Ako niste iskoristili proljeฤnu i ljetnu sezonu rasta i cvatnje bilja, ne propustite priliku ove jeseni. Napravite ฤajeve, kupke, tinkture i sirupe od ljekovitog bilja koje moลพete nabrati i sami. Potraลพite ih u prirodnim riznicama – proลกetajte po obliลพnjem proplanku, livadi ili ลกumi i pronaฤite neke od biljaka.
Angelika (lat. Angelica archangelica)
(Takoฤe poznata kao anฤelika, kravujac, anฤeoski korijen, anฤeosko drvo, siriลก, trubaljka, kadlinac, siriลกica, zubaฤa, kravaฤac)
Ovoj lijepoj biljci odgovara vlaลพno tlo pa najฤeลกฤe raste na vlaลพnim livadama te u blizini rijeka i jezera. Njen korijen, listovi i sjeme obiluju snaลพnim ljekovitim svojstvima. Korijen i sjeme se sakupljaju u oktobru i novembru, a listovi prije i poslije cvatnje. Suลกi se na sjenovitom prozraฤnom mjestu. Korijen se upotrebljava kod probavnih smetnji, proljeva, nadutosti, bolova i grฤeva u ลพelucu, gastritisa, enteritisa, kolitisa, ฤireva na ลพelucu i dvanaestercu. Pomaลพe kod gihta i reumatskih bolesti. Ima snaลพno antibakterijsko djelovanje, moลพe pomoฤi prilikom ublaลพavanja bronhitisa, kaลกalja, gripa i prehlade. Sjeme ove biljke je poznato kao snaลพan diuretik. U tom sluฤaju konzumira se u omjeru jedna ฤajna kaลกiฤica na jednu ลกoljicu vode.
Listovi se u narodnoj medicini koriste za izradu ljekovite tinkture koja je izvrsna pomoฤ kod ลพeluฤanih tegoba.
Kupka protiv reume
Sastojci:
200 g nasjeckane angelike (cijela biljka)
5 l hladne vode
Priprema: Angeliku stavite u hladnu vodu i ostavite da odstoji 10-12 sati. Nakon ลกto je pripravak odstajao, kuvajte ga 15-30 minuta. Zatim ga procijedite, ulijte u kadu i uลพivajte u zdravoj kupki. Ostanite u kupki desetak minuta. Ponavljajte prema potrebi.
ฤaj protiv probavnih smetnji, prehlade i kaลกlja
Sastojci:
1 kaลกiฤica korijena angelike
3/4 ลกoljice vode
Priprema: Vodu u koju ste stavili korijen angelike zagrijte do vrenja. Maknite s vatre, poklopite, ostavite da odstoji pet minuta i procijedite. Ovu koliฤinu ฤaja podijelite u dvije doze i popijte tokom dana.
Borovica (lat. Juniperus communis)
(takoฤe poznata kao borovac, brinje, brin, fenja, kleka, klekinja, smreka, ลกmrika, venja, smrฤa)
Ovo je zimzelena biljka koja zavisno od staniลกta moลพe rasti u obliku niskog, ลกirokog grma, no u odgovarajuฤim uslovima moลพe izrasti i do sedam metara u visinu. Krase je sitni, igliฤasti listovi i privlaฤni plavi, mesnati plodovi koji sa zrenjem poprimaju ljubiฤastu boju.
Najฤeลกฤe je nalazimo na paลกnjacima, suvim obroncima i ลกumama. Borovica cvate u aprilu i maju. Plodovi dozrijevaju u jesen, a beru se u drugoj polovini jeseni. Suลกe se na vazduhu, raลกireni u tankom sloju. Borovica jaฤa organizam, ฤisti krv, pospjeลกuje detoksikaciju.
Koristi se za ublaลพavanje probavnih i ลพeluฤanih tegoba. Snaลพan je diuretik i izvrsno sredstvo za uklanjanje kamenca i pijeska iz ลพuฤnog i mokraฤnog mjehura te bubrega. Pomaลพe kod upala i infekcija, reume, gihta, iลกijasa. Olakลกava iskaลกljavanje i ublaลพava astmu. Izvrsna je prirodna pomoฤ kod koลพnog osipa, oteklina i ozeblina. Plodovi borovice (bobice), koriste se u obliku sokova, ฤajeva, tinktura, a bobice moลพete i konzumirati dok su svjeลพe. Iglice borovice, svjeลพe ili osuลกene, dodaju se raznim ฤajevima.
ฤaj od bobica borovice
Sastojci:
2 kaลกike zdrobljenih bobica
ยฝ l vode
Priprema: Bobice prelijte kipuฤom vodom, poklopite, ostavite oko 30 minuta, a zatim procijedite. Pijte po jednu ลกoljicu tri puta dnevno, prije jela. Za ฤiลกฤenje jetre i bubrega pijte po jednu ฤaลกicu svaka tri sata, u razdoblju od sedam dana.
