Strategija cijena može da pomogne poljoprivredicima da privuku nove kupce, povećaju količinu prodaje, povećaju prihode i dobiju pristup novim tržištima.
Sljedećih nekoliko strategija cijena dobro funkcionišu kada svoje proizvode prodajete direktno kupcima, kao što je na tezgama na pijaci ili na manifestacijama, prodavnicama, restoranima.
Cijena prodora
Ovako osmišljenom strategijom cilj je da privučete kupce sa niskom cijenom u ograničenom vremenskom periodu, a obično se koristi kod novih proizvoda.
Kombinacija visoka cijena i nov proizvod, kao što je neka nova sorta povrća, može da odbije kupca jer, zašto bi neko platio nešto mnogo, a nikada se sa time nije susreo ili nikada nije probao. Niska uvodna cijena smanjiće rizik da se ništa ili malo proda.
Ovakav pristup ulaže neposredan profit za izgradnju dugoročnog odnosa sa kupcima. Strategija se temelji na dobrom kvalitetu proizvoda i pretpostavci da će se zadovoljan kupac vratiti da kupi proizvod po punoj cijeni, nakon što istekne period promotivne cijene.
Primjer: Farmer nudi lokalnom restoranu goveđe meso po nižoj, promotivnoj cijeni. Kuvar iz restorana kupuje i oduševljen povratnom informacijom od gostiju kojima je to meso spremio ubuduće kupuje meso po punoj cijeni.
Kada koristite ovu strategiju važno je da naglasite da je riječ o promotivnoj cijeni i da informišete kupca koja će biti puna cijena i kada se proizvod vraća na punu cijenu. Potpuna transparentnost je presudna za izgradnju zdravog i dugoročnog odnosa sa kupcima.
Paket ponuda
Paket ponuda je upravo ono što i samo ime kaže. Nekoliko sličnih proizvoda ili različitih koje služe istoj svrsi pakuje se u paket za koji se određuje cijena. Ova strategija navodi kupce da kupuju više proizvoda odjednom čime se poveća obim prodaje i prihodi.
Primer: Povrtar je spakovao u paket 2 srednje glavice crnog luka, par šargarepa i jedan celer i malo peršuna – idealan paket za pravljenje supe.
Koncept lidera-gubitnika
U ovoj strategiji na odabrane proizvode se stavlja jako niska cijena, pod pretpostavkom da će kupac da kupi dodatne proizvode i da će se na taj način nadoknaditi gubici. Strategija se pokazala efikasnom u povećanju ukupne prodaje.
Primjer: Postavili ste tezgu sa povrćem ispred kuće koja se nalazi pored prometnog puta i postavili ste znak na kome piše izuzetno niska i primamljiva cijena bundeva. Kupci se zaustavljaju kako bi ih kupili ali takođe kupe i kilo breskvi, 2kg paprika.
Ovu strategiju poljoprivrednici mogu da koriste i kako bi stekli pristup novim tržištima.
Cijena na veliko i cijena na malo
Sa ovom strategijom daje se popust, odnosno kupca manje košta ako kupi veću količinu nekog proizvoda.
Primjer: Poljoprivrednik prodaje kilogram graška po jednoj cijeni ali, ako se kupac odluči za 3kg graška, cijena će biti manja za 30%. Iako mu najvjerovatnije ne treba toliki grašak, mamac je bačen, a ako ima dovoljno novca i sjeti se (ili mu prodavac sugeriše) da grašak može da stavi u zamrzivač, kupac će se najvjerovatnije odlučiti za veću kupovinu.
Ovu strategiju poljoprivrednici mogu da koriste kada imaju velike količine proizvoda za prodaju na pretrpanom i konkurentnom tržištu.
Dobra, bolja, najbolja cijena
Ovu strategiju karakteriše formiranje različitih cijena za srodne proizvode ali se razlika u cijeni pravi na osnovu potražnje ili atributa proizvoda.
Primjer: Poljoprivrednik prodaje na tezgi jabuke i ima 3 različite vrste. Sve tri vrste jabuka imaju različite cijene. Iako su slične po kvalitetu, jedne su manje, druge dvije imaju veće plodove ali se jedna više traži, a druga manje.
Dobra, bolja i najbolja cijena će omogućiti poljoprivredniku da se suprotstavi tvrdnji kupca da je proizvod preskup: „Ako vam je cijena prve jabuke visoka, razmislite o naše druge dve sorte koje su isto ukusne i slatke“.
Izvor: Farmanddairy
PROČITAJTE:
Pojavio se GMO krompir – Evo kako ga prepoznati!