Postoje brojni recepti kako napraviti umak od paradajza, odnosno popularno nazvan ,,paradajz sos”. Ovdje vam donosimo stari bakin recept bez konzervansa i dodataka. Ima trajnost i više od dvije godine.
Sve što trebate je paradajz, naravno, za vaše zdravlje poželjno da su iz organskog uzgoja. Zatim, od sastojaka još samo kašika soli i kašika šećera na 10 kg paradajza. U mnogim receptima na internetu naći ćete i paprike, bijeli luk, luk no naravno, po želji možete ih dodati. Preporučuje se da za dobar umak odvojite sjemenke paradajza.
Nekima smeta i kožica paradajza, koju isto tako možete ukloniti. Uklonite tako da prije same pripreme paradajz nakratko umočite u kipuću vodu i onda ga ogulite. Ako želite da kožica ostane (sadrži brojne vrijedne fitonutrijente), možete paradajz usitniti u blenderu. Ako nemate blender, narežite je na kockice i stavite u lonac. Na dno lonca stavite malo vode, za početak kuvanja dok paradajz ne pusti sok. Nakon kuvanja sve dobro usitnite dobrim štapnim mikserom, pa tako neće smetati ni kožica.
Najjednostavnije je prije kuvanja sav paradajz nakon uzimanja sjemenja usitniti u blenderu te tada kuvati umak od paradajza.
Pročitajte: Jednostavni trikovi za uspješno sazrijevanje zelenog paradajza
Dakle 10 kilograma izblendanog paradajza kuvate na srednje jakoj vatri uz redovno miješanje, otprilike 3 sata. Na kraju dodate 1 srednju kašiku šećera i srednju kašiku soli (ako se radi o manjim količinama stavite manje šećera i soli).
Istovremeno dok kuvate, trebate pripremiti i tegle za spremanje umaka. Tegle dobro operite, posušite i zagrijte ih u rerni (10-15 min na 50 stepeni i zagrijavati do 100 stepeni, pa hladiti) ili u mikrotalasnoj pećnici (3-5 minuta na max.) Izvadite ih suvom krpom ili rukavicom. Poklopce za tegle dobro operite ili prokuvajte. Nadalje isti savjeti opet vrijede: koristite nove poklopce prebrisane ubrusom natopljenim alkoholom.
Umak se ulijeva pomoću lijevka u zagrijane tegle, i to prvo malo u sve staklenke ako ste ih sve izvadili iz tegle, i onda se dopunjavaju. Prilikom prvog ulijevanja najvjerojatnije ćete čuti kako umak počinje ključati u staklenki, to je u redu. Samo pazite da se ne ohladi previše ili umak ili tegle jer može doći do pucanja tegli.
Nakon punjenja dobro zatvorite tegle i dobro ih umotajte u debelu deku, da se čim sporije hlade. Ovo je jako bitno i nikako nemojte ispustiti sporo hlađenje iz recepta. Inače vam umak neće dugo stajati tj. brzo će se početi kvariti. Ako ćete boce stavljati jednu do druge radite to pažljivo, da ne bi puknule jer su tako vruće lomljivije nego inače.
Pročitajte: Za VIŠE KRUPNIH plodova paradajza – Talog od kafe + Ljuske od jaja
I nakon hlađenja, koje traje više od jednog dana ako su dobro zamotane boce, pospremite umak od paradajza u špajz ili drugo mjesto, najbolje tamno i suvo. Nemojte preokretati tegle – nema potrebe. Tako pripremljen umak provjereno stoji i više od godinu dana, bez kvarenja. Nakon što ga otvorite, ako ga sav ne potrošite, stavite ga u frižider i potrošite ga što prije, najbolje u roku od nekih 5 dana. Otvoren se takođe brzo počne kvariti.
Ako uzgajate vlastiti paradajz, često bude viškova paradajza, pa ako ne znate šta s viškovima, skuvajte umak za zimu. Na dobitku ste i s izdacima za hranu, a i ono najbitnije, provjereno znate što jedete.