Biljke difenbahije su poznate kao sjajne kućne biljke koje vam omogućavaju puno slobode. Nisu posebno zahtjevne, pa su odličan izbor za baštovane početnike. Ove biljke izgledaju tako dobro u vašem domu, tako da nije iznenađujuće što je difenbahija među najpopularnijim kućnim biljkama širom svijeta.
Dobro je znati da čak i biljke koje se malo održavaju, kao što je to slučaj sa dragom difenbahijom, mogu imati koristi od orezivanja. To treba raditi s vremena na vrijeme kako biste poboljšali izgled vaše biljke. Takođe, dobar razlog za rezidbu može biti razmnožavanje: ako želite da razmnožite svoje biljke, to je najbolje uraditi u vrijeme rezidbe. U stvari, možete učiniti oboje u isto vrijeme.
Na taj način ćete dobiti nove biljke i poboljšate zdravlje i izgled vaše stare biljke. To je pobjednička situacija koja će vam doneti više ovih prekrasnih biljaka.
Pročitajte: Difenbahija – Ovako je odžavajte i nećete pogriješiti!
Kada se orezuje difenbahija?
Ako se pitate koje je najbolje vrijeme za orezivanje, ne postoji nijedan dobar trenutak za to. Uopšteno govoreći, ove biljke treba orezati kada su odbacile dovoljno lišća da otkriju stabljike. Drugim riječima, morate da posmatrate svoju biljku i vidite kada je pravo vrijeme za orezivanje.
Imajte na umu da biljke difenbahije mogu dostići visinu od oko 1,5 metara u zatvorenom prostoru. Kada su ovako velike, obično će odbaciti malo lišća. Njihovi veliki, raznobojni listovi jednostavno požute i padaju sa dna stabljika. Ovo će ostaviti deblo potpuno otkriveno. Kada se to dogodi, znaćete da je pravo vrijeme za orezivanje vaše biljke.
Kako se pravilno orezuje?
Nije teško orezati difenbahiju, ali morate pripremiti neke osnovne alate i materijale i slijediti nekoliko jednostavnih koraka.
Materijali koji će vam trebati:
- rukavice
- oštar nož
Važno je da nosite baštenske rukavice kada radite sa difenbahijom. Zapamtite, jer kada je siječete, biljka proizvodi supstancu koja može izazvati svrab i druge probleme u ustima i grlu. Može da vas “učini glupim”, otuda i naziv tupac. Ovo je efekat koji može trajati nedjelju ili čak dvije. Da biste izbjegli ovu situaciju, od vitalnog je značaja da nosite rukavice kad god radite sa difenbahijom.
Drugi problem je dodirivanje očiju: može biti veoma bolno i može dovesti do osipa. Iz tog razloga, vodite računa da izbjegavate dodirivanje lica, kože, usana i očiju kada radite sa biljkom.
Evo koraka koje treba da preduzmete kada obrezujete difenbahiju:
- Isijecite štapove – Koristeći oštar, čist nož, isijecite jedan ili više štapova. Uvjerite se da to radite pod uglom od oko 45 stepeni. Nikada ne uklanjajte više od jedne trećine lišća biljke jer to može naštetiti vašoj biljci. Najbolje je sjeći oko 15 cm iznad zemlje. Pobrinite se da isiječete oko malo iznad čvora. Lako ćete moći da identifikujete čvor: izgleda kao mala oteklina u blizini braon prstena na stabljici gdje je bio pričvršćen list. Ovdje se razvija novi rast.
- Razmnožite svoju biljku – Ako želite da razmnožite svoju biljku, sada je najbolje vreme da to uradite (pogledajte dolje).
- Zalijte svoju biljku – Kada isiječete štapove, dobro zalijte biljku. To će mu pomoći da se oporavi od rezidbe. Međutim, pazite da vaša biljka ne bude previše vlažna. Imajte na umu da su biljke difenbahije sklone truljenju ako su u previše vlažnom okruženju.
Pročitajte: Sobne biljke koje mogu biti opasne po zdravlje
Razmnožavanje
Razmnožavanje je najbolje vršiti u vrijeme rezidbe. Nakon što ste orezali štapove sa vaše biljke, možete ih koristiti za formiranje reznica za razmnožavanje. Evo kako da to uradite u nekoliko jednostavnih koraka:
- Isijecite štap da biste formirali reznice – Uzmite štap koju ste orezali sa glavne biljke. Obavezno ga isijecite na segmente od 5 cm. Svaki segment mora da ima čvor malo dalje od donje ivice. Ovo je od vitalnog značaja za uspeh u razmnožavanju, tako da ne zaboravite na čvorove!
- Uklonite listove – Obavezno uklonite sve osim nekoliko gornjih listova sa lisnatog vrha trske. Odbacite listove. Takođe je dobro prepoloviti preostale listove kako ne bi oduzimali mnogo energije i vlage ostatku reznice. Kada siječete listove, obavezno obrežite kraj čvora.
- Posadite reznice – Posadite svoje reznice sa čvorovima nadole. Za ovo je najbolje koristiti mešavinu za saksije bez zemlje.
- Vodite računa o reznicama dok rastu – Vodite računa da reznice budu ravnomjerno vlažne, ali nikada previše. Idealna temperatura za reznice je 23 C. Trebalo bi da daju korijenje za oko 8 nedjelja.