Za zagrijavanje toplih leja najฤeลกฤe se koristi svjeลพ stajnjak, koji se doprema i slaลพe u neposrednoj blizini leja. Period poฤetka punjenja zavisi prvenstveno od vremena proizvodnje i vrste povrฤa. Za ranu proizvodnju povrฤa iz pikiranog rasada, to poฤinje od kraja decembra, pa do poฤetka februara. Za srednjeranu proizvodnju leje se pune od kraja februara do kraja marta. Trap se puni u tri sloja. Prvi je izolaciono-drenaลพni, drugi biotermiฤki, a treฤi je hranljivi supstrat.
Izolaciono-drenaลพni sloj sprijeฤava gubljenje toplote u zemljiลกtu ispod dna trapa i sakuplja suviลกnu vodu u leji. Debljina ovog sloja iznosi 10โ15cm, a za spravljanje koriste se slama, kukuruzovina ili stabljike konoplje i suncokreta. Na izolacioni sloj se stavlja 30โ60 cm biotermiฤkog materijala. Zavisno da li je stajnjak topao ili hladan, puni se na dva naฤina.
Topli stajnjak se raspoznaje po isparavanju iznad gomile u vidu magle, ลกto znaฤi da je fermentacija u toku. Trap s ovakvim stajnjakom puni se sloj po sloj do odreฤene visine, i ravnomjerno rasporeฤuje. Kada se unese sloj 20โ25cm, stajnjak se sabija gaลพenjem. Treba paziti da sabijanje bude ravnomjerno. Kod loลกeg sabijanja kasnije mogu da se pojave ulegnuฤa.
Postupak se ponavlja po slojevima, sve dok se u trapu ne postigne potrebna visina, a ona zavisi od vremena. U januaru i februaru obiฤno je 70โ80cm, a u martu 30โ40cm. Na sabijeni stajnjak postavlja se okvir โ sanduk ฤije se noลพice uฤvrste utiskivanjem u masu. Na njega se postavljaju prozori, a preko njih prostiru asure.
Hladni stajnjak moลพe se mijeลกati s toplim i u tom sluฤaju sva potrebna koliฤina u trap se unosi odjednom, bez sabijanja. Na trap se postavlja okvir i leja zatvara prozorima i asurama. Poslije ฤetiri do ลกest dana stajnjak poฤinje da fermentiลกe i grije leju. Tek tada se po dasci sabija i leja se opet zatvori. Kroz dvatri dana postupak se ponavlja. Bilo kako da je trap leje punjen, nju valja drลพati zatvorenom tri-ฤetiri dana.
Za to vrijeme svakodnevno valja kontrolisati proces fermentacije. Poลกto se najฤeลกฤe koristi goveฤi stajnjak blago kisele reakcije, na njemu se veoma ฤesto javljaju gljive โ peฤurke, koje mogu oลกtetiti rasad. Zato se stajnjak poslije unoลกenja prska kreฤnim mlijekom, ฤime se stvara neutralna reakcija. Osim stajnjaka, moลพe se koristiti slama u smjeลกi sa stajnjakom, uz dodatak vode i azotnog ฤubriva. Ako se termiฤki proces odvija normalno, u leju se unosi i treฤi sloj โ hranljivi supstrat. Topla leja se moลพe postaviti na sloลพen i sabijen stajnjak iznad povrลกine zemljiลกta i tada nema potrebe za ukopavanjem. To je naroฤito preporuฤljivo na podvodnim terenima.
Proฤitajte: Kada je pravi trenutak za sjetvu rasada?
Hranljivi supstrat nije prirodno zemljiลกte, veฤ mjeลกavina razliฤitih materijala sa dodacima organskih i mineralnih ฤubriva. To su oraniฤnoโbaลกtenska zemlja, ledinska zemlja, pijesak, treset, kompost, kompost iz toplih leja, zgoreli stajnjak i mineralna ฤubriva.
