NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeTrnjina - Ljekovita i dobra za ogrijev

Trnjina – Ljekovita i dobra za ogrijev

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Ljekovita i znaฤajna biljka, trnjina (Prunus spinosa L.) eng. Blackthorn, prema nomenklaturi ima viลกe naziva, a neki od njih su: crni trn, divlja ลกljiva, draฤa, gloginja. Ima ลกirok spektar rasprostiranja pa se tako nalazi i na viลกe kontinenata: Sjeverna Amerika, Europa, Afrika, Azija.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

S obzirom na to da je veomaย otporna na usloveย staniลกta, obitava na breลพuljcima, na neplodnim, osunฤanim zemljiลกtima koja su dobro drenirana, pored puteva, na kamenjarima.

Karakteristike trnjine

Trnjina dobro podnosi visoke, ali i veoma niske temperature,ย ฤak i -25ยบ C. Prema nauฤnoj klasifikaciji, pripada porodici ruลพa Rosaceae, a rodu Prunus kao i sve ลกljive. Trnjina predstavlja trnoviti razgranati grm koji moลพe da narasteย 4-5 metara visine, prema nekim podacima ฤak i 6-7 metara.

Ima dug ลพivotni vijek, 60 godina i viลกe. Posjeduje tamnosmeฤ‘u, gotovo crnu koru, listovi su jajoliki, sa prisutnim dlaฤicama na naliฤju, dok je obod lista nazubljen. Karakteristiฤno je zastupljena metamorfoza listova u trnove. Listovi posjeduju velike koliฤine vitamina C, a kao i cvjetovi upotrebljavaju se za pripremu ฤaja. Grm trnjine je listopadan, listovi postepeno poลพute u jesen da bi u zimu grm ostao bez liลกฤ‡aย u potpunosti i tada najbolje uoฤavamo tamnosmeฤ‘u, gotovo crnu koru drveta.

Cvjetovi su pojedinaฤni, rastu na kratkim cvijetnim stapkama, opraลกuju se insektima. Cvijet je dvopolan, sa karakteristiฤnim mirisom na badem. Cvjetanje se odvija u aprilu i maju i to prije samog listanja. Izuzetno vrijedni izvori nektara i polena nalaze se u cvjetovima. Plod trnjine su gorke koลกtunice, kiselog ukusaย veliฤine oko 1 cm. Plodovi postaju slaฤ‘i nakon prvih mrazeva. Plodovi trnjine sadrลพe razliฤite materije: organske kiseline, vitamin C, tanine, vitamin E, A, B6, ugljene hidrate, minerale, gorke materije.

Od bolesti najpodloลพnija je djelovanjuย razliฤitih vrsta gljivica, a naroฤito je napada parazitska gljivica, Taphrina pruni koja uzrokuje oboljenje rogaฤ ลกljive pogotovo na plodovima. Ovo oboljenje se manifestuje deformacijom plodova koji su kao spljoลกteni, boja im je svetlozelena, a zatim pocrne,ย grane se lako lome. Pored ove gljivice napadaju je i uลกi (Aphididae) te larve raznih leptira iz reda Lepidoptera koji se hrane lisnom povrลกinom.

Trnjina dobro sagorijeva pa se koristi kao ogrijev, idealna je kao samostalni ukrasni grm i ลพiva ograda. Veoma je efikasna u sprjeฤavanju erozije tla. Trnjina se moลพe razmnoลพavati reznicama koje uzimamo u rano ljeto ili sejtvom sjemenki. Ono ลกto je vrlo vaลพno jeste da se pravilno i pravovremeno orezuje.

Ljekovita svojstva trnjine

Ova biljna vrsta ima veoma izraลพena lekovita svojstva. U ljekovite svrhe se koriste gotovo svi dijelovi biljke โ€“ list, cvijet, plod, korijen, kora. Najviลกe se pripremaju ฤajevi od listova, cvjetova i plodova trnjine. ฤŒajeve od listova i cvjetova trnjine ne smiju upotrebljavati trudnice i djeca.

Oparak odnosno ฤaj od same kore trnjine se upotrebljavaย za lijeฤenje groznica. Pored ฤaja, takoฤ‘e se pripremaju i sirupi, kompoti, sokovi, pekmezi. Pripremljeni oparak, odnosno ฤaj od listova trnjine, ima razliฤite namjene te se tako primjenjuje kod ljudi koji imaju problema sa prostatomย i mokraฤ‡nim putevima.

Sami cvjetovi imaju viลกe ljekovitih osobina te se upotrebljavaju kao laksans, diuretik, za probavne smetnje, kod grฤeva, za proฤiลกฤ‡avanje krvi kao i za efikasno lijeฤenje kaลกlja. Primjenu je naลกla i u dermatologiji kao i kod ลพeluฤanih problema. Pripravci od cvjetova trnjine u znaฤajnoj mjeri smanjuju probavne smetnje.

Cvjetovi trnjine za pripremu ฤajeva beru se u aprilu i maju, kada se joลก nisu u potpunosti otvorili. Nakon berbe cvjetovi se suลกe u hladu. Preporuฤuje se da budu upotrebljeni u kratkom vremenskom periodu s obzirom na to da se ne mogu dugo ฤuvati. Duลพim ฤuvanjem gube svoja medikamentna svojstva.

Plodovi trnjine su okrugle, sitne,ย pepeljaste koลกtice sa znaฤajnim ljekovitim osobinama, te se od njih prave razliฤiti pripravci koji su pronaลกli svoju primjenu u lijeฤenju mnogih upalnih stanja. Koriste se kako svjeลพe tako i suลกene koลกtunice trnjine. Koลกtunice trnjine mogu da se suลกe u hladu, ali i u rerni ili nekoj suลกari.

ฤŒaj od cvjetova trnjine

Za pripreme ovog ฤaja potrebno je 1 ฤajnu kaลกiku (oko 10 g) cvjetova trnjine preliti sa 100 ml kljuฤale vode. Ostaviti da odstoji neko vrijeme, minimalno 15 minuta kako bi cvjetovi otpustili ljekovitu aktivnu materiju. Nakon toga procijediti i piti 2 puta dnevno bez upotrebe ลกeฤ‡era ili nekog drugog zaslaฤ‘ivaฤa.

Proฤitajte: Kako napraviti ljekoviti SOK OD TRNJINA

Pored ฤaja od listova se, takoฤ‘e, na sliฤan naฤin moลพe pripremiti iย ฤaj od suลกenih plodova trnjine. Razlika je u tome ลกto odreฤ‘ena koliฤina suลกenih plodova vri u odreฤ‘enoj koliฤini vode (250 ml vode i jedne ฤetvrtine ฤajne kaลกike suลกenih plodova trnjine) nekoliko minuta, procijedi i pije tokom dana.

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI