Priprema plastenika za zimu

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Mnogo biljnih otpadaka se nagomila na površini, insekti i mikroorganizmi koji inficiraju biljke nakupljaju se u zemljištu, neke infekcije se mogu nataložiti na pokrovnom materijalu plastenika i na njegovoj konstrukciji. Sve to predstavlja ozbiljnu opasnost za buduće usjeve, ali takvi se problemi mogu izbjeći ako se plastenik pravilno pripremi za zimu.

Priprema plastenika za zimu može vam oduzeti dosta vremena. Uostalom, taj posao dolazi u doba kasne jeseni nakon žetve, kada je posla u poljoprivredi sve manje.

Pravilno očuvanje plastenika za zimu je ključ njegovog dugog vijeka trajanja i dobre žetve. Prvo, važno je shvatiti da plastenik treba održavati svake godine, bez obzira na njegovu veličinu i model. To se odnosi na sređivanje i čišćenje kako samog plastenika, tako i na prostor oko njega. Neophodno je košenje korova oko plastenika, kao i nasipanje staze i prilaza, kako se ulaskom u njega ne bi unosilo blato.

Pročitajte: KAKO DA PODIGNETE PLASTENIK SA MALO PARA?

Prije početka sezonskih radova na čišćenju plastenika, uklonite sve biljne ostatke iz njega i potpuno ga ispraznite. Potrebno je ukloniti i kočeve za podupiranje biljaka, rešetke itd, očistiti ih, dezinfikovatii i staviti u posebno skladište. Korov i korijenje treba povaditi iz zemlje i spaliti ih zajedno sa biljnim ostacima.

Zemljište u stakleniku se aktivno eksploatiše, akumulirajući ostatke fungicida, insekticida, đubriva i soli. Najbolje rješenje je menjanje tla svake 2-3 godine. Potrebno je ukloniti sloj debljine 25-30 cm, a pre toga je potrebno ukloniti malč ako ga je bilo. U jesen treba unijeti ne samo organsku materiju, već i kompleksna mineralna đubriva.

Ako vaš plastenik ima svjetlosni ili električni sistem grijanja i senzore temperature i vlažnosti, onda za zimu sve mora biti bez struje. Ukoliko plastenik sadrži sistem za navodnjavanje, pražnjenjem cijevi izbjegavate mogućnost njihovog pucanja usljed smrzavanja vode u njima. Da biste se oslobodili gljivica, bakterija i zimskih štetočina, zidove plastenika treba temeljno oprati, kako iznutra tako i spolja.

Autor: Marija Milovanovic dipl.inž, PSSS

Izvorpsss.rs
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI