa, nalik na miris gljiva i oštro aromatičnog ukusa.
Lekoviti dio biljke
Ljekoviti dijelovi biljke vilino sito su korijen, koji se kopa rano u proljeće (mart, april) ili u jesen. Poslije čišćenja, suši se u sijenci ili sušari. Mesnati i debeli dijelovi cvjetnih glavica mogu služiti i kao hrana.
Ljekovito dijelovanje Vilinog sita
U narodnoj medicini se koristi za bolesti urogenitalnog i digestivnog trakta kao diuretik (stimuliše diurezu), stomahik (stimuliše rad želuca), dijaforetik (stimuliše znojenje), spazmolitik (inhibira grčeve), sedativ (umiruje), tonik (okrepljuje) i holagog (stimuliše lučenje žuči), u obliku čaja, vina, i ekstrakta, ali se može koristiti i za tretiranje čireva, rana, kožnih i respiratornih bolesti (pokazuje antimikrobnu, antioksidantnu, antiinflamatornu i gastroprotektivnu farmakološku aktivnost).
Vilino sito se upotrebljava u narodnoj medicini i zbog sadržaja tanina u korijenu hvaljeno je sredstvo koje čisti crijeva i podstiče izlučivanje mokraće. Dalje područje primjene u narodnoj medicini je u suzbijanju raznih crijevnih parazita, bilo da se radi o glistama ili o pantljičari. Djeluje umirujuce, pospesuje varenje, smiruje stomačne probleme, antiupalno, antimikrobno, antifungalno, stimulise izdvajanje sekreta u organizmu i podstiče iskasljavanje, djeluje povoljno na bubrege i bešiku, poboljsava stanje kod bolesti gastro-intestinalnog trakta propraćenih bolovima i gorušicom. Smanjuje bolove kod hemoroida.
Koristi se i kod bolest žučne bešike. Unutrasnje se koristi kod otoka razlicitog porijekla, tečnosti u stomaku (acit), narušenog varenja, paraliza (narocitito jezika), kod pojačanih kiselina u zelucu, kolitisa i gastritisa. Upale urinarnih puteva, upale bubrega , kod vodene bolesti i neredovnih mensturuacija.
Rjedje se koristi kod slabosti organizma, premora, nervne iscrpljenosti. Spolja se koristi za kupke kod osipa, rana i drugih koznih oboljenja. Korijen vilinog sita nakisnut u sirću, koristi se za ispiranje kod lišajeva i krasti. Korijen vilinog sita nakisnut u vinu pomaže kod bubuljica na licu. Uspiješno liječi infekcije mokraćnih puteva, pospješuje znojenje, oporavlja i ojačava organizam i pojačava lučenje žuči.
Spolja, kao kaša, stavlja se na čireve i rane.
Korijen vilinog sita je hranljiv jer sadrži inulin pa za ishranu mogu da ga uzimaju i dijabetičari.
PREPARATI OD VILINOG SITA
Ova ljekovita biljka se može upotrebljavati u obliku različitih preparata.
Čaj od vilinog sita
Čaj se pravi kada se jedna do dvije kašičice usitnjenog korijena pomiješaju sa 250 ml hladne vode. Zagrijeje se do ključanja, kuva dva minuta i procijedi. Nezaslađen ili zaslađen s medom, pije se tokom dana u manjim gutljajima, dok se ne otklone zdravstveni problemi i ne osjeti poboljšanje.
Za dijabetičare – budući da je korijen biljke veoma hranljiv jer sadrži inulin, preporučuje se dijabetičarima u ishrani. Mogu da pripreme i čaj tako što će 20 g korijena kuvati pet minuta u litar vode, ostaviti da odstoji poklopljeno 10 minuta i procijediti.
Čaj se pije tri puta dnevno po jedna šolja nakon obroka. Od korijena kuvanog u sirćetu priprema se sredstvo za ispiranje usta, i to tako što se u oparak korijena stavi žalfija, drži 5 minuta, a zatim se ocijedi i time se dobro ispiraju usta. Ovo brzo otklanja zubobolju i upalu pokosnice. Ovako pripremljeno sredstvo služi i za čišćenje rana. Čaj od korijena vilinog sita je odličan diuretik, povoljno utiče na rad bubrega i bešike, bolesti žučne kese.
Koristi se za ispiranje usta, podstiče iskašljavanje, znojenje i varenje. Otklanja stomačne probleme i popravlja stanje kod bolesti gastrointestinalnog trakta praćenog bolovima i gorušicom. Savršen je čistač crijeva, reguliše neredovne menstruacije, djeluje antiupalno i umirujuće na organizam. Spolja djeluje kada se sipa u kupku i pomaže kod osipa, hemoroida, lišajeva, bubuljica, rana i drugih kožnih obolenja. Čaj od korijena biljke vilino sito odličan je diuretik, pročišćava krv, podstiče znojenje, poboljšava apetit, te utiče na brže zarastanje rana.
- Obloge – Pomoću čaja od korijena, pripremljenog tako što se korijen opari jakim bijelim vinom, pranjem ili stavljanjem vlažnih i toplih obloga liječe se teško zacjeljive rane, duboki čirevi i zlokobni lišaji. Dobro, jako vinsko sirće može se takođe upotrebiti za pripremu takvog oparka.
- Tinktura– 2-3 korijena vilinog sita potope se na 8-10 dana u pola litra dobre rakije. To je provjeren prirodni lijek kod svih želudačnih smetnji. Uzima se 1-2 puta na dan po 1 rakijska čašica. Alkoholna tinktura 15-20 kapi 2-3 puta dnevno.
- Eliksir – Priprema se tako što se 8 g korijena pomiješa sa supenom kašikom meda i kuva 15-20 minuta u 1 dl vode ili crvenog vina. Nakon toga se ohladi, procijedi i pije, polovina ujutru na prazan stomak, a polovina uveče. Ovaj eliksir je djelotvoran protiv katara želuca i drugih stomačnih tegoba praćenih bolovima, pomaže kod problema sa bubrezima i slezenom. Podstiče izlučivanje otrova iz organizma putem urina, a liječi i žuticu.
Autor: Milan Popović
Izvor: bastabalkana.com
PROČITAJTE:
Neem biljka – Čuvar zdravlja i ljepote
Potočarka je jedna od zdravijih biljaka, a rijetko ko je jede
Značaj i upotreba ljekovitog bilja, jestivih gljiva i šumskih plodova