Oraniฤnoโbaลกtenska zemlja uzima se s najplodnijih povrลกina, ฤistih od korova i bez rezidua herbicida. Ledinsko zemljiลกte se dobija ljuลกtenjem prirodnih i vjeลกtaฤkih travnih povrลกina i priprema se dvije godine unapred. Ljuลกti se plugom bez daske, u sloju do osam centimetara, a ploฤe se slaลพu u prizme, naspramno trava na travu, ลกirine dvatri, a visine 1,5โ1,8 metara.
Radi ubrzavanja razlaganja, naizmjeniฤno izmeฤu slojeva, mogu se dodati nezgoreli stajnjak i kreฤni pijesak. Prizma se zaliva osokom. U toku godine prelopata se dva-tri puta. Radi bolje poroznosti i propustljivosti za vodu mjeลกavini se dodaje pijesak, najฤeลกฤe rijeฤni, granulacije 0,2โ0,3 mm.
Treset popravlja fiziฤke osobine mjeลกavine. Kompost je znaฤajna komponenta u spravljanju hranljive smjeลกe jer popravlja hemijske, fiziฤke i mikrobioloลกke osobine smjeลกe. Dobija se od biljnih otpadaka koji se prikupljaju na gazdinstvu, a za smjeลกu moลพe se koristiti poslije tri godine. Kompost koji se sakupi ฤiลกฤenjem toplih leja od stajnjaka, sluลพi kao komponenta za spravljanje nove hranljive smjeลกe, a i on se upotrebaljava tek poslije tri-ฤetiri godine.
Zgoreli stajnjak se prvenstveno koristi kao izvor biljnih hraniva i veoma dobro popravlja hranljivu smjeลกu. Mineralna ฤubriva, uglavnom kompleksna NPK poveฤavaju sadrลพaj neophodnih hraniva u hranljivom supstratu, a rasadu valja obezbijediti dovoljno hraniva u pristupaฤnom obliku. Po kvadratnom metru se dodaje jedan do dva kilograma NPK ฤubriva.
Za smjeลกu supstrata za proizvodnju rasada povrฤa najviลกe se koriste dva dijela ledinske zemlje ili dva dijela komposta i jedan dio pjeska, a proizvoฤaฤima koji tek zapoฤinju proizvodnju rasada, preporuฤuje se mjeลกavina od jednog dijela zgorelog stajnjaka i dva dijela pijeska.
Proฤitajte: Proizvodnja rasada ranog kupusa
Najbolje je ako se potrebna koliฤina hranljive smjeลกe pripremi joลก u jesen, mada nije kasno ni nekoliko dana pred sjetvu. Prije upotrebe smeลกu treba sterilisati โ vodenom parom ili hemijskim preparatima, i reลกetanjem izdvojiti nepoลพeljne primjese.
Tek tako pripremljena unosi se u toplu leju kao treฤi sloj, debljine do 15cm, i raลกiri po biotermiฤkom materijalu. Povrลกina hranljivog supstrata mora biti ravna. Poslije ravnanja leja se pokrije prozorima i asurama i ostavlja pet do osam dana da se zagrije i da niknu korovi. Od poฤetka pripreme do trenutka sjetve treba da proฤe 12โ15 dana. Potom se leja otkriva, grabljicama dobro podrlja, da se uklone vodena para i nakupljeni gasovi u vazduhu i hranljivom supstratu, i uniลกti iznikli korov.
U plasteniku i stakleniku rasad se moลพe proizvoditi na zemljiลกtu koje pokriva takav objekat ili se na povrลกinu unosi zemljiลกna smjeลกa. U objektima bez grijanja na zemljiลกte se obiฤno prostre sloj svjeลพeg stajnjaka (30โ40cm), koji se ravnomjerno i u slojevima raลกiri i sabije.
Kada poฤne razlaganje i zagrijavanje stajnjaka (puลกi se) unosi se sloj 10โ15cm prethodno sterilisane zemljiลกne smjeลกe. Prilikom proizvodnje rasada na zemljiลกtu prekrivenom plastikom unosi se 10โ20kg zgorelog stajnjaka i 30โ100 g NPK ฤubriva (15:15:15) po kvadratnom metru, ili ฤubriva kao ลกto su โCropcareโ (50โ100 g po kvadratnom metru), zatim se zemlja obradi na 20 do 25 cm (da se stajnjak i hranivo izmijeลกaju) i povrลกina pripremi za sjetvu. Prije sjetve veoma je vaลพno da se formira leja ลกirine 120โ150cm, odnosno takva da omoguฤuje radove sa staza. Leje se prave u pravcu duลพe strane objekta.
