U svakom trenutku, u svako godišnje doba u svom domu možete imati svjež mladi luk koji ste lično posadili.
Iako se bašta u stanu čini nemogućom misijom. Ipak, postoji nekoliko načina da sami uzgojite poneku vrstu povrća koju ćete primjenjivati u ishrani, a mi vam donosimo jedan odličan eksperiment na koji ćete posebno biti ponosni.
Ovo je jednosatavan metod da u svom domu uvjek imate svjež i tek ubran mladi luk, u bilo koje doba godine. Uz naše jednostavne savjete imćete neograničenu zalihu mladoga luka i tokom predstojeće zime.
Odrežite glavicu
Mladi luk se uglavnom prodaje sa puštenim korijenjem što je idealno za ponovni uzgoj. Odrežite krajeve luka tako da, osim korijenja, preostane i dio bijele glavice. Ostatak luka iskoristite kako ste i planirali.
Stavite glavice u vodu
Činija u koju stavljate glavice ne smije biti preduboka kako one ne bi potpuno potonule, a potom i istrunule, a ne smije biti niti previše plitka da se luk ne osuši. Položite korijenje prema dolje tako da dio glavice viri iz vode.
Stavite ih na osunčano mjesto
Biljke vole svjetlo tako da bi bilo idealno kada bi vaš luk bio smješten na osunčanom prozoru.
Mijenjajte vodu
Potrebno je da vodu mijenjate svaki drugi dan, odnosno kad se zamuti. Ako primjetite da je voda mutna, odmah je promjenite. Luku je za rast potrebna čista voda.
Ubrzo ćete primijetiti da su vaše glavice počele rasti i puštati zelene nastavke. Kada luk dosegne otprilike deset centimetara vrijeme za selidbu ili za rezanje.
Naime, ukoliko ga ostavite u vodi, luk će ubrzo prestati da izdaje mladice, ali uvjek ga možete odrezati i koristiti prilikom kuvanja i pripreme jela. Ako želite više luka, preselite ga u zemlju u kojoj će više narasti, a možda pustiti i cvjetove koje potom možete koristiti u salatama.
Izvor: magazin.novosti.rs
PROČITAJTE:
Eksperiment u PRIRODI koji u potpunosti potvrđuje štetnost GM HRANE!
Iskoristite užeglu mast – Trik za popravljanje mirisa i ukusa!