Naslovnica Poljoprivredne grane Ukrasno i ljekovito bilje Šta je zapravo ulje od komine i može li se koristiti u...

Šta je zapravo ulje od komine i može li se koristiti u kuvanju

ulje od komine
Foto: pixabay.com

Ulje od komine maslina, poznato i kao „pomace“ maslinovo ulje, dobiva se od ostataka masline nakon što se proizvedu prve vrste maslinovog ulja (ekstra djevičansko i djevičansko maslinovo ulje). Ovi ostaci sadrže koštice, ljuske i pulpu masline. Proces proizvodnje ulja od komine maslina uključuje kemijske procese i upotrebu otapala kako bi se izvukle preostale masnoće iz tih ostataka.

Proces proizvodnje ulja od komine maslina

Nakon proizvodnje ekstra djevičanskog i djevičanskog maslinovog ulja, ostatak (komina) se prikuplja. Ovaj ostatak je mješavina krutih dijelova maslina koji su prošli kroz proces hladnog prešanja.
Komina se zatim tretira otapalima, najčešće heksanom, kako bi se izvuklo ulje. Ovo ulje se zatim rafinira kako bi se uklonile nečistoće i otapala.
Ulje dobiveno iz komine maslina nije jestivo u svom sirovom obliku zbog svog okusa i mirisa, pa prolazi kroz proces rafiniranja. Nakon rafiniranja, često se miješa s malom količinom djevičanskog maslinovog ulja kako bi poboljšalo okus i nutritivne vrijednosti.
Ulje od komine maslina sadrži uglavnom mononezasićene masti, poput oleinske kiseline, koja je korisna za zdravlje srca. Međutim, sadržaj polifenola i drugih antioksidansa koji su prisutni u ekstra djevičanskom maslinovom ulju je značajno smanjen zbog procesa rafiniranja i ekstrakcije.

Kontroverze i najnovije spoznaje

Europska unija i druge međunarodne organizacije imaju stroge standarde koji reguliraju kvalitetu i označavanje ulja od komine maslina. Prema pravilima Europske unije, ulje od komine maslina mora biti označeno kao takvo i ne smije se miješati s drugim vrstama maslinovog ulja kako bi se zavarali potrošači. U posljednje vrijeme postoje stroži propisi i standardi u vezi s označavanjem i kontrolom kvalitete ovih ulja.

Pročitajte: Ovo ne smijete raditi s maslinovim uljem na vrućinama

Ulje od komine maslina

– Sastav masnih kiselina: Visok udio mononezasićenih masti (oko 70-80 posto oleinske kiseline) i nizak udio polinezasićenih masti.
– Točka dimljenja: Oko 230°C, što ga čini pogodnim za prženje i pečenje.
– Nutritivni profil: Sadrži manje antioksidansa i polifenola u usporedbi s ekstra djevičanskim maslinovim uljem zbog rafiniranog procesa. Manji sadržaj vitamina E i drugih korisnih spojeva.
– Upotreba: Pogodno za prženje, pečenje i druge kulinarske tehnike koje zahtijevaju visoku temperaturu. Također se koristi u proizvodnji sapuna i kozmetike.

Suncokretovo ulje

– Sastav masnih kiselina: Bogato polinezasićenim mastima (oko 60-70% linolne kiseline) i umjereno mononezasićenim mastima. Sadržaj masnih kiselina može varirati ovisno o vrsti suncokretovog ulja (visok-oleinsko, linolno).
– Točka dimljenja: Oko 225°C (rafinirano ulje), što ga čini pogodnim za prženje i pečenje.
– Nutritivni profil: Sadrži vitamin E (tokopherol), koji djeluje kao antioksidans, no manji je sadržaj drugih korisnih spojeva poput polifenola.
– Upotreba: Često se koristi za prženje, pečenje, roštiljanje i pripremu jela na visokim temperaturama. Popularno je i u pripremi majoneze i umaka.

Kokosovo ulje

– Sastav masnih kiselina: Visok udio zasićenih masti (oko 90%), uglavnom srednjelančanih masnih kiselina kao što su laurinska kiselina.
– Točka dimljenja: Oko 175-200°C (djelomično rafinirano), 177°C (ekstra djevičansko), zbog čega nije idealno za prženje na visokim temperaturama.
– Nutritivni profil: Sadrži antioksidanse i laurinsku kiselinu koja može imati antimikrobne i protuupalne učinke, ali zbog visokog sadržaja zasićenih masti, njegova redovita konzumacija može povećati razinu LDL kolesterola.
– Upotreba: Koristi se u pečenju, pripremi deserta i azijskih jela, te za kozmetičke proizvode. Zbog stabilnosti na srednjim temperaturama pogodno je za kuhanje i pirjanje.

Sojino ulje

– Sastav masnih kiselina: Visok udio polinezasićenih masti (oko 58 posto), uključujući omega-6 masne kiseline, te umjereno mononezasićenih masti.
– Točka dimljenja: Oko 234°C (rafinirano), što ga čini pogodnim za prženje, pečenje i duboko prženje.
– Nutritivni profil: Sadrži vitamin E, fitosterole koji mogu pomoći u snižavanju kolesterola, ali i visoku razinu omega-6 masnih kiselina, što može biti problematično ako se konzumira u prekomjernim količinama.
– Upotreba: Popularno u prženju, pečenju i roštiljanju, te u proizvodnji margarina, majoneze i umaka.

Izvor: maslinar.com

Exit mobile version