NaslovnicaPoljoprivredne graneVoćarstvoPrecvjetavanje šljive - koje preparate koristiti?

Precvjetavanje Å¡ljive – koje preparate koristiti?

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Precvjetavanje šljive je fenofaza razvoja kada je šljiva jako osjetljiva na pojedine bolesti i štetočine.

Vidara d.o.o. Gradiška

Najznačajni štetni organizmi koji napadaju šljivu su:

  • Monilioze (Monilinia laxa, Monilinia fructigena),
  • plamenjača Å¡ljive (Polystigma rubrum),
  • rogač Å¡ljive (Taphrina pruni),
  • Å¡upljikavost lista Å¡ljive (Stigmina carpophila),
  • rđa Å¡ljive (Tranzschelia pruni spinosae).

Plamenjaču šljive prouzrokuje gljiva Polystigma rubrum. Bolest se javlja svake godine u različitom intezitetu u zavisnosti od povoljnih uslova za razvoj patogena.

Simptomi se javljaju na listovima, formiraju se okrugle ili eliptične pjege, pjege se spajaju i mogu zahvatiti cijelu lisnu povrÅ¡inu. Pjege su ÅŸućkaste boje, postepeno postaju narandÅŸaste i na kraju crvene, na licu lista malo ispupčene, a sa naličja udubljene. Usljed jačih napada lišće prevremeno opada u avgustu ili početkom septembra.

Voćke slabe, plodovi su sitni, loÅ¡eg su ukusa i opadaju, posebno su osetljive PoÅŸegača i Čačanska ljepotica. Patogen prezimljava u zaraÅŸenom lišću, pa opalo lišće predstavlja izvor zaraze u proljeće naredne godine. ZaraÅŸeno lišće je jedini izvor zaraze te se iz tog razloga preporučuje mehanička mjera sakupljanje i uniÅ¡tavanje zaraÅŸenog lišća. Hemijske mjere podrazumevaju primjenu odgovarajućih fungicida.

Tretman treba obaviti kada je šljiva u fenofazi „precvjetavanja“, kada otpadne 50-70% bijelih kruničnih listića preparatima iz grupe ditiokarbamata. Nakon 10-14 dana ponoviti tretman gore navedenim preparatima.

Najznačajnije štetočine šljive su:

    • Å ljivine ose (Hoplocampa flava, Hoplocampa minuta),
    • Å¡ljivin smotavac (Grapholita funebrana),
    • lisne vaÅ¡i (Aphididae).

Å ljivine ose (Hoplocampa flava, Hoplocampa minuta) su rasprostranjene u svim rejonima gde se Å¡ljiva gaji, javljaju se svake godine. Åœuta Å¡ljivina osa (Hoplocampa flava) je krupnija od crne (Hoplocampa minuta), obe imaju isti način razvića. Imaju jednu generaciju godiÅ¡nje, prezimljava larva u zemljiÅ¡tu, razvijaju se samo na Å¡ljivi. Najveće Å¡tete nanose larve, larve su ubuÅ¡uju u tek zametnute plodove, hrane se tkivom ploda i sjemenkom i prelaze iz jednog u drugi plod, jedna gusenica napadne viÅ¡e plodova. Ukoliko je oÅ¡tećen veći broj plodova tada dolazi do prevremenog opadanja. Suzbijanje se vrÅ¡i u vreme precvjetavanja Å¡ljive preparatima na bazi a.m. fenitrotiona, deltametrina.

Tretman bi trebalo obaviti kasno popodne, kada je smanjena aktivnost oprašivača. U zasadima su urađeni tretmani u fenofazi „bubrenja pupoljaka“ za suzbijanje prezimljujućih formi štetnih organizama (prouzrokovača bolesti, zimska jaja štetnih insekata i grinja), tretmani za suzbijanje prouzrokovača Monilioza u fenofazi “bele kokice” i tokom „ cvjetanja“.

Proizvođačima se savjetuje da u narednom periodu obave tretman protiv prouzrokovača bolesti (rđe šljive i plamenjače šljive) i štetočina (šljivine ose).

Preporučuje se primena fungicida iz grupe ditiokarbamata (a.m. mankozeb, kaptan) u kombinaciji sa insekticidima (a.m. dimetoat, deltametrin, hlorpirifos), nakon 12-14 dana potrebno je ponoviti tretiranje sa navedenim preparatima.

Prilikom primjene preparata poštovati uputstvo za primjenu preparata, koristiti ispravnu mehanizaciju i lična zaštitna sredstva.

Izvor: domaćinskakuća

PROČITAJTE:

Vrijeme je za ZAÅ TITU Å¡ljive od Å LJIVINE OSE

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI