ลฝelja svakog proizvoฤaฤa oduvijek je bila da se sa svojim poljoprivrednim proizvodima na trลพiลกtu pojavi ลกto ranije, odnosno, izvan glavne sezone dospijevanja povrฤa, jer se time ostvaruju i daleko veฤe trลพiลกne cijene.
A upravo primjena plastiฤne folije omoguฤuje poljoprivrednicima da se praktiฤno tokom cijele godine, pod vedrim nebom, organizuje intenzivna proizvodnja povrฤa i cvijeฤa. Dakle, cilj je osuvremenjivanje poljoprivredne proizvodnje kojom bi se po jedinici povrลกine ostvario mnogostruko veฤi dohodak. Upravo tu, bitnu ulogu odigravaju plastenici i ostali tipovi zatvorenih prostora ฤiji je nezaobilazan element i kvalitetna viลกegodiลกnja folija.
Vrste folija vlasnici plastenika moลพda to ne znaju ali kvalitetan plastiฤni materijal, kao pokrivaฤ zaลกtiฤenog prostora, treba da propuลกta vidljivi dio spektra najmanje 80 posto, ultraljubiฤasti dio spektra najmanje 20 posto i infracrveni najviลกe 10 posto. Pored toga materijal mora biti otporan prema kiselinama, bazama, ulju, niskim temperaturama, ultraljubiฤastim zrakama (UV stabilan), zatim treba biti otporan prema djelovanju mikroorganizama, da ne gori, ne propuลกta vodu i da u najmanjoj moguฤoj mjeri mijenja dimenzije pri promjeni temperature. Ti materijali nose naziv po polimeru od koga su i naฤinjeni.
Proฤitaje: Na ลกta obratiti PAลฝNJU prilikom izbora FOLIJA za pokrivanje PLASTENIKA?
Dakle, pri izboru folije za plastenike nije dovoljno voditi raฤuna da je ona cijenom pristupaฤna veฤ da ona dosta i vrijedi. U tu svrhu najviลกe se koriste mutne ลพutozelene polietilenske folije, nepropusne za vodu i djelomiฤno propusne za CO2 i O2. Na ovoj foliji led se ne zadrลพava ลกto znaฤi da dugo ostaje elastiฤna. Propuลกta 80-90 posto vidljivog dijela spektra i 75 posto ultraljubiฤastog ลกto je povoljno za rast i razvoj biljke. Vijek trajanja ove folije iznosi 3-4 godine i to za foliju debljine 0,15 do 0,20 mm, te 12 mjeseci za foliju debljine 0,04 do 0,10 mm. Na trลพiลกtu danas postoje i nove vrste folija ฤija trajnost iznosi ฤak 5-6 godina.
Inaฤe, polietilenska folija je hidrofobna, pa se vodena para kondezuje u kapi vode na unutarnjoj strani folije. To umanjuje njezinu providnost, a kapi ne otuฤuย po povrลกini folije, veฤ padaju na biljku ลกto, pak, ฤesto izaziva ozljede i oลพegotine. Stoga se danas najviลกe koriste stabilizirane hidrofilne folije, kao i folije od linearnog polietilena (LDPE).
Iz svega gore navedenog da se zakljuฤiti kako meฤu folijama ima velikih razlika, te se pri njihovu izboru svakako trebate posavjetovati s nekim agronoma upuฤenih u ovu problematiku.