Kada se rasad gaji u saksijama, hranljivim kockama i kontejnerima, oni se pune kvalitetnom zemljiลกnom smjeลกom. To moลพe biti baลกtenska zemlja bez korova, zemlja sa ledine, koja se tokom ljeta slaลพe u gomile da bi do proljeฤa dobila dobru strukturu. Njoj se dodaju zgoreli stajnjak, kompost, treset i rijeฤni pijesak. Najฤeลกฤi odnos je dva-tri dijela stajnjaka ili baลกtenske, odnosno ledinske zemlje i dio treseta ili pijeska. Ne treba koristiti zemlju na kojoj su upotrebljavani herbicidi.
Za proizvodnju rasada paprike, paradajza, krastavca i salate smjeลกa je sastavljena od 70 procenata slabo razloลพenog smeฤeg treseta i 30 odsto jaฤe razloลพenog treseta. ฤist treset nije pogodan jer se zbog njegovih fiziฤkih svojstava veoma teลกko reguliลกe vlaลพnost, a ฤesto oskudeva u fosforu, ลกto se odraลพava na rast rasada, a posebno paradajza โ dobija plavu boju. Kao supstrat moลพe se koristiti smeลกa glistenjaka i zemlje u odnosu 1:6โ10 dijelova.
U zatvorenom prostoru vrijeme sjetve odreฤuje se prema vrsti, vremenu i mjestu gajenja, odnosno klimatskim uslovima regiona. Sjetva moลพe biti ruฤna ili maลกinska. Ruฤno se sije omaลกke, na cijeloj povrลกini, ili u redove. Razmak izmeฤu redova je 5โ10cm (zavisno od vrste), a u redu 1โ5 cm.
Proฤitajte: Priprema rasadnika i proizvodnja rasada povrฤa
Sjetva u redove ima prednost jer se sjeme bolje rasporeฤuje. Poslije sjetve seme se pokriva slojem sitnog, prosijanog komposta ili zemljiลกne smjeลกe, debljine od pola centimetra kod celera, do 1,5cm kod paprike, paradajza i patlidลพana, a krupno sjeme kao ลกto je kod dinje, lubenice, krastavca i tikve, prekriva se slojem 2,5โ3cm. Da bi biljke brลพe iznikle, prekriva se folijom. Sjetva moลพe biti i u sanduke dimenzija 50x30x5cm, koji se postavljaju najฤeลกฤe na rastojanju od pet centimetara.
U saksije, hranljive kocke ili plastiฤne vreฤe siju se vrste koje slabije obnavljaju korijenov sistem ili koje su osjetljive na povrede korijena. Korijen rasada gajenog u saksijama ne ozlijeฤuje se prilikom sadnje. Koriste se saksije preฤnika 5โ10cm i veฤeg za bostan, krastavce i tikve. Za grejanje rasada u zemljiลกnim saksijama (hranljivim kockama) koristi se mjeลกavina hranljivog supstrata, koja se sabijanjem u specijalnim maลกinama ukalupi. Broj saksija po kvadratnom metru u zavisnosti od veliฤine saksija varira, a od kubnog metra mjeลกavine moลพe da se dobije od 850, pa ฤak do 12.000 saksija.
Osim od hranljivih smjeลกa, hranljive kocke se mogu pripremati i od mjeลกavina dva dijela zemlje, dva treseta i dijela pijeska uz dodatak oko 1,5 kg NPK ฤubriva (15:15:15) ili tri ลกestine glinovite zemlje, dve ลกestine stajnjaka i ลกestine treseta uz dodatak oko 1,5kg kompleksnog NPK ฤubriva za kubni metar. U saksiju se sije samo po jedna sjemenka, izuzetno dvije-tri, a poslije nicanja viลกak se ukloni.