Sirup za lijeฤenje disajnih organa
Sastojci:
500 g borovica
3 l vode
med
Priprema: Borovice kratko prokuvajte u vodi te ih potom zgnjeฤite pa ponovo prokuvajte. Prokuvanu masu protisnite kroz sito, a u ohlaฤeno dodajte meda koliko je potrebno da biste dobili sirupastu smjesu. Djeca: tri puta dnevno po jednu ฤajnu kaลกiฤicu, sat prije obroka. Odrasli: tri puta dnevno po dvije ฤajne kaลกiฤice, sat prije obroka.
ฤiฤak (lat. Arctium lappa)
(takoฤe poznat kao repuh, lepuลกina, lapak, ฤakalj, zeleni ฤiฤak, konjski ฤiฤak, veliki ฤiฤak, gorki lepuh, veliki lepuh, poluลกina)
Zbog svoje raลกirenosti ฤiฤak je poznat kao „dosadni korov“, no u narodu je vrlo cijenjen zbog izuzetno ljekovitih svojstava. U jesen bere se korijen ฤiฤka, koji se potom suลกi na toplom mjestu. Prije suลกenja ga je potrebno oฤistiti, oprati i prerezati po duลพini. Korijen ฤiฤka pomaลพe kod koลพnih i polnih bolesti, ฤireva, ekcema, akni. Suzbija opadanje kose i potiฤe njen rast. Prirodni je diuretik – potiฤe izluฤivanje mokraฤe. Liลกฤe ublaลพava nadutost i ลพeluฤane tegobe, pomaลพe kod raznih koลพnih osipa. Sjeme se koristi za sve navedene bolesti, ali je joลก djelotvornije od liลกฤa i korijena.
ฤaj od korijena i liลกฤa za ฤiลกฤenje jetre i krvi
Sastojci:
1 ฤajna kaลกiฤica korijena i liลกฤa
ยฝ l vode
Priprema: Liลกฤe i korijen prokuvajte oko pet minuta, maknite s vatre, poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta, a potom procijedite. Piti po dvije supene kaลกike dvaput dnevno, ujutro i naveฤe.
ฤiฤkovo ulje protiv opadanja kose
Sastojci:
45 g oฤiลกฤenog korijena ฤiฤka
240 g baznog ulja (suncokretovo, maslinovo, sojino)
Priprema: Korijen ฤiฤka nareลพite na vrlo sitne komadiฤe ili sameljite. Stavite ga u teglu s poklopcem i prelijte uljem. Ostavite teglu na sobnoj temperaturi, a sadrลพaj povremeno promijeลกajte. Nakon ฤetiri sedmice procijedite ulje. Umasirajte ga njeลพnim pokretima kako biste potaknuli prokrvljenost vlasiลกta.
Lincura (Gentiana lutea)
(takoฤe poznata kao srฤanik, srdaฤica, trava od srca, gencijana, koลกutnik, lecijan, licijan, ravan, ravet)
Lincura je viลกegodiลกnja zeljasta biljka, neugodnog mirisa i gorkog ukusa, ali snaลพnih ljekovitih svojstava. Raste na planinskim predjelima – livadama, travnjacima i kamenjarima. Blagotvorna svojstva nalaze se u dugaฤkom i razgranatom korijenu koji moลพe biti star ฤak i do pedeset godina. Korijen se moลพe vaditi cijele godine, ali preporuฤljivo je da to bude u rano proljeฤe ili u jesen. Nakon vaฤenja korijen oฤistite, prereลพite po duลพini i suลกite na prozraฤnom mjestu. Lincura eliminลกe nadutost, gasove i zatvor, lijeฤi muฤninu i probavne tegobe, potiฤe apetit. Ublaลพava infekcije – blagotvorno djeluje na koลพne i bubreลพne infekcije. Jaฤa imunitet i pomaลพe kod slabokrvnosti. Suzbija kaลกalj i bronhitis. Konzumacija korijena ove biljke ne preporuฤuje se trudnicama, osobama s poviลกenim krvnim pritiskom, kao ni onima koji boluju od ฤira i gastritisa.
ฤaj protiv nadutosti i ลพeluฤanih tegoba
Sastojci:
1g korijena lincure
2,5 dcl vode
Priprema: U hladnu vodu stavite korijen i pustite da odstoji oko ฤetiri sata, a zatim procijedite. Popijte ฤaj prije jela.
