NaslovnicaPoljoprivredne graneRatarstvoRokovi sjetve za ozime kulture

Rokovi sjetve za ozime kulture

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Proizvoฤ‘aฤi koji siju veฤ‡e povrลกine pลกenicom, trebali bi u sjetvenoj strukturi imati sorte razliฤite duลพine vegetacije, jer razliฤite vremenske prilike pogoduju razliฤitim sortama.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Rani rokovi sjetveย u pravilu imaju manje nedostataka u usporedbi sa zakaลกnjelim rokovima. Takva agrotehniฤka mjera moลพe imati svoje opravdanje ukoliko se iz organizacijsko-tehniฤkih ili nekih drugih razloga sjetva svih povrลกina na nekom gospodarstvu ne moลพe obaviti unutar optimalnih rokova. U ranim rokovima sjetve uglavnom je moguฤ‡a vrlo kvalitetna predsjetvena priprema tla, ลกto omoguฤ‡uje dobro i ujednaฤeno klijanje i nicanje usjeva.

Koliฤina sjemena potrebnog za sjetvu unutar ranih rokova moลพe se stoga osjetno smanjiti u usporedbi s onom koja se uobiฤajeno primjenjuje u preporuฤenim, a posebno u zakaลกnjelim rokovima sjetve. Niลพe norme sjetve su moguฤ‡e zbog znatno manjih gubitaka u nicanju. Osim toga duลพe je i jesensko razdoblje do ulaska u zimu, ลกto omoguฤ‡ava jaci rast i razvoj usjeva. Stoga se primjerice sjetva pลกenice u ranim rokovima moลพe obaviti sa svega 150 do 200 kg sjemena po hektaru ovisno o specifiฤnoj veliฤini (masi) sjemena pojedine sorte ลกto su znaฤajno manje koliฤine sjemena od uobiฤajenih. Time je moguฤ‡e ostvariti veฤ‡u ekonomsku dobit buduฤ‡i da su se smanjila ulaganja u proizvodnju.

Poveฤ‡anjem broja dana jesenske vegetacije, ลกto je sluฤaj u vrlo ranim rokovima sjetve, usjevi ozimih ลพitarica mogu jako izbusati i stvoriti veliku vegetativnu masu. To nepovoljno utiฤe na njihovu otpornost na niske temperature tokom zimskog perioda, a posebice tokom januar i februar kada usjev prelazi u tzv. generativnu fazu kada je znatno osjetljiviji na niske negativne temperature (<-10ยฐC). Meฤ‘utim, problemi ove vrste su od sve manje vaลพnosti zbog globalnih procesa zatopljenja koji nisu zaobiลกli ni naลกe krajeve pa su nam naลพalost i zime sve toplije.

Samo optimalni rokovi sjetve omoguฤ‡avaju dobro klijanje, nicanje i razvoj usjeva u cilju ostvarenje najpovoljnije fenofaze za ulazak u zimski period, a to je poฤetak busanja s jednim do tri izboja ovisno o kulturi. Sjetva unutar optimalnih rokova je naroฤito vaลพna kod jeฤma i raลพi buduฤ‡i da ranije prelaze u vlatanje i klasanje u proljeฤ‡e. Stoga kod tih kultura moramo obavezno osigurati zadovoljavajuฤ‡e nabusavanje u jesenskom razdoblju.

Kasna sjetva (tijekom studenoga) redovito se provodila u razdoblju prije 20-30 godina kada su naลกa velika domaฤ‡instva bila slabo opskrbljena mehanizacijom. To je imalo za posljedicu i viลกe od 30 sjetvenih dana tijekom jeseni. Danas je najฤeลกฤ‡i razlog zakaลกnjelih rokova sjetve neodgovarajuฤ‡a pretkultura (primjerice kukuruz za suho zrno ili ลกeฤ‡erna repa) koja prekasno napuลกta parcelu pa se obrada tla za ozime ลพitarice ne moลพe pravovremeno obaviti.

Proฤitajte: Osnovno ฤ‘ubrenje i prihranjivanje pลกenice

U kasnijim rokovima sjetve sije se neลกto dublje ฤime se ลพeli podstaknuti formiranje ฤvora busanja na veฤ‡oj dubini, a na taj naฤin se mogu smanjiti ลกtete od golomrazice. Meฤ‘utim, uslijed visoke vlaลพnosti tla koja je karakteristiฤna u kasnim rokovima sjetve predsjetvena priprema tla u pravilu nije zadovoljavajuฤ‡a. U slabo pripremljenoj sjetvenoj posteljici sjeme dijelom ostaje na povrลกini tla, a dijelom je nedovoljno pokriveno. To moลพe rezultirati u osjetno reduciranom i neujednaฤenom nicanju.

Nadalje, odmicanjem od optimalnih rokova ulazimo sve dublje u jesen kada dolazi do pada temperatura zraka pa se usjev sporije razvija i raste. ล toviลกe, nicanje ponekad moลพe nastupiti tek ispod snjeลพnog prekrivaฤa. Usjev iz kasnih rokova sjetva ulazi nedovoljno razvijen u zimski period kada biva izloลพen ฤitavom nizu nepovoljnih vanjskih ฤimbenika (niskim temperaturama, stajaฤ‡im vodama, srijeลพi i dr.), a ลกto moลพe izazvati znatna oลกteฤ‡enja i ugibanje biljaka. Slabo razvijen usjev neฤ‡e pretrpieti nikakva oลกteฤ‡enja samo u sluฤaju natprosjeฤno toplih zima s malo oborina. Sve ozime ลพitarice su najosjetljivije na izmrzavanje u periodu klijanje-nicanje pa najveฤ‡e ลกtete mogu nastati pri prekasnoj sjetvi u jesen.

Tek iznikle biljฤice lako ugibaju pri niskim temperaturama buduฤ‡i da nemaju formiran ฤvor busanja, a konus rasta im je nedovoljno zaลกtiฤ‡en listovima. Potencijalne ลกtete od izmrzavanja znatno umanjuje prisustvo snjeลพnog pokrivaฤa koji je dobar toplinski izolator. Pri identiฤnoj temperaturi zraka, minimalna temperatura tla na dubini ฤvora busanja je tim viลกa ลกto je veฤ‡a debljina snjeลพnog pokrivaฤa.

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI