1. Kukuruz su konzumirali i drevni narodi južne Amerike
Porijeklo ove žitarice je južni Meksiko, a na Stari kontinent ga je prenio Kolumbo. Popularnost kukuruza je ubrzano rasla, pa se tako proširio i u Francusku, Italiju, Balkan i Tursku. Danas se najviše proizvodi u Sjedinjenim Američkim Državama.
2. Veoma je isplativa biljka
Od stabljike, preko zrna i lišća – svi njegovi dijelovi su iskoristivi u nekoj od grana industrije.
3. Jedete ga, mažete se s njim, nosite ga…
Zbog svoje velike iskoristivosti, sastavni je dio više od 1.000 različitih proizvoda. Koriste ga prehrambena, farmaceutska, kozmetička, tekstilna i hemijska industrija.
4. Ne možete od svakog kukuruza dobiti kokice
Postoji mnogo vrsta kukuruza, ali da biste uživali u bioskopu, potrebno je odabrati posebnu sortu prikladnog imena – kokičar. Najpogodniji je za puckanje jer u sebi sadrži malu količinu vode, koja, kada se zagrije i pretvori u paru natera zrno na eksploziju.
5. Kokice nisu uvijek zdrave
Da, kao i u svemu i s kokicama treba biti umjeren. Pogotovo s onima u bioskopu. Naime, one često sadrže velike količine maslaca i soli pa nisu najbolji izbor ako pokušavate da pazite na liniju. Radije ih
ispecite sami, a možete ih posipati nekim drugim začinom, na primjer čilijem.
6. Šta zapravo grickate
Kao i kod ostalih žitarica,
kukuruz obiluje ugljenim hidratima i vlaknima, sadrži vitamin B, malo vitamina C i puno minerala.
7. Naučite da odaberete najbolji
Zrelom i pravom kukuruzu zrna moraju biti puna i gusta, a kraj na kojem je bio pričvršćen za biljku, sočan je i jarke boje.
8. Skladištite kukuruz ispravno
Kao prvo, kukuruz ne smje stajati na toplom mjestu. Najbolje ga je držati u frižideru jer se šećer u njemu, na višim temperaturama, brzo pretvara u skrob. Skuvajte ga brzo – najviše za dva do tri dana jer već tada lagano gubi na ukusu.
9. Ako ga kuvate, ne solite vodu
Navodno so iz vode pri kuvanju kukuruz čini tvrđim.