Teritorija Republike Srbije, zahvaljujući svom geografskom položaju, geološkoj i pedološkoj raznolikosti, kao i uticaju različitih klimatskih faktora, predstavlja jedan od najznačajnijih centara biodiverziteta u svijetu. Tu biološku raznovrsnost flore čine 3.272 vrste. Smatra se da je 700 vrsta ljekovitih biljaka, od kojih je 420 zvanično registrovanih i opisanih, dok se u prometu nalazi 280.
Kako doći do ljekovitog bilja
Do ljekovitog bilja se dolazi na dva načina: gajenjem i sakupljanjem u prirodi. Površine pod gajenim ljekovitim, aromatičnim i začinskim biljkama u Srbiji variraju od 2.000 do 3.000 ha godišnje, pri čemu se najviše gaji 20-25 vrsta: pitoma nana, kamilica, morač, timijan, bijeli sljez, peršun, neven, mirođija, bosiljak, origano, žalfija…
U ove površine nije uračunata začinska paprika koja se gaji na oko 5.000 ha. Procjenjuje se da je u ovoj proizvodnji angažovano oko 50.000 ljudi. Sakupljanjem ljekovitog bilja u Srbiji se bavi i od toga živi 4.000-5.000 građana, dok se otkupom bavi 30 do 40 manjih i većih firmi. Najviše se obezbjeđuje: kleka, lipa, zova, hajdučka trava, kantarion, bijeli sljez i majkina dušica.
Izvoz i uvoz ljekovitog bilja
Procjenjuje se da površine pod ljekovitim, aromatičnim i začinjskim biljem u Srbiji mogu biti i dva-tri puta veće. Da to može biti isplativa proizvodnja, svjedoči podatak da je u prvih šest mjeseci 2014. godine Srbija izvezla 1.800 tona ljekovitog, aromatičnog i začinskog bilja u vrijednosti 7,6 miliona dolara, dok je istovremeno uvezeno 1.184 tone u vrijednosti od 4,4 miliona dolara. Uvozimo eterična ulja, kozmetičke i druge prerađene proizvode od ljekovitog bilja. Izvoz se povećava iz godine u godinu. U 2017. godini iz Srbije je izvezeno ljekovitog bilja u vrijednosti od 16 miliona dolara. Šanse za veću proizvodnju su u povećanju izvoza, ali i supstituciji uvoza.
Proizvodnja bijelog sljeza
Za proizvodnju bijelog sljeza, čije gajenje traje takođe godinu dana, ulaganje iznosi oko 1.200 evra po hektaru, a prihod može da dostigne čak 9.000 evra! Ulaganja u obradu zemljišta, pripreme za sadnju i berbu za gajenje sedmogodišnje biljke matičnjaka na jednom hektaru iznose oko 1.200 evra i to samo u prvoj godini, dok su prihodi od druge do sedme godine oko 6.000 evra godišnje!
Preporuka stručnjaka je da se ljekovito bilje u Srbiji u plantažnoj proizvodnji može uspiješno gajiti na cijeloj teritoriji republike, uz obaveznu primjenu dobre poljoprivredne prakse (GAP) i principa organske poljoprivrede. Sakupljanje u prirodi, uz kombinovanje sa plantažnom proizvodnjom, preporučuje se u brdskoplaninskim regionima Stare planine, Tare, Deliblatske peščare, Fruške gore, Maljena, Prokletija, Suvobora, Medvednika, Sićevačke klisure, Sokobanje…
Izvor: agromedia.rs
PROČITAJTE:
Doktor NESTOROVIĆ objašnjava moć KOPRIVE u borbi protiv insekata!
Tresetna mušica – štetočina mnogih biljaka
Insekticidi – opasnost za ljude i životnu sredinu
NEMA VIŠE ČUPANJA: Zauvijek uklonite neželjenu travu iz bašte, a da cvijeće ostane netaknuto!