Proฤitajte: Tri neobiฤne LJEKOVITE BILJKE koje gajite, a da toga niste ni svjesni (FOTO)
Ruzmarin (Rosmarinus officinalis)
(takoฤe poznat kao rozmarin, rusmarin, luลพmarin, ลพmurod, ruzman, roลพmarin, zimorad)
Ruzmarin je zimzelen, gust grm, jakog i ugodnog mirisa i ljutog ukusa. ล iroko je rasprostranjen, a u ljekovite svrhe koriste se cvjetovi, cvjetni izdanci i listovi. Ruzmarin se suลกi na prozraฤnom mjestu u hladovini. Destilacijom granฤica i listova ruzmarina dobiva se ulje koje ima mnogobrojne pozitivne uฤinke na zdravlje. Lijeฤi bolesti jetre, ลพeluฤane i crijevne tegobe, umiruje grฤeve i nadutost. Pomaลพe kod glavobolje, vrtoglavice, slabosti. Blagotvorno djeluje na raspoloลพenje, pamฤenje i koncentraciju. Prirodno je sredstvo za smirivanje bolova u miลกiฤima.
Dokazano djeluje na prehladu, kaลกalj i sve infekcije disajnog sistema. Ublaลพava reumu, giht i artritis. Potiฤe rast kose i spreฤava njeno opadanje.
Kupka s ruzmarinovim uljem za relaksaciju
U kadu s pripremljenom vruฤom vodom dodajte desetak kapi ruzmarinovog ulja (link). Ova kupka smanjuje nervozu, napetost i tjeskobu.
ฤaj od ruzmarina za bolesnu jetru
Sastojci:
1 kaลกiฤica ruzmarina
2 dcl vode
Priprema: Ruzmarin prelijte s 2 dcl vruฤe vode, poklopite i ostavite 15 minuta da odstoji, a zatim procijedite. Pijte po jednu ลกoljicu prije ili poslije jela.
Zeฤji trn (Ononis spinosa)
(takoฤe poznat kao gladiลก, bodljikavi gladiลก, gladuลกac, gladiลกevina, bodeลพ, bijeli trn, bodljikavi zeฤji trn, runjavi zeฤak, iglica, vuฤji trn, grmotrn)
Ova grmolika, razgranata zeljasta biljka raste u nizinama i brdovitim podruฤjima. Korijen se vadi u jesen i potrebno ga je detaljno oฤistiti, usitniti na trake, povezati i objesiti na suvo i toplo mjesto kako bi se osuลกio. Koristi se za lijeฤenje upalnih procesa – kod upale pluฤa, bubrega, mjehura, jetre i ลพuฤi, te reume i artritisa. U narodnoj medicini koristili su ga i za lijeฤenje kamenca. Ova biljka je vrlo poznata i cijenjena zbog diuretiฤkih i detoksikacijskih svojstava pa se preporuฤuje svima koji trebaju izbacivanje nakupljene teฤnosti i ฤiลกฤenje organizma. Zeฤji trn ima pozitivan uฤinak na metabolizam – ubrzava ga. Pomaลพe i kod koลพnih bolesti, zahvaljujuฤi protivupalnom djelovanju.
ฤaj za reumu
Sastojci:
1 supena kaลกika korijena
1 ฤajna kaลกiฤica listova
1 ฤajna kaลกiฤica cvjetova
2 dl vode
Priprema: Korijen, list i cvijet zeฤjeg trna prelijte vodom i ostavite da odstoji 12 sati. Nakon toga kuvajte dvadesetak minuta na laganoj vatri, a zatim procijedite. Pijte dvije do tri ลกoljice na dan.
ลฝutika (Berberis vulgaris)
(takoฤe poznata kao divlji ลกimลกir, ลกimลกirovo drvo, ลกimลกirka, babkovina, brebenika, ฤesmiga, ฤesmigovina, ฤesmina, kiseli trn, mali ฤevฤeลพac, trpka ลพutika, ลพuti ลกipak, ลพutika, ลพutica, ลพutikovina, ลพutokora)
Ovo je grmolika biljka koja raste na zapuลกtenim zemljiลกtima, po ลกikarama, ลพivicama i rubovima ลกuma, a najrasprostranjenija je u brdskim predjelima. Ljekoviti dijelovi biljke su bobice i kora s grana i korijena. Bobice se beru tokom maja i juna, a korijen u martu i novembru.
Ljekovita kora koja se oguli s korijena ili s grana najbolje se suลกi nanizana na konac i objeลกena u hladovini. Ova biljka pomaลพe kod oslabljene cirkulacije i hemeroida. Potiฤe probavu, rad bubrega i jetre te izluฤivanje ลพuฤi. Jaฤa zubno meso i olakลกava bol kod upaljenih i bolnih desni. Ublaลพava tegobe s prostatom i bolove mokraฤnog sistema.
Marmelada od plodova ลพutike – za jaฤanje apetita
Sastojci:
1kg zrelih plodova ลพutike (zeleni i nedovoljno zreli plodovi su otrovni)
6 kaลกiฤica meda
po ลพelji kruลกaka ili drugog slatkog voฤa
Priprema: Plodove ลพutike kuvajte u malo vode, da omekลกaju. Protisnite ih kroz sito, dodajte med, a zatim kuvajte da se smjesa zgusne. Po ลพelji u marmeladu moลพete dodati nekoliko kruลกaka ili drugog slatkog voฤa kako biste neutralisali kiselost.
Izvor: Atma