Naslovnica Poljoprivredne grane Povrtarstvo Savjeti za uzgoj šampinjona – Biznis budućnosti

Savjeti za uzgoj šampinjona – Biznis budućnosti

podloga za šampinjone

Jedan od najisplativijih biznisa budućnosti je uzgoj pečuraka, od čijeg je izvoza Srbija 2018. godine zaradila 19 miliona dolara. Pritom je izvoz svježih gljiva iznosio 12,5 miliona, a suvih nešto više od 6 miliona dolara.

Najveći kupci srpskih lisičarki su Nemačka, Austrija i Švajcarska, dok je u Rusiju otišao skoro cjelokupan izvoz šampinjona, koji je iznoso 4,9 miliona dolara. U Makedoniju su plasirani šampinjoni u vrijednosti od svega 1.000 dolara.

Uzgoj šampinjona

Gajenje šampinjona je prikladno u tamnim i vlažnim prostorima, inače slabo iskoristivim za druge svrhe, kao npr. u podrumu. Poželjno je da imaju debele zidove koji omogućavaju održavanje toplote u prostoru. Moraju imati mogućnost za zračenje i za održavanje savršene čistoće.

Dobar kompost i odgovarajuća pokrivena zemlja kao supstrat za crpljenje hranjiva,kao i mogućnost redovnog vlaženja (zalivanje, prskanje) i zaštita od bolesti su neophodni za uspješno gajenje šampinjona.

Prije početka gajenja predviđen prostor za gajenje treba očistiti i dezinfikovati, a temperaturu podesiti. Brikete komposta treba razrahliti i onda unositi u uzgajalište i slagati na police. Onda se uzgajalište čisti i pere. Foliju treba skinuti sa gornje strane i malo pričekati da se plinovi oslobode, a u slučaju da je temperatura komposta iznad 30 stepeni uzgajalište treba rashladiti.

Proizvodnja šampinjona počinje prvom fazom, a to je kada micelij prorasta kompost. Tada je potrebno obezbediti temperaturu od 22 do 25stepeni C i ona mora biti konstantna. Vlažnost vazduha mora biti 90-95 %. U optimalnim uslovima micelij prorasta kompost za 12 do 14 dana, ali se može produžitii do 20 dana, zavisno od kvaliteta komposta. Treba meriti temperaturu u uzgajalištu, jer kompost odaje toplotu. Ako u kompostu temperatura naglo poraste treba zalivati podove i zidove, ventilirati. Kao krajnja mjera je uključivanje hlađenja, međutim nije poželjan ulazak svježeg vazduha, jer će smanjiti koncentraciju CO2. To utiče na prinos.

Pokrivka se stavlja na kompost (debljina 5 cm po jednom briketu).
Druga faza je faza plodonošenja. U ovoj fazi raste plodno telo gljive. Temperatura treba biti 17-18 stepeni C, a vlaga nešto ispod 95%. Ti uslovi se održavaju prskanjem zasada ili zalivanjem mlakom vodom. Snižavanje temperature se vrši postepeno, po 1,5 stepeni na dan. Uz snižavanje temperature vrši se dovođenje svježeg vazduha u uzgajalište i time se reguliše koncentracija CO2 do 1200 ppm i ta koncentracija ostaje konstantna.

Zaštita šampinjona

Najvažnije je preventivno djelovati u zaštiti, jer plodove stalno beremo, a hemijskih preparata sa kratkom karencom, prikladnih ovoj proizvodnji, skoro da i nema.. Pri pripremi podloge treba dva puta sedmično sprovestizaštitu močilišta i fermentacijskogprostora. Koriste se insekticidi Nuvan, Basudin i dr. Pokrivka sedezinfikuje i to parom formaldehida.

Berba

Treba brati čvrste šampinjone,onako kako pristižu. Od početka posla pa berbe potrebno je 20 dana. Beru se u tri maha. Treba ih upotrebiti u roku od 3 dana. Ako ih pripremamo zazamrzavanje, potrebno ih je prethodno blanširati, a to znači kratko kuvanje u ključaloj vodi. Prije toga ih treba isjeckati. U zamrzivaču mogu stajati tri mjeseca.

Isplativost uzgoja šampinjona

U malom uzgajalištu je oko 200 kg za tri mjeseca. Međutim, postoje različiti načini uzgoja, pa se ne može porediti prinos u porodičnom sitnom biznisu i proizvodnji sa korištenjem visoke tehnologije. I ulaganja su različita, ali ovo su podaci dobijeni od iskusnog uzgajivača: Opremanje jednog tunela od 230 m2 sa svim potrebnim sadržajem košta 30000-35000 evra, i povrat uloženih sredstava potrebno je za 4-5godina. Jedan supstrat daje 4,3 kg, a gljive se beru jednom sedmično. Jedan supstrat daje 3 turnusa. A Vi računajte i zaključite da li Vam se isplati i za koj način uzgoja da se opredjelite.

Prije nego što se upustite u proizvodnju pečuraka, proizvođači treba da nađu kupce, da im izvoz i zarada ne bi zavisili od drugih.

PROČITAJTE:
Bukovače, vrganji, šampinjoni, shii-take: Koje gljive odabrati i zašto?
Savjeti za uspiješan početak proizvodnje šampinjona
GAJENJE ŠAMPINJONA U STANU

 

Exit mobile version