Dakle, trebate priฤekati najmanje ลกest nedelja nakon zavrลกetka cvatnje prije rezanja lukovica.
Potrebno je odrezati odumrlo liลกฤe, a idealno bi bilo da ga uklonite tek kada poลพuti i liฤi na slamu. Sve dok liลกฤe ne dobije ovakav izgled, trebali bi nastaviti zalijevati lukovice i hraniti ih kao obiฤno.
Takoฤer nikako nemojte vezati liลกฤe proljetnih biljaka. Listovi moraju biti izloลพeni sunฤevoj svjetlosti kako bi mogli fotosintezirati. Vezati ih, uplesti u pletenice ili staviti ispod obliลพnjih biljaka nije nikako dobra ideja.
Ovisno o vrsti, lukovice se mogu saditi tijekom jeseni, proljeฤa i ljeta.
Brzina proljetnog rasta biljaka ovisi o vrsti, a narcise i tulipani najbolje uspjevaju.
Narcise najbolje rastu u prostoru sa slobodnom drenaลพom, daleko od potpune sjene i od zidova okrenutih prema jugu. Narcise treba saditi na dvostruku dubinu lukovice – izmeฤu 10 i 15 cm duboko.
Tulipane je najbolje saditi izmeฤu listopada i studenog, a cvatu od oลพujka do svibnja. Preferiraju puno sunca i treba ih saditi na razmak koji je najmanje dvaput veฤi od ลกirine lukovice – na dubinu od dva ili tri puta visine lukovice.
Veฤinu tulipana najbolje je mijenjati svake godine jer je malo vjerojatno da ฤe ponovno procvjetati nakon godinu dana.
Meฤutim, postoje neke sorte, poput Narcissus Actaea i Narcissus Carlton, koje ponovno cvjetaju svake godine.
Lukovice uspijevaju uz viลกenamjensko gnojivo koje treba primijeniti krajem veljaฤe kako bi se potaknulo cvjetanje.
Za lukovice u posudama, savjetuje se koriลกtenje tekuฤe hrane s visokim udjelom kalija, poput gnojiva za rajฤice, od ranog proljeฤa do ลกest nedelja nakon cvatnje.
ล to se tiฤe zalijevanja, sve lukovice trebaju dovoljno vode tijekom rasta i ลกest nedelja nakon cvatnje. Provjerite posude kako biste bili sigurni da se neฤe osuลกiti tijekom razdoblja rasta – kompost bi trebao biti vlaลพan, ali ne mokar na dodir.