Posljednje padavine povećale su zalihe vlage u zemljištu i u vazduhu što će, uz najavljeni porast temperatura, uzrokovati infekcije i napad bolesti i štetočina na svim gajenim kulturama.
Kod jabuka se očekuje jača pojava čađave krastavosti plodova i listova, te pepelnica jabuka zbog čega preporučujemo tretmane sistemičnim i kontaktnim fungicidima. Takođe, ubrzo će krenuti i piljenje larvi prve generacije jabučnog smotavca, najznačajnije štetočine jabuka.
Kod krušaka, osim fungicidnih tretmana protiv krastavosti listova i plodova krušaka, potrebno je pratiti faze razvoja druge generacije kruškine buve koja bi trebalo da pojača napad dolaskom sunčanih dana i viših temperatura. Neophodan je i monitoring prisustva savijača jabuke koji uzrokuje crvljivost plodova krušaka.
Šljive su u fazi čišćenja plodova. Registrovano je prisustvo jaja ili početak piljenja larvi prve generacije šljivinog smotavca, a zbog povećane vlažnosti i spiranja zaštitinih sredstava, važno je obaviti tretman fungicidima protiv šupljikavosti lišća i plamenjače šljiva.
Breskve su takođe u osjetljivoj fazi jer se može pojaviti šupljikavost lista, a uskoro će i napad larvi prve generacije breskvinog smotavca koji izaziva štete na plodovima.
U mnogim zasadima malina koja je u većini krajeva u fazi zatvorenog cvjetnog pupoljka, pojavila se ljubičasta pjegavost izdanaka i pupoljaka malina kao i rđa malina, a zbog vode koja leži na tlu, u zasadima bez nagiba, očekuje se pojava fitoftore, odnosno, plamenjače malina koja može da pričini ogromnu štetu. Od izuzetne je važnosti da se spriječi zabarenost zemljišta i viška vode iz zone korijena malina.
Za sve tretmane gajenih biljaka savjetujemo proizvođače da se konsultuju sa zaštitarima o izboru fungicida i insekticida kao i da prskanja, zbog zaštite pčela, ne obavljaju tokom dana. Imajući u vidu da će uskoro početi cvjetanje naročitu pažnju trebalo bi obratiti na tretmane kod malina, protiv grinja i malinine bube.
Usjevi strnih žita na području Semberije, zavisno od roka sjetve, nalaze se u fazama klasanja i cvjetanja. Proizvođačima se savjetuje da, čim se steknu uslovi za ulazak na parcele, obave drugi tretman protiv prouzrokovača bolesti kao i da obrate pažnju na pojavu štetočina te po potrebi dodaju sredstva za suzbijanje istih.
Usjevi kukuruza trenutno su u fazama 2-4 lista i usljed nižih temparatura trenutno stagniraju u porastu. Poljoprivredni proizvođači koji nisu izvršili prvi tretman protiv korova, a trenutno zbog vremenskih neprilika nisu u mogućnosti obaviti isti, potrebno je da to učine kad vremenske prilike dozvole s tim da prilikom odabira sredstava obrate pažnju na porast kukuruza kao i vrstu korova. Proizvođači koji su obavili prvi tretman (poslije sjetve, a prije nicanja) takođe bi trebalo da obrate pažnju na pojavu korova i da, u zavisnosti od vrste korova, izvrše korektivno tretiranje.
Kod povrća, u toku je rasađivanje kultura na otvoreno polje dok su u plastenicima paprika i paradajz u fazi otvaranja cvasti. Nakon velikih padavina u proteklom periodu, ostvareni su uslovi za infekciju paradajza, paprika, krastavca, luka i krompira plamenjačom i ostalim bolestima. Tretmane bi trebalo obaviti što prije, čim dnevne temperature pređu 15 stepeni Celzijusa. Potrebno je da se obrati pažnja i na prisustvo tripsa, štetočine koja prenosi viruse kod paradajza, krastavca i paprika.