Vjerovatno ste bar jednom kupili neko cvijeće ili biljku u saksiji i sigurno ste primjetili sićušne bijele granule po zemlji koje liče na komadiće stiropora. Riječ je o perlitu.
Šta je perlit?
Hajde prvo da prođemo kroz to šta perlit nije: perlit nije vrsta zemlje ili supstrata, ali je dodatak za tlo.
Perlit nije đubrivo i nema hranljivu ili mikrobnu vrednost, ni za biljke ni za zemlju.
Njegova uloga se vezuje isključivo za održavanje strukture zemlje, da bude rastresita i lagana.
U raznim člancima sigurno ste nailazili na savjete za mnoge biljke, da zemlja mora da bude dobro drenirana. Perlit služi upravo za to.
Riječ je o prirodnom materijalu koji se u sirovom obliku nalazi u prirodi kao vulkanska stjena. Ona se u procesu prerade izlaže visokim temperaturama, gdje dolazi do širenja perlita koji povećava svoju zapreminu čak i do 40 puta. Nastaju granule male specifične težine, sunđeraste i porozne strukture. Tako dobijen perlit naziva se agroperlit.
Kako perlit djeluje
Perlit je veoma korisna komponenta u vrtu iz više razloga:
- Fizički je stabilan i zadržava oblik, čak i u teškim ili zasićenim zemljištima.
- Ne razgrađuje se, pa je idealno za upotrebu u mješavinama za posipanje biljaka koje se rjetko presađuju.
- Ima neutralan nivo pH, što ga čini pogodnim za bilo koju baštu.
- Ne sadrži otrovne hemikalije ili aditive.
- Zahvaljujući sposobnosti da upijaju i zadržavaju vlagu granule agroperlita upijaju višak vlage iz zemljišta. Kada se vlaga u zemljištu smanji, granule perlita ispuštaju upijenu vodu i na taj način održavaju povoljan vodno- vazdušni režim oko korijena biljke.
- Isto radi i sa rastvorima mineralnih đubriva, čime se postiže njihovo produženo dejstvo.
- Omogućava odličnu provetravanje zemlje. Biljke zapravo apsorbiraju 98 posto kiseonika kroz koreijn, pa je dobra aeracija ključna za zdrav razvoj korijena. Pravilno strujanje vazduha takođe podržava zemljišne gliste, korisne nematode i druge dobre stvari u zemlji, što zauzvrat omogućava život biljaka.
- Kod proizvodnje rasada u supstratu sa perlitom ili samom perlitu mnogo je lakše vađenje biljaka, bez oštećenja korijena.
Izvor: Agromedia